reklama

Návod, jak novoroční předsevzetí opravdu dodržet

Máte spoustu plánů, co všechno byste chtěli změnit a dokázat, říkáte si (možná už po několikáté), že letos už se vám to konečně musí podařit.

Foto: Shutterstock

Dáme vám pár dobrých rad, aby vám odhodlání změnit sebe a svoje návyky či zlozvyky vydrželo déle než do půlky ledna.

Předsevzetí si na nový rok dává skoro každý, i když to nepřizná. Minimálně ho tenhle čas donutí se zamyslet, co by mohl od nového roku zlepšit nebo dělat jinak. Nové číslo v letopočtu je taková pěkná motivace, jakýsi příslib. Ale víte, co je ještě větší motivace? 

Že podle průzkumů své předsevzetí dodrží pouhých osm procent lidí. Není to výzva, patřit do tak malé skupiny vyvolených a ostatním to pěkně natřít? Tady je návod, jak na to:

1) Buďte konkrétní

Jestliže chcete zhubnout, musíte si přesně stanovit, jak moc. Jestliže si neurčitě řeknete, že prostě musíte něco shodit, pravděpodobně se vám to nepovede, protože vlastně nevíte, co přesně by se vám mělo povést. Proto si určete, že chcete zhubnout třeba deset kilogramů, a ještě lepší bude, když si rovnou naplánujete, za jak dlouhý časový úsek byste to chtěli zvládnout.

Musíte mít před sebou jasný cíl i jasnou cestu k němu. Jestli se chcete naučit cizí jazyk, plán může znít třeba takhle: "V lednu si koupím nějakou jednoduchou anglicky psanou  knihu a přečtu ji, také si koupím učebnici gramatiky a dostanu se až k sedmé lekci. V únoru si najdu rodilého mluvčího, s nímž budu mít pravidelné konverzace…"

2) Rozhlašte to do světa

Ať už chcete změnit cokoli - přestat kouřit, přestat pít kolu nebo se zbavit šíleného manžela, půjde to lépe, když to rozhlásíte do světa. Obrazně řečeno, svěřujte se jen svým přátelům. Čím víc lidí ale bude o vašem záměru vědět, tím víc lidí bude vaše snažení sledovat a vyptávat se, jak vám to jde.

A to vás bude maličko, ale zdravě stresovat, nebudete se chtít před ostatními shodit, a tím déle vám odhodlání vydrží. Takže pokud nejde o nic vyloženě osobního, ale třeba jen o skoncování s cigaretami, nezdráhejte se a klidně to napište třeba na Facebook. Konečně mu tím dáte nějaký smysl.

3) Začněte pozvolna

Klidně i s tím zmíněným kouřením. Sestavte si již zmíněný plán a první měsíc snižte počet cigaret o čtvrtinu, další měsíc o polovinu… Na všechno je totiž potřeba si zvyknout, a když přepálíte začátek, velmi rychle vás to přestane bavit nebo to prostě nevydržíte.

Víc než u čehokoli jiného to platí u hubnutí a odhodlání začít cvičit. "Tato předsevzetí často končí již v prvním lednovém týdnu. Hlavní příčinou je neodhadnutí aktuální fyzické kondice. Přeceníte své síly a po týdnu cvičení necháte, protože cítíte každý sval a sotva chodíte. Základ je si cvičení vhodně rozložit a nadávkovat. Neméně důležité je také dělat pohyb, který vám sedí," radí osobní trenér Ondřej Diviš.

4) Přizvěte odborníka

Pokud oslovíte učitele angličtiny, zaplatíte si kurzy nebo najmete trenéra, bude mnohem těžší se z lekcí vymluvit, než pokud na to budete sama. Má to ale ještě jeden dobrý důvod - odborník vám přesně řekne, jak máte postupovat, abyste byli úspěšní.

Navíc to může být i velmi příjemné. Jestliže jste se třeba rozhodli žít a jíst zdravěji, začít sportovat a vylepšit postavu, mrkněte se po nějakém hubnoucím programu, který dnes pořádá spousta příjemných hotelů. Jedním z nich je třeba Resort Svatá Kateřina na Vysočině. Jejich balíček může být třeba desetidenní a naučí vás během něj správně se stravovat i hýbat. Nejen teoreticky, ale rovnou i prakticky. Takže si tu na nový způsob života rovnou i zvyknete a doma už budete jen plynule pokračovat.

5) Stáhněte si aplikaci

Chytré telefony nám usnadňují životy každý den a pomohou i s novoročním předsevzetím. Stačí si zvolit tu správnou aplikaci. S hubnutím pomohou spolehlivě Kalorické tabulky, do kterých zapisujete svůj příjem i výdej kalorií (www.kaloricketabulky.cz), cizím jazykem pomůže třeba Duolingo, přestat kouřit pomůže MyQuit Coach.

Motivaci ke cvičení vám bude pravidelně dodávat aplikace MapMyFitness. Telefon vás dokonce může přesvědčit i k tomu, abyste se naučili šetřit a tolik neutráceli, případně vám řekne, za co utrácíte zbytečně moc - díky aplikaci DailyCost.

 

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama