reklama
 

Petr Havlíček: Jak jíst zdravě ve fast foodech?

Dnes vám poradíme, jak si připravit zdravou svačinu na cestu a po čem z nabídky rychlého občerstvení případně sáhnout.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rychlý životní styl s sebou přináší i rychlost ve stravování. Fast foody ale nepatří mezi nejlepší zdroj energie, kterou bychom měli přijímat. Jediným jídlem si často vyčerpáme kalorický příjem na celý den, ale hlad nezaženeme tak efektivně.

Jak si připravit zdravou svačinu na cestu a po čem z nabídky rychlého občerstvení případně sáhnout? To vám v dalším díle video seriálu Vím, co jím řeknou odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Zdravou svačinku si vezměte na cesty s sebou!

Ideální způsob, jak se vyhnout bagetám od benzinky a "hladovým" hamburgerům, je mít jídlo připravené s sebou. Nakrájená zelenina a ovoce, kostičky sýra, jogurtový nápoj, křehké chleby a samozřejmě dostatek neenergetických nápojů jsou nezbytným základem. V případě, že nemáte možnost vzít si jídlo s sebou, mějte alespoň jasný plán, co si koupíte. U benzínové pumpy pak sáhněte například po mléčném nápoji.

Více zajímavých informacích o stravování ve fast foodech se dozvíte na videu!

Fast food nezasytí

"Potraviny typu fast foodu jsou oblíbené, jsou chutné, což je dané vysokým podílem tuku. Nicméně, jejich výživová hodnota je velice nízká. Mají vysoký podíl jednoduchých sacharidů a sodíku a chybí jim vláknina," varuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Ve fast foodu není problém sníst 3 hamburgery, velké hranolky a přijmout energii, která by jinak vystačila na celodenní redukční jídelníček. Taková lahůdka v podobě hamburgeru, hranolek a sladkého nápoje může mít až 6000 kJ, což by měl být pro některé lidi energetický příjem na celý den. Problém ale je, že byť při takovém obědě přijmete hodně energie, porce jsou malé a brzy dostanete hlad.

Jak jíst ve fast foodech?

Relativně nejvhodnější volbou z nabídky rychlého občerstvení může být například wrap. "Je tam grilované kuřecí maso, zelenina. A když požádáte obsluhu, aby vám tam nedávala majonézu, tak je to vcelku vyvážené a málo kalorické jídlo," říká výživový specialista Petr Havlíček.

Nebo zvolte 1 hamburger, zeleninový salát a neslazený nápoj, odpusťte si majonézu. Namísto bagety u benzinové pumpy si kupte 2 dalamánky, 100 g sýra a zeleninový salát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Petr Havlíček radí: Jak kombinovat stravu s pohybem

Jak se zdravě najíst i po padesátce, radí Petr Havlíček

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama