Následky mírné zimy: Domácí plíseň vede k rakovině
Z mírné zimy jsme nemocnější než jindy. Může za to i růst plísní, jimž takové počasí svědčí.
Ani zima už není, co bývala. Rok od roku je sněhu méně a mrazivé počasí se také dlouho "neohřeje." Kromě toho, že přicházíme o zasněženou idylku, mírné zimy přinášejí i jiné, vážnější problémy.
Letošní zima nahrává virům a bakteriím, ty se totiž množí ve vlhkém klimatu a v teplotách kolem 0° C. Proto nás po několika letech zachvátila chřipková epidemie, a v poslední době se také objevila spousta angín. Takové počasí a vysoká vlhkost vytvářejí vhodné podmínky také pro rozšiřování plísní.
Chlupatí zabijáci
Pokud se v bytě nebo domě objeví plísně, není to jen estetický problém. Podle odborníků patří vliv plísní k nejnebezpečnějším pro lidské zdraví. Vlhké skvrny nebo místa s "kožíškem" hrozí například
- ovlivňováním produkce pohlavních hormonů
- vyvoláním akutní toxické reakce
- mutagenním účinkem - plísně přispívají k deformacím plodu i k potratům u těhotných
- mohou způsobovat rakovinu
Některé z nich například způsobují u lidí alergie, které mohou přerůst až do astmatu. Ukazuje se, že skoro 30 % případů atopického ekzému je způsobeno alergií na plísně. "U atopiků mohou plísně vyvolat sennou rýmu, zánět spojivek a zhoršení kožních obtíží," vysvětluje pražská alergoložka MUDr. Eva Kovaříková.
Z čeho mě bolí hlava?
Mykobakteriolog Zdravotního ústavu v Ostravě Mgr. Radim Dobiáš připomíná, že vliv na lidský zdravotní stav je individuální. Jiný je u plně zdravého člověka a jiný u člověka s alergií nebo jinými onemocněními, například s chorobami dýchacích cest.
Doporučujeme: Antibiotika přestávají fungovat. Můžeme si za to sami!
Lidem ale také hrozí různá plicní, žaludeční či střevní onemocnění, častá je i kopřivka, bolesti kloubů, trvalá únava, migrény. Plísně mj. produkují řadu toxinů, například aflatoxiny, které mají přímý vliv na celý imunitní systém člověka. Dále mají negativní vliv na různé orgánové systémy, jako jsou játra nebo ledviny a v neposlední řadě mohou také snižovat plodnost u zvířat.
Co plísním svědčí?
Plísně jsou obecně rozšířené organismy s nejrůznějšími projevy. Nejnebezpečnější pro alergiky jsou rodu Aspergillus a Penicillium. Jejich spóry zamořují vnitřní prostředí ve vlhkých a špatně větraných prostorách jako jsou koupelny, WC, kuchyně a sklepy.
Žijí v neudržovaných klimatizačních zařízeních, chladničkách, odpařovacích nádobách a čističkách vzduchu. Ve zvýšené míře se vyskytují v bytech s plastovými okny. Dále je běžně najdete na špatně uskladněných potravinách, zejména pečivu, ovoci a zelenině. Někdy si přineseme plísně už domů z obchodu.
Vegetují však i v prostorách za nábytkem, který je těsně přisunut k vlhké zdi. I některé druhy kvasinek mohou působit i infekčně. Časté jsou infekce způsobené plísněmi - kvasinkami rodu Candida. Kvasinky sice běžně osidlují kůži a sliznice, ale u některých lidí vyvolávají následné infekční onemocnění.
Čerstvý vzduch je vyžene
Způsobů, jak odstranit plísně je několik. Dají se z povrchu odstranit mechanicky - oškrábáním za mokra tak, aby se jejich spóry nešířily do vzduchu. Mechanické odstraňování se však obecně nedoporučuje, protože se při něm často šíří spóry do okolního prostředí. Možností je i ozařování postiženého místa UV, gama nebo mikrovlnným zářením, ale tuto metodu již svépomocí pravděpodobně nezvládnete.
Nejjednodušší a nejefektivnější je chemické odstraňování plísní, které hravě zvládnou i laici. Když ložisko plísně v domácnosti odstraníte a poškozená místa ošetříte, je čas postarat se o to, abyste plísni nedali na návrat příležitost. Vysoce účinným prostředkem jsou přípravky na bázi chloru, jako je například Savo proti plísním.
Je však snazší vzniku plísní předejít. Základem je pravidelné větrání. Pokud jste doma celý den, větrejte alespoň třikrát až čtyřikrát, abyste dostali vlhkost z prostoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co se zápachem nohou? Zbavte se plísní!
Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás
9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk