reklama

Mykóza je i selháním imunity. Řešte příčiny!

K létu patří horko, slunce, koupání - a bohužel taky mykóza. Jak zabránit protivným kvasinkám, aby se usídlily právě u vás?

Foto: Isifa/Thinkstock

Gynekologické ordinace se každoročně začínají v těchto měsících plnit. V teplých jarních i letních dnech doprovází mnoho žen chronicky opakované příznaky, jako jsou výtoky, svědění a bolesti.

Zvýšený výskyt mykóz - kvasinkových infekcí - má různé příčiny. Od notoricky známých svůdných, ale málo hřejivých oblečků, přes tenké deky na mezích, až k zapařeným intimním partiím z upnutých kalhot. Stejně tak hrozí nákaza z prvního koupání ve znečištěných rybnících nebo v chlorovaných bazénech, ale i  fyzická únava, stres, nedostatečná nebo naopak příliš pečlivá hygiena. A v neposlední řadě také promiskuita.

Vsaďte na posílení imunity

Na akutní stádium mykóz zaberou příslušná antimykotika. V poslední době ale odborníci připomínají, že za opakováním mykóz může být i snížená imunita.Novým, dosud málo známým postupem je proto posilování celkové imunity.

Doporučujeme: Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

Enzymoterapeutické léky,  jako je volně prodejný lék Wobenzym, aktivují obranné mechanismy samotného organismu. "Minulý rok jsem se po koupání v zatopeném lomu dostala do těchto nepříjemností, po nasazení enzymoterapie a antimykotik však veškeré příznaky odezněly a snažím se jím nadále předcházet posilováním imunity," říká sympatická tmavovláska Simona z Pardubic.

V létě vsaďte na volnost

Pohodlné bavlněné prádlo a prodyšné oblečení snižuje riziko výskytu mykóz a napomáhá i regeneraci sliznic. Krajky, satén nebo umělá vlákna jsou sice krásné materiály, ale v létě opravdu velmi nevhodné. Pokud trpíte na občasné mykózy, tak na celodenní nošení si berte pouze prádlo ze 100% bavlny. Kalhotky by se také měly před použitím vyžehlit, zničíte tím bakterie, které mohou vyvolat např. kvasinkovou infekci.

Vhodné není ani na spodní prádlo používat aviváž, která dráždí pokožku. Ženskému zdraví neprospívá, ani pokud nosíte příliš těsné džíny nebo kalhoty. Úzké oblečení přináší dokonalé prostředí pro vznik nepříjemných kvasinkových bakterií. V létě si dopřejte volnost a vzdušnost, aby mohla pokožka dýchat. 

Pryč s mýdlem!

Zásadním pravidlem by také mělo být, že klasické mýdlo je pouze na ruce nebo na tělo. Intimní partie jsou velmi citlivé a používat byste měly tedy pouze prostředky, které respektují citlivé pH intimních míst.

"Parfémové sprchové gely nebo alkalická mýdla mohou dráždit citlivou intimní pokožku i sliznici a vyvolat tak infekční problémy. Výborné jsou gely s obsahem kyseliny mléčné, s Tea Tree Oil nebo např. s růžovým olejem, které respektují speciální citlivé prostředí ženských partií," říká Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

Obzvláště v horkém období u sebe noste speciální ubrousky, které použijte po každé toaletě. Osvěží vás a zároveň ochrání před nepříjemným vznikem zánětu, protože respektují speciální prostředí intimních partií.

Nebezpečný chlór

Nepříjemnosti může vyvolat také chlór, který dráždí pokožku. Když vyjdete z bazénu, tak se vždy důkladně osprchujte. Pokud máte vlastní bazén, tak používejte dezinfekční bezchlórové prostředky (např. GUAa). Koupete-li se v přírodních koupalištích, tak zde sice není chlor, ale voda může být plná bakterií. Pokud na přírodních koupalištích není sprcha, tak si vezměte s sebou náhradní čisté plavky. V době menstruace byste se měla veřejným i přírodním koupalištím raději vyhnout, i když použijete tampón.

Užijte si léta - ale nezapomeňte, že dalšími rizikovými faktory mykóz  může být dlouhé cestování, jízda na kole, nadměrná konzumace sladkostí a léčba antibiotiky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

3 letní gynekologické problémy: Rady bylinkářky!

Nebezpečí o dovolené: Na co si dát pozor v hotelech?

7 věcí pro zlepšení mozku: Barvy, meditace, pořádek

reklama
Doporučené recepty
    reklama