reklama

Nemůžete usnout? Drastický recept pro zoufalé nespavce

Do konce roku zbývá pár dní, do toho svátky... Přes den se sotva ploužíte, zato když vlezete do postele, třeštíte oči do tmy a děsíte se všech úkolů, které jste nestihli, zapomněli, nezvládli, anebo ještě musíte vykonat, stůj co stůj. Už je jedna, nebo taky půl třetí. A za chvíli nelítostně zazvoní budík...

Foto: Isifa/Thinkstock

Do konce roku zbývá pár dní, do toho svátky... Přes den se sotva ploužíte, zato když vlezete do postele, třeštíte oči do tmy a děsíte se všech úkolů, které jste nestihli, zapomněli, nezvládli, anebo ještě musíte vykonat, stůj co stůj. Už je jedna, nebo taky půl třetí. A za chvíli nelítostně zazvoní budík...  

Nespavost  není jen daň současnému způsobu života. Je to nemoc. Nedostatek spánku vede k poruchám imunity a zvyšuje riziko vzniku různých chorob - od srdečních přes duševní až po nádorová onemocnění.

Čeká vás deprese

Výzkumy také potvrzují jasnou souvislost mezi poruchami spánku a depresí. Až 75 % pacientů s depresí má příznaky nespavosti, a studie britolské univerzity upozorňuje, že i u zdravých lidí nespavost představuje rizikový faktor pro pozdější rozvoj deprese. Výrazné poruchy spánku byly jasně zdokumentovány při vyšetření ve spánkové laboratoři.

Člověk s depresí si mnohdy ani neuvědomí změny nálady a chování. Často jej spíš zlobí tělo. Známá je například ranní mrzutost, bolest  hlavy a nevolnost. Průzkumy prokázaly, že nespavost vede i k potížím v partnerských vztazích. Není divu: vy se zoufale převalujete ze strany na stranu, plní děsu, a ten vedle vás si klidně odfukuje...

Nespavost se dá léčit

Pro člověka, kterého trápí nespavost, je klíčové najít lékaře, který problémy se spánkem nebagatelizuje slovy jako "dneska  je to běžné" nebo "to víte, ve vašem věku".

Stále totiž přetrvává domněnka, že nespavost je výmluvou stárnoucích lidí nespokojených s vlastním životem. Ovšem tato nebezpečná nemoc může zasáhnout jak školáky nebo dospívající, tak i tvrdé byznysmeny. Nekvalitní spánek totiž značně snižuje kvalitu života.

Na unaveného člověka doléhá mnohem více pracovní zátěž a všechny další nástrahy každodenního náročného života. Dělá chyby a za volantem může být nebezpečný sobě i druhým.

Kolik stupňů má být v ložnici

Za mnoho bezesných nocí mohou konflikty v osobním životě nebo zaměstnání, často nepřiznané a skrývané uvnitř. Je důležité pokusit se je řešit. "Hlavně s chladnou hlavou!" připomínají odborníci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:  10 rad do ložnice: Mějte dokonalý spánek!

Chlad vám také může pomoci usnout každý den. Dobře vyvětraná ložnice s čerstvým vzduchem a teplotou mezi 17 a 20 stupni je základ. Ale když se přesto dál převalujete a nemůžete zabrat, pomůže vám ledový šok.

Ať vám tělo prostoupí chlad

Vzpomínáte si, jak po lyžovačce nebo zimní procházce přijdete do tepla a hned se vám začnou klížit oči? Stejně působí i plavání v létě - na dece pak "zaberete" jedna dvě. Zkuste tenhle efekt využít i doma. Ale pozor, jen pro silné povahy!

Ledová sprcha nebo ještě lépe vana se studenou vodou vás důkladně podchladí. Je opravdu nutné vydržet ne pouhou chvilku, kdy je vám jen tak běžně zima, ale dostatečně dlouhou dobu, až vám celé tělo prostoupí mrazivý chlad,  že se třesete. Až se pak uvelebíte v teplé posteli, spánek na sebe už nenechá dlouho čekat. Vážně, vykoušeno!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dejte si odpoledne dvacet! Uděláte vašemu tělu dobře!

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama