reklama

Očkování proti rakovině: Prosíme, nepodceňovat!

Kdyby nám někdo třeba před 10 lety vyprávěl, že před rakovinou se dá ochránit očkováním, asi bychom si nejdřív ťukali na čelo a pak skákali radostí. Dnes je však přesto třeba znovu připomínat význam této vakcinace.

Foto: Profimedia.cz

Kdyby nám někdo třeba před 10 lety vyprávěl, že před rakovinou se dá ochránit očkováním, asi bychom si nejdřív ťukali na čelo a pak skákali radostí. Dnes je však přesto třeba znovu připomínat význam této vakcinace, protože lidé před rizikem nákazy HPV viry stále zavírají oči.

V západní Evropě každoročně onemocní rakovinou děložního čípku 100 žen z milionu, u nás je to dvojnásobek:  asi 1 000 českých žen, 400 jí každým rokem podlehne. Lékaři sice provádějí screening přednádorových stavů, ale skoro polovina žen ke svému gynekologovi nechodí pravidelně jednou ročně.

Jak často chodíte ke gynekologovi?

"Screening přitom v naprosté většině případů dokáže včas odhalit změny, které předcházejí rozvoji nádoru. Tyto změny lze velice snadno ošetřit, dokonce většinou bez potřeby hospitalizace," uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické společnosti a člen HPV College - sdružení odborníků, jehož cílem je informovat veřejnost o nebezpečí HPV nákazy.

Samotná prohlídka však samozřejmě nemůže HPV infekce vymýtit. Proto si veškerou podporu zaslouží vakcinace - navíc už jsou dnes k dispozici údaje, které význam tohoto očkování jasně prokazují.

Doporučujeme: Pro panny i pro zkušené: Poučte se!

Jak u nás, tak v USA, kde obě vakcíny vznikly,  prošly velmi přísným mechanismem testování na účinnost a bezpečnost. Po celou dobu, kdy se u nás proti rakovině děložního čípku očkuje, probíhala rozsáhlá mezinárodní studie, které se zúčastnilo více než 18 000 dívek a žen.

Prokázaná účinnost i bezpečnost vakcíny

Výsledky prokázaly, že dívkám, které se s HPV viry doposud nesetkaly, vakcína Cervarix poskytuje 93% ochranu proti nejtěžším přednádorovým změnám.  Čeští nezávislí odborníci se přesto rozhodli ověřit účinnost očkování proti HPV i "na vlastní pěst".

"Mezi polovinou roku 2009 a počátkem roku 2011 se nám podařilo sesbírat téměř 400 krevních vzorků od dívek a žen, které se nechaly v letech 2006 až 2011 očkovat proti papilomavirovým nákazám jednou z dostupných vakcín. Podle očekávání kvadrivalentní vakcína vyvolala dvakrát více všech protilátek než bivalentní, což je v souladu s počtem účinných složek obou vakcín," informoval specialista v oboru vakcinace RNDr. Marek Petráš.

Obě vakcíny podle jeho slov zajistily všem očkovaným českým dívkám a ženám několikaleté přetrvávání potřebných protilátek a výsledky odpovídaly výsledkům klinických studií výrobců.

Očkování je i zdarma

Dívky a ženy v ČR mají možnost nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku již déle než pět let.  Efekt je největší u těch, které dosud nezahájily pohlavní život. Od dubna 2012 se mohou 13leté dívky nechat očkovat vakcínou Cervarix zdarma z prostředků zdravotního pojištění. Dá se očekávat, že dívky se brzy budou běžně nechávat očkovat přímo během pediatrické prohlídky ve 13 letech.  

Náš tip: Největší riziko pohlavních chorob: Sex mezi muži

Z očkování mohou mít výrazný přínos i dívky nebo ženy, které již sexuální život zahájily. U většiny sice po nákaze dojde do dvou  let k tzv. spontánnímu vyčištění, ale dostatečná ochrana to není.  a lze se znovu nakazit i stejným typem HPV viru. Očkovaná žena je tak chráněna před budoucí infekcí díky vysokým hladinám protilátek navozených očkováním. 

Onemocnět HPV mohou i muži

Povědomí o HPV (lidských papilomavirech ) u české veřejnosti stále není velké. Málo se ví, že kromě rakoviny čípku, zevních rodidel a pochvy způsobuje i další zhoubné nemoci.

"Jako každá pohlavně přenosná nemoc má i HPV infekce svůj vliv na muže a v případě přenosu při porodu i na děti. Přenos HPV v průběhu porodu je naštěstí vzácný. Jedná se výhradně o infekci HPV nízkého rizika, u matek způsobujících kondylomata, u dětí pak růst papilomů v dýchacích cestách, což vede k zužování dýchacích cest a vyžaduje opakované chirurgické zákroky," popisuje MUDr. Tomáš Fait, Ph.D, jenž je v rámci HPV College garantem internetové poradny pro veřejnost.

U mužů vede podle MUDr. Faita nákaza HPV k rakovině penisu, u obou pohlaví je
zodpovědná za výskyt genitálních bradavic - kondylomat, papilomů v dýchacích cestách a análního karcinomu. K tomu má souvislost s některými případy rakoviny hlavy a krku. Očkování kromě rakoviny děložního čípku chrání i proti těmto onemocněním.

Pohlavně přenosná nemoc znamená stigma

Patronkou sdružení HPV College je herečka a moderátorka Tereza Kostková. Říká, že když jí nabídku v této věci přednesli, neváhala ani minutu.  Pustila se i do tvorby dokumentů zachycujících příběhy pacientek, které se nebály ukázat svou tvář i přes určité stigma, které s každou pohlavně přenosnou nemocí souvisí.

Tereza Kostková se snaží bořit i tyto předsudky: "Rozvoj onemocnění nemá jasnou spojitost s promiskuitou, dědičnými předpoklady nebo stylem života. HPV si prostě nevybírá. Cílem není strašit a bát se dát novému partnerovi pusu, ale je důležité znát nepřítele a účinně se proti němu
chránit."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Očkování proti rakovině děložního čípku v otázkách a odpovědích

Jarní chřipka: Proč je horší než ta v zimě?

5 důvodů, proč nemůžete najít toho pravého

reklama
Doporučené recepty
    reklama