reklama

Přes půl miliónu Čechů je na psychiatra. Čeká to i vás?

Tempem o 4 % ročně roste počet lidí, kteří potřebují odbornou psychickou pomoc. Antidepresiva však berou často zbytečně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím dál víc Čechů a Češek míří na psychiatrii - jen v roce 2013 jich bylo 600 tisíc. Nejčastější diagnózou byla neurotická porucha, kterou provází úzkosti a depresivní stavy. Podle odborníků tak v Česku přibývá také lidí, kteří užívají antidepresiva.

Jsme tak zhýčkaní moderním způsobem života, že nemáme žádnou odolnost, nebo nás moderní doba doopravdy tolik ničí? Obojí je pravda. "Neurotické poruchy mohou vznikat na základě prožitých traumatických událostí, z důvodu oslabení psychiky či třeba tlakem a přílišnými nároky okolí. Člověk pak začne pociťovat úzkost, špatně spí, hůře se soustředí a přidružují se mnohdy také fyzické projevy jako špatné zažívání, bolesti hlavy a podobně," objasňuje MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty. 

Je štěstí povinné?

Tlak okolí, pracovní i osobní nároky a často složité životní situace jsou dnes mnohem vyšší, než bývaly v minulosti. Na druhou stranu na nás společnost stále častěji klade "povinnost" být šťastní, v pohodě, happy. Lidé pak odmítají snést i třeba jen mírnou nespokojenost nebo psychické nepohodlí.

Doporučujeme: Doktoři ze mě dělají blázna. Nutí mi antidepresiva

Smutek či zklamání, které by si předchozí generace prostě odžily a pak se s ním přirozeně vyrovnaly, se teď řeší nejsnazší cestou. Také místo odstranění příčin problémů se dnes řada lidí přiklání spíše k řešení těchto stavů pomocí tišících léků, případně antidepresiv. Divili byste se, u kolika lidí věta "jsem na prášky" není jen vtipem, protože je denně skutečně polykají.

Příliš snadná dostupnost

Nechceme být smutní, nechceme se trápit a trpět. A přitom takové vytěsňování normálních emocí může paradoxně vést právě k jejich prohloubení. "Lidí, kteří užívají antidepresiva, v Česku statisticky přibývá. Sociálním faktorem jsou samozřejmě i stresové situace," potvrzuje MUDr. Marek Radimský, ředitel Psychiatrické nemocnice Brno.

Přečtěte si Psycholožka: Antidepresiva nezabírají. Pomozte si sami

Doktor Radimský také dodává, že jedním z dalších možných důvodů, proč je těchto případů evidováno stále více, je skutečnost, že se zlepšila dostupnost antidepresiv, které mohou nyní předepisovat i praktičtí lékaři. Upozorňuje však zároveň na nutnost oddělovat neurotické poruchy od skutečných depresí s přesně definovanými příznaky a průběhem. Mít "depku" je dnes totiž zlidověle užíváno v souvislosti s neúspěchem, nespokojeností či pocitem nepohody, přičemž s klasickou depresí má jen málo společného.

Zkuste raději přírodní cestu

"Zejména u dětí a velmi mladých lidí bych byl s užíváním antidepresiv na řešení úzkostí či špatného spaní velmi opatrný. Pokud se nejedná o skutečné deprese, ale pouze o nejistoty a strachy, doporučoval bych vydat se nejdříve spíše přírodní cestou. Před spaním si dát teplé mléko s medem, meduňkový či třezalkový čaj. Případně se poohlédnout po vhodných preparátech na přírodní bázi," radí MUDr. Kampe.

Problémy se obvykle týkají více žen -  podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) tvoří kolem 60 % pacientů. Dále podle těchto dat trpí nejčastěji na neurotické poruchy lidé ve věku od 20 do 64 let, kterých je zde zastoupeno bezmála 92 %. Ve více než 4 % případů jsou pak u neuróz zastoupeny také osoby ve věku od 15 do 19 let.

Ovšem pokud jde o skutečnou psychickou nemoc, pak nezbude nic jiného, než se spolehnout na pomoc léků. Jenže to by měl rozhodnout odborník, a ne jen naše přání u praktika "dejte mi něco na nervy, ať se zklidním."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi polykají antidepresiva ve velkém: A důvod?

Nádory ledvin - tichý zabiják. Nejvíc jich je u Plzně

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama