reklama
 

Plastika není jako jít k holiči, říká známý chirurg

Plastika není bez rizika. Na co si dát pozor?

Foto: Isifa/Thinkstock

Zákroky plastických chirurgů jsou stále dostupnější. To ale neznamená, že jsou zcela bez rizika.

"Jít na operaci estetické chirurgie není jako jít k holiči, každý se hojí jinak a různě dlouhou dobu a na konečný výsledek se musí vždycky počkat," připomněl MUDr. Svatopluk Svoboda z 1. kolínského sanatoria v dnešním on-line rozhovoru.  Radí především k obezřetnosti při volbě pracoviště.

Cena nerozhoduje, přístup ano

Doktor Svoboda patří k zakladatelům oboru a je v něm stále špičkou. Má za sebou léta zákroků nejen estetických, ale mikrochirurgických, kde se přišívají či rekonstruují poškozené orgány v těle. "Říká se, že na celé operaci plastické chirurgie je nejtěžší správný výběr plastického chirurga. Ne vždy to nedražší je to nejlepší. Vybírejte spíše podle ohlasů a zkušeností pacientů," potvrdil v jedné ze svých odpovědí.

Doporučujeme: Muži chodí na plastiku stále častěji. Chtějí liposukci

Ne každý je však tak seriózní a zodpovědný. Zpozornět byste měli zejména tehdy, pokud jste třeba pod stromečkem našli  poukaz na nějaký zákrok, získaný na internetu ve slevových portálech. Často tam zákroky prováději lidé bez chirurgické praxe a patřičné atestace.

Kdy nastanou komplikace?

Se stále větší dostupností plastických operací tak bohužel roste i počet těch, které se tak úplně nepovedly. "Po jakékoliv, i drobné operaci, může dojít k nějaké komplikaci. Staré chirurgické přísloví říká, že chirurg, který tvrdí, že nemá nikdy žádnou komplikaci, buď lže, nebo neoperuje. Komplikace po plasticko-chirurgických operacích bývají málokdy, ale samozřejmě se stát mohou, v medicíně není nikdy nic stoprocentní, připomněl MUDr. Svoboda.

Prsa a břicho - to jsou nejčastější plastické operace v ČR. Co vás čeká při nich i při dalších častých zákrocích, jako je úprava víček nebo liposukce, to si můžete přečíst v odpovědích našeho hosta na vaše dotazy v online-rozhovoru dole pod tímto článekm.

Náš odborník

MUDr. Svatopluk Svoboda

Jeden z nejuznávanějších odborníků v oblasti mikrochirurgie a estetické chirurgie, držitel akreditace v estetické chirurgii. Působí v 1. kolínském sanatoriu a patří k nejvyhledávanějším českým plastickým chirurgům v oblasti kosmetických operací. Plastické chirurgii se bez přestávky věnuje více než třicet let, vychoval mnoho mladých lékařů, kterým předával dlouholeté zkušenosti.

Je členem mnoha vědeckých společností (Společnost plastické chirurgie, Společnost estetické chirurgie, Společnost chirurgie ruky, Společnost pro léčbu popálenin).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podívejte se, jak se zkoušejí silikonová prsa

Strašná pravda: Na celulitidu nezabere nic, Ledaže...

Dobré srdce? Žádná charita, myslete na sebe!

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama