Reklama
Reklama

Opakované potíže s močením mohou signalizovat i rakovinu, varuje onkoložka

Pálení při močení, krev v moči nebo tlak v podbřišku – příznaky, které ženy často podceňují nebo léčí samy doma. Podle docentky Hany Študentové však mohou být varovným signálem nejen běžné infekce, ale i vážnějších onemocnění močového měchýře. Kdy je čas vyhledat lékaře, jakou roli hraje pitný režim a proč je důležité mluvit i o psychice?

žena a potíže s močovými cestami
žena a potíže s močovými cestamiFoto: Shutterstock
žena a potíže s močovými cestami
žena a potíže s močovými cestamiFoto: Shutterstock
Daniela Straková
Daniela Straková

Infekce močových cest patří mezi nejčastější zdravotní problémy žen. Za jejich častým výskytem stojí především anatomie – kratší močová trubice a její blízkost k análnímu otvoru. Mnoho žen však opakované potíže bagatelizuje nebo se stydí o nich mluvit. „Záněty nejsou jen běžná nepříjemnost, v některých případech mohou upozorňovat na závažnější diagnózy,“ říká primářka Onkologické kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Hana Študentová, Ph.D. V rozhovoru popisuje, jaké příznaky sledovat, jaké rizikové faktory si pohlídat a proč bychom neměli podceňovat ani psychickou stránku nemoci.

Reklama

Krev v moči je častým příznakem rakoviny močového měchýře. Může se ale krev v moči objevit i při běžných zánětech močových cest nebo jiných gynekologických problémech? Jak odlišit tyto stavy?

Ano, krev se může objevit při banálních zánětech močového měchýře. Pokud se objeví jedenkrát, nic se neděje. Pokud se však potíže vrací, je potřeba vyloučit jinou příčinu. Žena by měla podstoupit urologické vyšetření.

Reklama

Jakým způsobem souvisí opakované záněty močových cest s rizikem vzniku závažnějších onemocnění močového měchýře?

Přičinou může být dráždění sliznice zánětem. Pokud k tomu dochází dlouhodobě, je zde vyšší riziko vzniku nádorového bujení.

Jak důležitý je pitný režim pro prevenci zánětů a dalších močových potíží? Jaký typ tekutin je ideální?

Časté močení proplachuje močové cesty, čímž se snižuje riziko, že se bakterie usadí a způsobí infekci. Zředěná moč je také méně dráždivá pro sliznici močového měchýře, navíc dostatečný příjem tekutin pomáhá tělu efektivněji vylučovat odpadní látky a toxiny. Nejvhodnější volbou je čistá voda, ideálně bez bublinek. Bylinné urologické čaje – např. z brusinek, přesličky, kopřivy nebo medvědice lékařské. Voda s citronem nebo bylinkami – může být příjemnější na chuť a zároveň mírně močopudná. Teplé nápoje zase napomáhají prokrvení a uvolnění močových cest.

Existují nějaká specifika v diagnostice a léčbě močových problémů u žen, která se liší od mužů, například kvůli anatomii nebo hormonálním vlivům?

Existují významné rozdíly v diagnostice a léčbě močových problémů u žen a mužů, které vyplývají především z anatomických a hormonálních rozdílů. Kratší močová trubice (cca 4 cm) usnadňuje přístup bakterií do močového měchýře, což zvyšuje riziko infekce. Blízkost močové trubice k řitnímu otvoru a vagíně rovněž usnadňuje přenos bakterií (zejména E. coli). Hormonální vlivy estrogeny ovlivňují stav sliznice močových cest – po menopauze dochází k jejímu ztenčení a snížení obranyschopnosti, a tedy k vyššímu riziku infekcí.

Vaginální rovnováha – klíč k prevenci infekcí močových cest

Může mít zdraví vagíny a mikroflóra vliv na zdraví močových cest? Jak mohou ženy podporovat celkové zdraví těchto oblastí?

Ano, tyto dvě oblasti jsou anatomicky i funkčně propojené, a proto jakákoli nerovnováha v jedné z nich může ovlivnit i tu druhou. Zdravé vaginální mikroflóře dominují lactobacily, které vytvářejí kyselé prostředí (pH 3,8–4,5) a tím brání množení patogenních bakterií. Pokud dojde k narušení této rovnováhy, mohou se přemnožit škodlivé bakterie (např. E. coli, Gardnerella), které se snadno dostanou do močové trubice a způsobí infekci. Bakteriální vaginóza je častým spouštěčem opakovaných infekcí močových cest. 

Jak se můžeme bránit či mikroflóru podpořit? Dostatečný pitný režim, správná intimní hygiena to znamená bez parfémovaných mýdel, ideálně jen vodou nebo speciálními přípravky s neutrálním pH, bavlněné spodní prádlo a vyhýbání se těsnému oblečení, vyvážená strava a probiotika. Neprovádět časté vaginální výplachy, vyvarovat se častého užívání antibiotik bez důvodu a omezit stres.

Co byste doporučila ženám, které mají opakované problémy s močovými cestami a bojí se, že by to mohlo být něco vážnějšího?

Schovávat hlavu do písku není cesta. Vyšetření odborníkem vám může odhalit banální příčinu obtíží, uleví se vám jak duševně, tak fyzicky. V opačném případě stále platí, pokud je příčina potíží závažnějšího rázu, čím dřív se na to přijde, tím lépe pro vás.

Psychika hraje u močových cest překvapivě důležitou roli

Je důležité o tom otevřeně mluvit, protože tím zvyšujeme povědomí o tom, že tyto problémy nejsou „jen v hlavě“ ani „normální součástí stárnutí“. Bouráme tak tabu a podporujeme ženy, aby vyhledaly pomoc včas. Podporujeme také systémové změny – např. dostupnost psychologické péče v urologii, školení zdravotníků v komunikaci nebo vznik podpůrných skupin.

Zdroj: rozhovor s primářkou Onkologické kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Hanou Študentoviz, Ph.D. (červen 2025) / kampaň Čůrám zdravě

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama