reklama

Nejmladší miliardářka nejí, nespí, nepije a mění svět

Štíhlá blondýnka nejí, nespí, nepije a chce měnit svět. Zatím na to vydělala přes devět miliard. V dolarech.

Foto: Profimedia.cz

Je to náhoda? Stejné oblečení, stejné tajnůstkaření, stejné úspěchy - a stejné odhodlání dojít až tam, kam dosud nikdo nedošel. Není divu, že nejmladší dolarovou miliardářku Elizabeth Holmes srovnávají s mágem z Applu Stevem Jobsem.

Blondýnka v černém "Jobsově" roláku se teprve loni vynořila z utajovaných vod svého podnikání ve farmaceutickém průmyslu a začala se ukazovat světu. A má co předvést - je vysoká, štíhlá a krásná, působí skromně a má styl. Především však má za sebou pozoruhodnou kariéru a úspěchy už teď, kdy jí je teprve 31 let - a vypadá ještě mladší. Jenže nechce mluvit...

Zbohatla ze strachu

Její firma má hodnotu devět miliard dolarů a Elizabeth,  která v ní drží poloviční podíl, tak disponuje majetkem 4,7 miliardy dolarů. Stala se tím nejmladší americkou miliardářkou, která vybudovala  firmu a zisk vlastníma rukama. Založila ji už ve svých 19 letech - úplně sama. Jmenuje se Theranos, což je kombinace slov "terapie" a "diganosis",  a prodává revolučně inovativní krevní testy.

Doporučujeme: 10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví

Sama se tak bála odběru, že si prostě sedla a vymyslela způsob, kdy místo ampule s krví ze žíly stačí bezbolestné  "zobnutí" do prstu a jen pár kapek. Stojí jen dva a půl dolaru,  zatímco ty klasické rovnou padesátku. Přesto dokážou odhalit desítky nemocí od vysokého cholesterolu po rakovinu.

Nikdo nic neví

Pracuje nejen sedm dní v týdnu, ale dokonce každou hodinu, kdy nespí - a to se snaží různými technikami spánek omezovat na minimum. A to ani nepije kávu. Stejně jako Jobs je veganka a několikrát za den popíjí rozpuštěný prášek z okurky, petržele, zelí, špenátu, salátu a celeru. Podle časopisu The New Yorker cituje z paměti britskou spisovatelku 18. století Jane Austen, ale dnes už se o romány nezajímá. Doma nemá ani televizi.

Nemá ani přátele. S nikým nechodí a už deset let si nevzala žádné volno. Především je ale opatrná na každé slovo jak ohledně byznysu, tak i soukromí. Slídivým novinářům se zatím ani nepovedlo zjistit, zda její černé roláky pocházejí stejně jako u Jobse také od proslulého módního návrháře Issey Miyakeho.

Změní Elizabeth svět?

Když jí bylo pouhých devět let, napsala v dopisu svému otci: "To, co bych od života opravdu chtěla, je objevit něco nového, něco, o čem se lidstvo domnívá, že není možné."

Ještě na střední škole se naučila mandarínskou čínštinu a prodávala své vlastní počítačové programy do Číny. Začala studovat chemické inženýrství na Stanfordově univerzitě, ale ve druhém ročníku odešla. Tehdy ale přihlásila svůj první patent - nový způsob aplikace léků. Dnes už má na svém kontě připsaných 84 patentů.

Vizionářství jí zůstalo - často mluví o svých představách budoucnosti ve zdravotnictví. A nejen v USA, kde je tradičně problémem, protože většina Američanů nemá zdravotní pojištění. Její úvahy jdou ještě dál a mnoho pozorovatelů se domnívá, že se chce zaměřit na boj s rakovinou. Podle svých slov stále přemýšlí o tom, co by se mohlo stát "tou největší věcí, jíž by změnila svět."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

I Češi podléhají trendu raw food neboli syrové stravě

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama