Čokoláda je jako droga: Závisláků přibývá!
Prvním vyloupnutým okýnkem z adventního kalendáře to začne. Mikulášské figurky rozpoutají šílenství, které nepřestane, dokud po Vánocích nedojíme poslední čokoládovou šišku ze stromečku. Jak to, že nám čokoláda tak chutná? Jak se z člověka stane čokoholik? Snadno!
Prvním vyloupnutým okýnkem z adventního kalendáře to začne. Mikulášské figurky pak rozpoutají šílenství, které nepřestane, dokud po Vánocích nedojíme poslední čokoládovou šišku ze stromečku. Jak to, že nám čokoláda tak chutná? Jak se z člověka stane čokoholik? Snadno!
Smějete se kolegyni, že má v šuplíku pořád železnou zásobu čokolády? Kamarádce, že "to" prostě musí mít denně odpoledne ke kávě? Nechápete, že někdo dokáže sníst celou tabulku každý večer? Nesmějte se, jde o regulérní závislost, která je vlastně nemocí. Spustit ji můžete tím, že budete jíst hodně čokolády - a nakonec skončíte tím, že už bez čokolády nedokážete existovat.
Čokoláda je jako droga
Čokoholiků, tedy lidí doslova závislých na čokoládě, je víc, než byste řekli. Mnoho lidí náchylných k depresívním stavům používá čokoládu jako prostředek první pomoci, na který nepotřebují předpis. Působí totiž bez nadsázky na mozek jako droga.
Čokoláda obsahuje kanabinoidy, které z ní dělají cosi jako sladkou marihuanu. Neurofarmakoložka Daniele Piomelliová se rozhodla tomu přijít na kloub a postupovala opravdu důkladně. Objevila, že čokoláda obsahuje dva chemické příbuzné anandamidu, což je kanabinoid produkovaný samotným lidským mozkem.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se naučit odolávat chuti na sladké: Zaručený návod
Působení anandamidu v mozku je podobné působení THC z marihuany, ale je omezeno na velmi krátkou dobu. Za pár okamžiků od vzniku anandamidu je zase rozložen působením enzymů. Působení anandamidu ale o něco prodlužuje - a to mnohým z nás stačí.
Mozek ovlivňuje jako opiát
To ale není celé. Touhu jíst a jíst u čokolády způsobuje neuropeptid enkefalin. Jde o opioid, který je uložen v mozku a míše, přesněji v zadních míšních rozích a v šedé hmotě mozkové. Enkefalin vyvolává u obratlovců naprosto nekontrolovatelnou touhu po jistých druzích poživatin.
V mozku generuje příkazy v podobě náhlých impulsů typu "Jez teď" a "Sněz toho víc". Upozorňují na to vědci z Michiganské univerzity v Ann Arboru, kteří prováděli nedávno pokusy na laboratorních krysách a výsledky svého výzkumu uveřejnili v časopise Current Biology..
"Krysy začaly čokoládu okamžitě hltat a zároveň stoupla koncentrace enkefalinu v jejich mozku až o sto padesát procent," stojí ve zprávě týmu vedeného Alexadrou DiFeliceantoniovou. Když krysy přestaly žrát, klesla koncentrace neuropeptidu zpět k normálním hodnotám přibližně za čtyřicet minut.
Sníte 3,6 kilo čokolády za pár minut
V další části pokusu vstříkli vědci krysám do mozku malé množství enkefalinu a tentokrát hlodavci pozřeli dokonce dvojnásobné množství čokolády. Jedno zvíře sežralo během několika minut 17 gramů lentilek, což je totéž, jako by jich ve stejně krátké době snědl dospělý člověk 3,6 kilogramu.
"Je velmi pravděpodobné, že enkefalin vyvolává přehnané chutě nejenom u krys, ale také u člověka," tvrdí DiFeliceantoniová. Tučná jídla obsahující čokoládu mají schopnost spouštět produkci tělu vlastních opiátů. Důkazem je fakt, že když u lidí chemicky zablokoval receptory opiátů, přestali na tato jídla mít chuť.
Vedle tohoto mechanismu byl ale objeven další pozoruhodný efekt. Aby těch dobrot nebylo málo, obsahuje čokoláda ještě alkaloidy theobromin a phenethylamin, které spolu s tryptofanem, také obsaženým v čokoládě, mají vliv na hladinu serotoninu (hormonu štěstí) v mozku.
Čokoláda může i zabíjet
Pro přátele zvířat snad ještě dodatek. Nekrmte svoje miláčky čokoládou!
Theobromin je pro ně jedovatý, jejich organizmus na rozdíl od lidského jej neumí zpracovat a při konzumaci většího množství (jako je tabulka čokolády) mohou mít vážné problémy počínající epileptickými křečemi přes vnitřní krvácení po infarkt a smrt.
Jedná se zejména o psy, kočky a papoušky. Například pro koně je ale theobromin mocným stimulantem a je v dostihovém sportu zakázán.
Psí tyčinky a žvýkací kosti nebo kočičí polštářky s lahodnou náplní budou pro každého psa i kočku rozhodně lepší pochoutkou než cokoliv z vánočního stolu. Zcela nová řada pochoutek známé značky Frolic nabízí hned čtyři lákavé pamlsky s vůní a chutí masa v různých tvarech. Je s nimi zábava, kterou slibuje už samotný obal a jeho hravý design. Pro kočky připravila nová značka Dreamies křupavé polštářky, plněné lákavým hovězím masem, lahodným sýrem, vynikajícím kuřecím masem nebo báječným lososem a obsahují méně než 2 kalorie v jednom kousku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vánoce a chutě na sladké: Zvládnete to!
Sex v Česku: Máme to rádi na hraně
Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost