reklama

Jarní chřipka: Proč je horší než ta v zimě?

Stačila hodinka slunce a už svlékáme kabáty, abychom si užili vytouženého jara. Za den, za dva už toho litujeme. Kašel, zimnice, bolesti kloubů - jak je možné, že už jsme zase nemocní?

Foto: isifa/Thinkstock

Stačila hodinka slunce a už svlékáme kabáty, abychom si užili vytouženého jara. Za den, za dva už toho litujeme. Kašel, zimnice, bolesti kloubů - jak je možné, že už jsme zase nemocní?

Na přelomu zimy a jara jsme nejvíc oslabení a vyčerpaní. To zároveň znamená menší odolnost proti chladu a následně i proti různým virovým respiračním infekcím včetně chřipky. Bez virů, jen z pouhého prochladnutí, však onemocnět nelze. Ale to je jen chabá útěcha, protože virů nebo bakterií je všude dost.

Virům se daří v zimě

Nejdůležitější je nepodceňovat počasí a dobře se oblékat a zabránit tak prochladnutí. Hlavně dospívající často příliš nedbají na životní styl, málo spí, a módní oděvy se často neslučují s doporučeními na teplé odívání.

"Ze zkušeností přiměje dívky k vhodnějšímu odívání například až prodělání infekce močových cest, zvláště pak zánětu ledvinné pánvičky. Efekt bývá značný," připomíná MUDr. Ferdinand Polák, náměstek ministerstva zdravotnictví pro zdravotní péči a lékař pro intenzivní péči ve VFN.

Doporučujeme: Máte chřipku? Zřejmě bude prasečí

Liší se nějak "jarní" chřipky od těch zimních? A co proti nim máme dělat? "Proti běžným virovým infekcím není prakticky ochrany, ale vzhledem k jejich mírnému průběhu stačí velmi často jen symptomatická terapie a klidový režim na lůžku," doporučuje MUDr. Igor Karen, všeobecný praktický lékař z Benátek nad Jizerou.

Jak léčit jarní virózu?

"Přirozené imunitní reakce jako je zvýšená teplota či jiné příznaky počínající virózy by neměly být ihned tlumeny protizánětlivými léky, jak to bývá zvykem," upozorňuje doktor Polák.

"Z preparátů bych doporučil zejména ty, které mohou stimulovat imunitu lidského organismu a to s přírodními  přísadami jako je zázvor, med, šalvěj apod., dobrou zkušenost mám s výrobky Vicks," vypočítává MUDr. Karen.  

Náš tip: Chřipka: Jaké léky určitě nebrat?!

Pracující lidé mívají sklon nachlazení a chřipku "přecházet" s pocitem, že musí pracovat a obstarat rodinu. "Přecházení viróz vede k vyčerpávání imunitního systému, k jejich opakování, šíření či ke komplikacím bakteriálními superinfekcemi a tím pádem i k prodlužování následné pracovní neschopnosti. Krom toho může mít i vážnější důsledky jako je zápal plic či postižení srdce. Vhodné je myslet i na ostatní a tyto kapénkové infekce zbytečně nešířit," varuje doktor Polák.

Jak získat lepší odolnost vůči virům?

Viry se nejčastěji přenáší kapénkovou infekcí, tedy při kýchání, smrkání, ale i dýcháním. Lepší je proto nezdržovat se v kolektivech, kde je větší riziko přenosu kapénkové infekce. "Naopak bych doporučoval procházky či pohyb na čerstvém, nejlépe horském vzduchu, kde není smog a tolik virů a bakterií. Právě delším pobytem na čerstvém vzduchu dochází k přirozenému otužování organismu, vede i k přirozené tvorbě lokálních protilátek na sliznicích dýchacích cest, které zabraňují uchycení všech možných patogenů, způsobujících respirační infekce,"  vysvětluje doktor Karen. 

Ideální je otužování chladnou až studenou vodou po celý rok, tím je organismus odolnější vůči těmto infekcím. Otužování se ale doporučuje zahájit až na jaře nebo v létě. Nezapomeňte také na dostatečný přísun vitaminů, zejména ze skupiny C, B, A, ale i D.

Multivitamíny nepomáhají

Nemá smysl spoléhat na potravinové doplňky, kterými se řada lidí snaží kompenzovat nezdravý životní styl a za které jsou i finančně strádající lidé ochotni utratit nemalé peníze, a nakonec z organismu jen vyjdou ven bez vyššího účinku. "Člověk konzumující vyváženou pestrou stravu s ovocem a  dostatkem zeleniny (alespoň 500 g denně), která obsahuje vitaminy v přirozené formě, takové doplňky nepotřebuje," tvrdí náměstek Polák.

S postupujícím věkem, kdy nabývá na důležitosti vliv stresu, je třeba se zaměřit na dostatečný odpočinek - i ten aktivní, organismus psychicky či fyzicky nepřetěžovat.

Každoroční očkování proti virům chřipky se pak doporučuje zejména lidem starším 65 let, pacientům s chronickým onemocněním či po odstranění sleziny, dále pak lidem v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech důchodců, zdravotníkům atd. Myslete na to, za pár měsíců na něj bude ten pravý čas.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jarní únava? 7 tipů, jak se z ní uzdravit!

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

Sexuální výchova dětí: Stále tabu?

 

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama