reklama

Ovlivňuje jméno osud? Vědci tvrdí, že ano

Nejspíš znáte namyšlenou Denisu, přátelského Jirku a tušíte, že s Kajetánem by mohly být potíže. Jméno prý ovlivňuje charakter člověk a tím zřejmě i jeho život.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejspíš znáte namyšlenou Denisu, přátelského  Jirku a tušíte, že s Kajetánem by mohly být potíže. Jméno prý ovlivňuje charakter člověk a tím zřejmě i jeho život.

Už v antice se říkalo "Nomen Omen" - jméno je osudem. Vědci se i dnes zabývají důkazy, že jméno skutečně může ovlivnit  osud. Obor má dokonce své jméno - nominativní determinismus.

Jméno jako osud

"Vaše jméno může ovlivnit předpoklady, které si jiní lidé tvoří o vaší povaze a zázemí, a tudíž může ovlivnit i šance, které jsou vám v životě dány," říká profesor psychologie na Hertfordshireské univerzitě, jehož jméno je Richard Wiseman - což v překladu znamená "mudrc".

Doporučujeme: Téma: Jméno

Jedním z důvodů může být skutečnost, že lidé mají tendenci dávat přednost věcem, které jim připomínají je samé, a to včetně písmen v jejich jméně. Také si spíš vyhledávají partnery, jejichž křestní jméno nebo příjmení připomíná to jejich.
Zjistil to doktor David Figlio ze Severozápadní univerzity v americkém Illinois, který se vlivem jmen na povahu a výsledky zabývá dlouhodobě. 

Pozitivní a negativní písmena

Studie prokázaly, že studenti univerzit, jejichž jména začínají na C nebo D, mají horší průměr než ti, jejichž jména začínají na A nebo B. Právě tato písmena se v USA používají místo známek.

Další studie dokonce tvrdí, že lidé, jejichž iniciály tvoří negativní slova, jako je P.I.G. (prase), mají větší šanci zemřít předčasně něž ti s pozitivními iniciálami, jako je například V.I.P.

"Jména mohou opravdu znamenat rozdíl v životě dětí," tvrdí vědec. Mimo jiné zjistil, že dívky se jmény vnímanými jako "ženská" -mají menší šanci uspět v matematice a exaktních vědách, než ty se jmény, odvozenými od mužských. Také žáci, kteří mají jména naznačující "nižší postavení", dostávají podle studií horší známky, než ti, jejichž jména znějícími  víc "nóbl".

Změnou jména se dá změnit život

Jméno se tak podle vědců může stát jakýmsi proroctvím. "Pokud vaše jméno zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se tak budete snažit i chovat," potvrzuje i psycholog Wiseman. 

Než ale podlehnete nějaké módní vlně, podívejte se, co o výběru jména říká  PhDr. Miloslava Knappová, česká jazykovědkyně, která se zabývá antroponomastikou - tedy naukou o jménech živých bytostí: "Čím výjimečnější a neobvyklejší jméno volíme, tím pečlivěji je tedy třeba jeho výběr zvažovat, abychom potomkovi neuškodili, ale vhodným způsobem prospěli."

Naštěstí se "nevhodné" jméno dá vždycky změnit. V ČR to stojí pouhou stovku a předem vyloučená je záměna mužských a ženských jmen. U nás by tak Alice Cooper existovat nemohl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křestní jméno: Záludná pomsta na nevinném dítěti?

Alkohol? Horší než tuk! Přestaňte pít a zhubnete

Dieta, která frčí: Funguje, ale pozor na ledviny

--------------------------------------------------------------------------------

Jaké jméno pro dítě bude nejlepší?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama