reklama
 

Češi polykají antidepresiva ve velkém: A důvod?

Rychlý ústup léta ještě před koncem prázdnin stejně rychle přivolal na scénu podzimní deprese. Smutek v duši místo slunce je osudem stále většího počtů Čechů

Foto: Isifa/Thinkstock

Rychlý ústup léta ještě před koncem prázdnin stejně rychle přivolal na scénu podzimní deprese. Smutek v duši místo slunce je osudem stále většího počtů Čechů.

Běžně používané slovo deprese či depka se sice přesně nekryje s lékařským termínem, označujícím závažnou duševní chorobu, ale zhoršenou náladou, únavou, znechucením a pocity marnosti a beznaděje dokážou také potrápit a otrávit život.

Muži dotahují

Dříve se neoficiálně mělo za to, že deprese přepadají převážně ženy. V současnosti ale lékaři evidují poměrně rapidní nárůst výskytu depresí i u mužů, a to nejčastěji ve středním věku. Nejčastějším uváděným důvodem bývají potíže s erekcí, se kterými se potýká až 50 % mužů nad 35 let.

Doporučujeme: Téma: Sex a psychika

Od doby, kdy antidepresiva mohou předepisovat i praktičtí lékaři, se jejich užívání obrovsky rozšířilo. Předepisování antidepresiv se rozšířilo vedle deprese také na úzkost. V Česku je na nich závislý téměř každý padesátý člověk! Od roku 2002 do loňska stoupla v Česku spotřeba antidepresiv ze tří milionů balení na 5,7 milionu, tedy téměř dvojnásobně.

Některé zdroje mluví dokonce o trojnásobném zvýšení. Jen zčásti k tomu přispěl nárůst duševních nemocí, potvrdil uznávaný český psychiatr Cyril Höschl.

Depka je v módě

 "Mít depku" je dnes skoro v módě. Za užívání antidepresiv a jiných psychofarmak se nikdo nestydí, což je dobře, ale zároveň se lidé domnívají, že vlastně o nic nejde. Psychologové ale varují. Na tyto léky si můžete snadno zvyknout, což je jednoznačně cesta do pekel.

Náš tip: Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum

Někteří odborníci varují, že roste počet lidí, kteří antidepresivy řeší své povrchní problémy, s nimiž by si při troše snahy a za přispění psychoterapie dokázali poradit sami. Při použití antidepresiv ani nemusíme znát příčinu deprese, ale přitom riskujeme, že ovlivňujeme mozek, který je v pořádku, zatímco chyba je v našem nastavení, v našich představách anebo očekáváních. 

Co můžeme vyřešit sami?

Místo toho doporučují, abychom si rozebrali svůj životní styl a posoudili, zda některé okolnosti, způsobující psychické obtíže nemůžeme ovlivnit sami - a sami je také odstranit.

Co tedy patří k rizikům pro vznik depresí?

Facebook: Podle mnoha studií, naposledy z Michiganské university, existuje souvislost mezi depresemi, špatnou náladou a nespokojeností s vlastním životem. Horší je, že sociální sítě  následně šíří negativní nálady na další uživatele.

Hubnutí: Odpírání oblíbených jídel často vede k poruchám nálad a negativnímu vidění světa. Pokud u sebe takové příznaky pozorujete, zvolněte a zvolte méně přísnou dietu.

Poruchy spánku: Například šestiměsíční epizoda poruch spánku zvyšuje riziko vzniku deprese u pacienta desetkrát, pokud trpí pacient poruchou spánku déle než rok, je toto riziko dokonce až sedmnáctinásobné oproti zdravé populaci.

Kouření: Mezi lidmi s depresí je dvakrát více kuřáků (43 %) než mezi těmi, kteří depresí netrpí (22 %). Depresi ale spouští i odvykání, a to jakékoliv drogy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama