reklama

Novinka: Těstoviny, ze kterých se netloustne

Těstoviny, ze kterých nepřiberete, a dokonce pomáhají zhubnout? Příliš krásné, ale přesto je to pravda!

Foto: Thinkstock

Slovo "zmijovec" asi tlačenici zrovna nevyvolá. Ale při vyslovení názvu konjak už zasvěcenci zbystří. Z kořene této asijské rostliny se totiž vyrábí konjaková moučka, plná glukomananu, který pomáhá při shazování váhy. Diabetici zase oceňují její vliv na snižování hladiny cukru v krvi.

Kořenovou hlízu, připomínající brambory, v Asii sklidí, usuší, umelou a vzniklou mouku používají do speciálního pečiva nebo z něj vyrábějí nudle. Ty jsou známé v Japonsku pod názvem shirataki nebo konnyaku, v Číně, kde patří mezi tradiční jídla už přes dva tisíce let, je nazývají Moyu Noodles nebo Juruo Noodles.

Najdete rozdíl?

Glukomanan se dá na trhu pořídit například ve formě tablet. Stále větší popularitu si i v Evropě získávají konjakové těstoviny, jejichž příprava nezabere víc než pět minut. Nejen díky tomu se hodí každému, kdo potřebuje ušetřit čas a přitom se držet zdravého jídelníčku. Stogramová porce takových nudlí obsahuje pouhých 12 kcal, kdežto průměrná kalorická hodnota 100 gramů klasických vařených těstovin je kolem 133 kcal. Víc než desetkrát tolik.

Můžete si je dát klidně jako samostatné jídlo. Stačí, když je smícháte s oblíbeným kořením, případně trochou oblíbené zeleniny. prostě tak, jak je máte rádi. Nejlepší je, že se neliší od těch "obyčejných" ani vzhledem, ale dokonce ani chutí. Takže skvělá zpráva: můžeme je jíst bez výčitek svědomí a zároveň bez smutku, který "dietka" tak často vzbuzuje...

Doporučujeme: Je tu půst. Přežít bez masa pomohou luštěniny

Glukomanan je ve vodě rozpustná vláknina (vláknina pektinového typu) získaná z kořene rostliny Konjak, která má řadu příznivých účinků na trávení i celkově na metabolismus. Jedním z nejvýznamnějších účinků glukomananu je úbytek hmotnosti. Konjaková moučka obsahuje až 95 procent čistého glukomananu.

Sytost i bez kalorií

"Konjakové těstoviny mají nula procent tuku, nula procent cukru a téměř žádné kalorie. Glukomanan, který obsahují, v žaludku zvětšuje svůj objem, mozek dostává signál, že jste nasyceni a tím dochází k redukci porcí jídla a následnému zachovávání váhy nebo hubnutí," vysvětluje Štěpánka Vránová ze společnosti Perfectpasta.cz.

Pocit sytosti díky glukomananu, který má po absorpci vody schopnost zvětšit svůj objem až dvěstěkrát, vydrží několik hodin a vy tak nemáte potřebu se dojídat dalším jídlem. Tento efekt také ocení ti, kteří chodí neradi spát s prázdným žaludkem a do svého těla na noc přijímají zbytečně velké množství kalorií v potravě, kterou pak tělo hůře tráví.

Pomáhá diabetikům, snižuje cholesterol

A jaké jsou další přednosti glukomananu a tím i konjakových těstovin?

  • V žaludku se smíchá s potravou a vznikne tekutina (glukomanan na jeden gram naváže až 200 ml vody). Čím víc je vláknina a tedy i směs potravy a vlákniny viskóznější, tím se zpomaluje proces trávení se všemi výhodami.
  • Snižuje se absorpce cukrů, což zabrání výkyvům hladiny krevního cukru. Glykemická křivka má vyrovnanější průběh, tělo šetří produkci inzulínu slinivkou, snižuje se výsledný glykemický index potravy. V tlustém střevě pak vysoce viskózní vláknina snižuje dobu, za kterou potravina střevem projde.
  • Výzkum z The New England Journal of Medicine zjistil, že glukomanan u diabetiků II. typu snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Funguje jako přírodní laxativum a probiotikum, protože stimuluje pozitivní střevní bakterie, změkčuje trávicí obsah a tím působí příznivě při vyprazdňování.
  • Jsou zásadité, takže působí proti překyselení, které organismus připravuje o cenné minerály.
  • Neobsahují cukr, lepek ani sóju, jsou proto vhodné pro vegetariány, vegany, dále i celiaky, protože neobsahují lepek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozhovor: Jak se léčí rakovina prsu

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama