reklama

Psycholožka: Antidepresiva nezabírají. Pomozte si sami

Jedním z nejrozšířenějších psychických problémů moderního světa je pocit úzkosti. Odbornice radila, jak se jí zbavit!

stres
stres | Foto: Isifa/Thinkstock

Jedním z nejrozšířenějších psychických problémů moderního světa je pocit úzkosti. Radili jste se s odbornicí, jak úzkost porazit.

Žijeme v době, kdy mnozí z nás trpí strachem, o kterém nevíme, odkud se bere a proč se objevuje. Neznáme jeho příčiny svého strachu a nedokážeme si poradit s jeho tělesnými projevy. Podle diplomované psycholožky Lucii Kolaříkové Bouzkové je skvělým prostředkem na jeho zvládnutí  fyzický pohyb. Vysloveně terapeutickým prostředkem je pak podle ní jóga.

Úzkost omezuje normální život

Lidé se nedokáží sami se svou úzkostí vyrovnat a proto velmi často žijí v permanentním napětí, kterého se nedokáží zbavit a uvolnit se. Je to velmi vysilující stav a bez správné léčby člověka velmi omezuje v normálním životě. "Rozhodně doporučuji co nejvíce alternativních (tzn. přirozených) doplňků léčby: meditace, pobyt v přírodě, sport, jakékoli způsoby vedoucí ke klidu a dobré náladě," odpověděla jedné ze čtenářek psycholožka Lucie.

Lucie Kolaříková Bouzková se specializuje na pomoc právě ženám. Obecně platí, že chorobnou úzkostí trpí nejčastěji ženy a to v mladé dospělosti, ale výjimkou nejsou ani muži. Jim radí:  "Muž potřebuje v životě svůj cíl a naplňující poslání. To ho nakonec může úplně vyléčit ze všech nemocí."  

Doporučujeme: Tělo pozná, když chřadne duše

Poruch spojených s úzkostí je hned několik. Mezi nejčastější formy patří tzv. generalizovaná úzkostná porucha, kterou trpí téměř polovina všech nemocných. Pocity ohrožení většinou nejsou vázány na nic konkrétního, většinou se jedná o velmi běžné podněty. Přesto nemocný velmi trpí, jelikož si se svou úzkostí neví rady

Každý si musí pomoci sám

Naše odbornice nezavrhuje úplně léky, ale jejich úlohu vidí jako omezno: ""Medikace je dobrá v případě, že stavy úzkosti jsou nezvladatelné. Je ale důležité ji kombinovat s kvalitní psychiterapií, aby nezůstalo jen u medikace samotné. Každý prášek, lék, je třeba časem vysadit, tzn. naučit se zvládat svou situaci samostatně bez berličky. Psychoterapie pomáhá vrátit se zpět do běžného života."

Náš tip:  Lékaři musí změnit přístup. Léčit budou i duši

Podle Lucie Kolaříkové Bouzkové  jsou dnes častá antidepresiva spíše důsledkem toho, že svou situaci nechceme dlouze a složitě měnit, přesto se ale chceme cítit lépe. Jsou tedy pokusem udělat si zkratku ke stavu vnitřní pohody.

Další rady se dočtete v celém on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

Dipl. psych. Lucie Kolaříková Bouzková

Vystudovala psychologii na univerzitě v německém Regensburgu, absolvovala terapeutický výcvik v transakční analýze a koučovací výcviky pro život a byznys a další semináře. Více informací se dozvíte na www.luciekolarikova.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sebeláska? Nic špatného na ní není

Konec kouření v restauraci. Jste pro?

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama