reklama
 

Dejte si odpoledne dvacet! Uděláte vašemu tělu dobře!

Chybí vám energie, lehněte si odpoledne na půl hodinky a váš metabolismus pookřeje.

Foto: Isifa/Thinkstock

Spánek patří k oblíbené činnosti lidí. Někteří lidé dokážou spát hodiny, jiné trpí nespavostí. Tak jako tak naše tělo spánek vyžaduje a odpolední zdřímnutí určitě není hřích.

Mnoho z nás je odpoledne ospalých, ale práce jim nedovolí dvacet minut klidu. Spát odpoledne není známka lenosti, jen tělo si říká o chvilkový klidový režim, aby doplnilo energii.

Odpolední spánek

Každému z nás se chce odpoledne zdřímnout. Máme jednoduše vrozenou fyziologickou touhu. Už i vědci tento fakt odpoledního zdřímnutí dokázali. Výsledky výzkumu ukazují, že až 60 procent zaměstnaných lidí si dopřeje alespoň jedno zdřímnutí za týden. Pokud máte pocit, že se vám po odpolední siestě zlepšila nálada a cítíte se lépe, je to pravda. Odpolední spánek zvyšuje výkonnost a zlepšuje zdraví člověka.

Pokud se vám v noci nedostává množství spánku, o to víc je odpolední spánek povzbudivější. Dvacet minut po obědě pomůže tělu vyskočit z tohoto nedostatku a vrátit se k normálnímu imunitnímu nastavení.

Jak si správě zdřímnout?

Krátké a pozitivní zdřímnutí má svá pravidla. Nesmíte narušit biologické hodiny a spaní v noci. Proto si spánek časově omezte. Nejkratší užitečná doba je 20 minut, kdy tělo neupadne do hlubokého spánku. Choďte si odpočinout až 12 hodin po polovině nočního odpočinku. Vychází to tedy okolo 15 hodiny odpoledne. Řiďte se vlastními vnitřními hodinami. Vypněte si televizi a lehněte si do postele. Pokud se vám nepodaří usnout, stačí kvalitní odpočinek. Lehněte si, kdykoliv můžete. Krátký spánek prodlouží pocit vyspalosti i z nepříjemné a krátké noci.

Spát, chvilinku spát

Někdy se stane, že si odpoledne dopřejete krátký spánek a večer nemůžete usnout. Zkuste svůj odpolední odpočinek zkrátit nebo ve vašem případě se ho zkuste vzdát. Odpolední zdřímnutí berte jako dar pro vaše tělo a nenadávejte si, že lenošíte a mrháte časem. Vaše tělo se uvolní a získáte novou energii k další práci a úkolům.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama