Reklama
Reklama

Zase ta záda! Co dělat, když bolí, jak bolestem předcházet a kdy vyhledat doktora?

110
Zavřít

1.

Žena s bolavými zády
Foto: Shutterstock

Bolesti zad patří mezi nejčastější zdravotní problémy dnešní doby. Se sedavým způsobem života, stresem a nevhodnými pohybovými návyky se potýká stále více lidí, a to i v mladším věku. Tyto bolesti, lokalizované od krční páteře až po oblast beder, představují častý zdravotní problém. Dle odborných analýz jimi trpí až 80 % populace a například ve věkové kategorii 25–50 let jsou čtvrtým nejčastějším důvodem návštěvy lékaře.

Podle průzkumu Barometr zaměstnanců společnosti Up se bolesti zad umístily na vrcholu v žebříčku zdravotních problémů. Až polovina Čechů tyto potíže spojuje s výkonem své práce.

2. Co může bolest zad signalizovat?

Žena s bolestmi hlavy
Foto: Shutterstock

Bolesti zad nejsou jen důsledkem nesprávného pohybu nebo dlouhého sezení. Mohou být také příznakem různých zdravotních problémů:

  • Svalové napětí – Nejčastější příčina, obvykle spojená se špatným držením těla nebo stresem.
  • Herniace ploténky – Pokud bolest vystřeluje do nohou nebo je doprovázena brněním, může jít o problém s meziobratlovými ploténkami.
  • Zánětlivá onemocnění páteře – Například Bechtěrevova choroba, která způsobuje ztuhlost a bolesti zejména ráno.
  • Onemocnění ledvin – Bolesti v bederní oblasti mohou souviset s ledvinovými kameny nebo zánětem ledvin.
  • Gynekologické problémy – U žen mohou bolesti v dolní části zad souviset s endometriózou, cystami nebo jinými gynekologickými obtížemi.

Projevy bolesti zad jsou značně rozmanité a pro jejich odstranění je klíčová správná diagnostika lékařem jak na základě výstižného popsání intenzity, charakteru a doby trvání bolesti, tak interpretace výsledků doplňkových laboratorních vyšetření.

3. Jaké jsou rozdíly mezi akutní a chronickou bolestí?

Cvičení
Foto: Maluna / Aspen.pr

„S akutní bolestí zad, která bývá dočasně způsobena zvýšeným svalovým napětím nebo poraněním měkkých tkání, se setkáváme v důsledku jednostranného přetížení nebo úrazu,“ popisuje PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint. „Tento typ bolesti si většinou vyžádá pár dní klidového režimu a lokální použití gelu či masti s účinnými látkami tlumícími bolest a zánět. Účelné je poté postupné a lehce rostoucí zatěžování postižené partie zad nebo komplexní rehabilitační cvičení.“

Reklama

4.

Unavená žena
Foto: Shutterstock

Jako chronickou označujeme bolest zad přetrvávající déle než 3 měsíce. Její příčinou může být ochablé zádové svalstvo v důsledku nízké fyzické aktivity a sedavého způsobu života, dědičná predispozice nebo degenerativní změny postihující pohybový aparát ve vyšším věku ve formě osteoporózy či artrózy páteře. 

Pro správnou diagnostiku je nutné popsání i souvisejících obtíží, kterými může být ‘vystřelování bolesti’ do rukou či nohou, různá či stupňující se intenzita bolesti během dne, případně v závislosti na teplotě prostředí.

5. Jak si udržet zdravá záda?

Cvičení
Foto: Maluna / Aspen.pr
  1. Správné držení těla – Ať už sedíte u počítače, stojíte nebo chodíte, dbejte na vzpřímené držení těla. Ramena by měla být uvolněná, hlava v ose páteře a břicho lehce zpevněné.
  2. Pravidelný pohyb – Cvičení je klíčem ke zdravé páteři. Ideální jsou aktivity jako jóga, pilates, plavání nebo obyčejné procházky. Zaměřte se na posílení středu těla (core), který podporuje stabilitu páteře.
  3. Ergonomie pracovního prostředí – Pokud trávíte hodiny u počítače, investujte do kvalitní židle, nastavte monitor do úrovně očí a pravidelně si dopřávejte krátké přestávky na protažení.
  4. Zdravý spánek – Spěte na kvalitní matraci a polštáři, které poskytují dostatečnou oporu páteři. Nejlepší poloha na spaní je na zádech nebo na boku s mírně pokrčenými koleny.
  5. Správné zvedání břemen – Při zvedání těžkých věcí pokrčte kolena a zapojte nohy, ne pouze záda. Snažte se nepřetěžovat páteř a rozložit zátěž rovnoměrně.

6. Jak bolestem zad předcházet?

Zdravá strava
Foto: Shutterstock

„Nejběžnějším bolestem zad bez degenerativních změn lze účinně předcházet aktivním a přiměřeným procvičováním svalů zad v jakémkoli věku,“ radí Chudobová. „A na druhé straně vyvarováním se nárazového a nečekaného přetížení svalových partií nebo poškozením jejich závěsného aparátu. Důležité je správné držení těla při chůzi, stání i sezení a v chladném období přiměřené oblečení zabraňující prochladnutí.“

Není to ale jen o mechanické zátěži.

„Velký význam má i správná výživa, která může být navíc podpořena vhodnými doplňky stravy, zabraňující osteoporóze, tj. řídnutí kostní hmoty v obratlích,“ doporučuje lékárnice.

Reklama

7. Rázová vlna - moderní zázračná metoda proti bolesti zad?

Rázová vlna je terapeutická metoda, která využívá akustické vlny k léčbě bolesti a stimulaci přirozených regeneračních procesů v těle. Tato metoda se původně používala k drcení ledvinových a žlučových kamenů, ale postupně se zjistilo, že má pozitivní účinky i na měkké tkáně, šlachy, vazy a kosti. Jedná se vlastně o speciální zvukovou vlnu s vysokou energií, která se aplikuje na postižené místo pomocí speciálního přístroje. Tyto vlny pronikají do tkání, kde:

  • Zvyšují průtok krve – podporují lepší prokrvení v oblasti bolesti, čímž urychlují hojení.
  • Stimulují tvorbu nových cév – zlepšují okysličení a výživu tkání.
  • Podporují regeneraci buněk – stimulují procesy oprav a obnovy ve šlachách, vazech a svalech.
  • Snižují svalové napětí – pomáhají uvolnit ztuhlé svaly, což je užitečné při chronických bolestech zad.
  • Rozbíjejí vápenaté usazeniny – často se tvoří ve šlachách a způsobují bolest, například u tzv. kalcifikací v ramenou.

8. Výhody, nevýhody a omezení

Rázová vlna je moderní, efektivní metoda, která může výrazně pomoci při léčbě bolestí zad a pohybového aparátu. Není však vhodná pro každého a neřeší všechny příčiny bolesti. Před zahájením terapie je proto vždy dobré poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, který posoudí, zda je tato metoda pro vás vhodná. 

Jaké jsou výhody rázové vlny?

  • Neinvazivní metoda – nevyžaduje operaci ani injekce.
  • Rychlý účinek – mnoho pacientů pocítí úlevu už po prvních sezeních.
  • Krátká doba léčby – obvykle 3–5 sezení v týdenních intervalech.
  • Široké využití – pomáhá nejen při bolestech zad, ale i při jiných problémech pohybového aparátu (tenisový loket, patní ostruha, Achillova šlacha).
  • Žádné léky – snižuje potřebu užívání analgetik a protizánětlivých léků.

Nevýhody a omezení rázové vlny:

  • Může být bolestivá – během aplikace může pacient cítit nepříjemné tlakové nebo pulzující pocity.
  • Dočasná zvýšená citlivost – po aplikaci může být místo několik dní citlivější.
  • Není vhodná pro každého – existují určité kontraindikace.

9. Pro koho je rázová vlna vhodná?

pohybová aktivita
Foto: Shutterstock
  • Pacienti s chronickou bolestí zad, zejména způsobenou svalovým napětím nebo degenerativními změnami.
  • Lidé s tendinitidou (zánětem šlach), například tenisovým loktem nebo zánětem Achillovy šlachy.
  • Osoby s kalcifikacemi ve šlachách, například v rameni.
  • Sportovci a lidé s přetížením svalů a úponů.
  • Pacienti s plantární fasciitidou nebo patní ostruhou.

10. A kdo by se jí naopak měl vyhnout?

Těhotenství
Foto: Shutterstock

Léčbu metodou rázové vlny by neměli podstupovat:

  • Lidé s poruchami srážlivosti krve nebo užívající léky na ředění krve.
  • Pacienti s nádorovým onemocněním v místě aplikace.
  • Těhotné ženy (jedná se o zákrok v oblasti bederní páteře a břicha).
  • Osoby s akutním zánětem nebo infekcí v ošetřované oblasti.
  • Lidé s kardiostimulátorem – v určitých případech může dojít ke kontraindikacím.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama