reklama

Křestní jméno: Záludná pomsta na nevinném dítěti?

Jmenujete se Bořivoj, Hugo nebo Květoslav? Mohli jste na tom být hůř! Rodiče z anglického Kentu pojmenovali miminko Depressed Cupboard Cheesecake - Deprimovaný sýrový koláč z kredence...

Foto: Profimedia

Jmenujete se Bořivoj, Hugo nebo Květoslav? Mohli jste na tom být hůř! Rodiče z anglického Kentu pojmenovali miminko Depressed Cupboard Cheesecake - "Deprimovaný sýrový koláč z kredence."

Švédský chlapeček Albin zase dostával jméno natřikrát. Napřed mu táta s mámou navrhli Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116. Po zamítnutí ho změnili na A. Teprve třetí variantu, Albina, matrikáři vydýchali. Rodiče v tomto případě neposedla pomstychtivost vůči vlastním genům, chtěli jen upozornit na nesmyslně přísná pravidla pojmenovávání dětí ve Švédsku.

Pořádek vs. příčetnost

Podobně striktní předpisy panovaly ještě před deseti lety i v ČR. "Chtěli jsme syna pojmenovat Vojtěch Ivor," popisuje podnikatelka Lenka. "Jenže jsme k tomu museli dostat speciální povolení. Zaplatili jsme za něj 1500 Kč soudní znalkyni, shodou okolností známé autorce knihy o křestních jménech. Všichni, kdo chtěli jméno mimo schválený seznam se tehdy museli obrátit na ni. Docela dobrý kšeft to musel být."

Předpis byl zrušen. A rozpoutala se svoboda - nebo anarchie? Kordula Stropnická, Kašpar a Haštal Hapkovi, Stella Ginger a Bruno Fidélius Janáčkovi, Charlotte Ella a Nelly Sofie Gottovy, Christel Krausová (dcera herečky Markéty Hrubešové), Kiki Cihlářová." Když dnes procházíte třeba pražskými Nuslemi, máte z volání matek dojem, že jste se náhle ocitli ve městě nad Seinou: Esmeraldami, Patriciemi a Žanetami se to tam jen hemží.

"Obsah jménu dáváme my sami. Pokud je dítě bude slýchat vyslovované s láskou, bude na ně nejspíš hrdé, " konstatuje psycholožka Vlasta Svobodová. "Na druhou stranu, dětský kolektiv je krutý a odlišnosti ho provokují. Když plachý introvert ponese jméno Kašpar, posměváčkům to bude na vtípky přímo nahrávat."

Zákeřní slavní

"Tvořivost" ke škodě svých potomků často projevují i hollywoodské hvězdy. Třeba taková Peaches Honeyblossom Geldorf si doslova stěžuje na "peklo na Zemi". Posuďte sami, chtěli byste se jmenovat:

  • Apple Blythe Alison Martin (dcera herečky Gwyneth Paltrow a hudebníka Chrise Martina)
  • Kal-el Cage (syn herce Nicolase Cage a číšnice Alice Kim nese kryptonské jméno Supermana)
  • Rumer Glenn Willis
  • Scout Larue Willis
  • Tallulah Belle Willis (dcery herečky Demi Moore a herce Bruce Willise)
  • Fifi Trixibelle Geldof
  • Peaches Honeyblossom Geldof
  • Pixie Geldof (dcery hudebníka a organizátora koncertu Live 8 Boba Geldorfa a britské moderátorky Pauly Yates)

Honoré Bič, nebo Juan Cibulka?

Někdy lze maminky omluvit porodním stresem. "Můj bratr Jirka se jmenuje po tátovi, ale měl to být Péťa," vypráví studentka Jitka. "Maminka však byla po dlouhém a vyčerpávajícím porodu lehce dezorientovaná. Když se sestřička zeptala na jméno novorozence, nezřetelně zašeptala: Petr. Cožééé, zařvala netrpělivá ošetřovatelka. Jiří, vyhrkla maminka provinile rodové jméno svého manžela. A bylo vymalováno."

Produkční Jindřiška přišla zase ke svému jménu z maminčina vzdoru. Její tatínek trval na Iloně. Jen přes moji mrtvolu, protestovala maminka, neboť měla podezření, že jde o jméno jeho dávné lásky. Porod začal předčasně a k dohodě nedošlo. -Nevím a nebudu to řešit! odvětila rázně na otázku Jak se bude jmenovat? -Jak se jmenujete vy? vyřešila to sestřička. -Jindřiška. A jméno bylo na světě. Shodou okolností patřilo i babičce a tetě holčičky, takže rodová tradice byla zachována.

Někdy ovšem nelze o poporodním stresu mluvit - jména nesou znamení promyšleného naschválu: Bořivoj Cukr, Honoré Bič, Juan Cibulka. A rodiče takto postižených dětí by se opravdu měli zamyslet...

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama