reklama

Dieta, která frčí: Funguje, ale pozor na ledviny

Už ji držíte taky? Proteinová dieta se stala módním hitem a zaručeným způsobem, který nás konečně spasí. Ani jedno z toho neodpovídá skutečnosti.

Foto: Profimedia.cz

Už ji držíte taky? Proteinová dieta se stala módním hitem a zaručeným způsobem, který nás konečně spasí. Ani jedno z toho neodpovídá pravdě.

O novinku se totiž nejedná ani náhodou. Před časem vzbudila podobné nadšení pod jménem Atkinsova dieta. Představa, že se může cpát špekem, vajíčky a steaky  a zapíjet to šlehačkou, se zdála naprosto neodolatelná. Tuk nevadil, stačilo vynechat sacharidy v jakékoliv podobě - a bylo vyhráno. Údajně.

Steak nebo sliz?

Jenže pak začali vědci bít na poplach. Přišla doba, kdy výzkumy prokázaly, jak nebezpečná může být strava založená na přemíře živočišných produktů. Dieta doktora Atkinse pomalu zapadla, aby se znovu vynořila v poslední době. Tentokrát pod názvem bílkovinová nebo proteinová dieta nebo ketodieta.

Teď ale její pravidla zašla ještě dál. Těm, kdo chtějí zhubnout - a rychle - předepisuje  stravování založené výhradně na přísunu bílkovin. Hurá! Pořádný steak třikrát denně působí lákavě. V ostřejší formě si je do těla dodáváte dokonce jen v podobě koktejlového slizu (zkuste vypít čtvrtlitr bílku z vajíčka!) a nebo si tento mix můžete dokonce nechat zavádět pomocí pumpy a sondy rovnou do žaludku.

Doporučujeme: Téma: Diety

Takhle to zní už mnohem méně lákavě, než když člověk čte oslavné články  o tom, jak je tento způsob hubnutí účinný a rychlý. Možná i víc vynikne, že se o nic zdravého jednat nebude. A také že ne, i když si koupíte lákavě a odborně zabalené jídlo z proteinů, které dokáže napodobit (skoro) chuť oblíbených pokrmů z cukrů a sacharidů. Včetně čokoládové tyčinky. 

Kolik bílkovin je moc?  

Doporučená denní dávka bílkovin by neměla překročit 0,9 g na kilogram optimální váhy člověka. Pokud se překročí, hrozí zdravotní rizika. Především u ledvin. Může dojít až k jejich selhání. A ledviny jsou orgánem, který nedává najevo problémy bolestí, takže nikdy nevíte, zda nejsou nějak poškozené. Bez důkladného předchozího vyšetření ledvin byste se tedy do proteinové diety neměli pouštět, ani když jste mladí a zdraví.

Kromě problémů s ledvinami vede vysoký příjem bílkovin také k přetížení jater, která musí neustále zpracovávat toxické látky, vzniklé při  rozkladu proteinů. Energie, kterou na to náš metabolismus spotřebuje, nám pak zákonitě chybí jinde. Výsledkem bývá nepřekonatelná únava, dokonce i duševní - prokazatelně nejlepší cesta k depresi!

Snižují se vitamíny, vápník a zinek

Velké množství bílkovin vede k vyčerpání některých minerálů a vitamínů v těle. O to víc, že při takto jednostranně postavené dietě je vlastně do těla vůbec nedodáváte, stejně jako chybí i další důležité živiny. Co tedy bílkoviny v těle spotřebovávají?

Jsou to například vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro nervy. Bez vápníku se oslabují kosti a hrozí riziko úrazu,  nedostatek zinku snižuje imunitu i plodnost.

Nadměrné dávky proteinů způsobují také usazování močoviny v těle, což vede k poškození kloubů, vzniku dny a zároveň zvyšuje kyselost organismu. Což stále víc odborníků i z tradiční západní medicíny považuje za  otevřenou bránu k mnoha nemocem včetně rakoviny...

Kdy už je to problém

Každý lékař a odborník vám řekne, že jednostranná strava patří k dietnímu extrémismu. Proč by to nemělo platit pro bílkovinovou dietu?  

Jistě, proteinová čokoládička po obědě nebo ke svačině vás určitě nezahubí a nejspíš bude prospěšnější než sladký originál. Problém však vznikne, když se bílkoviny stanou jedinou složkou stravy na několik týdnů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šílené diety: Hormony, tasemnice i operace jazyka

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Dieta podle krevních skupin

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama