reklama

Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

Chytit vaginální zánět, neboli mykózu, není nic těžkého. Tuto nepříjemnou záležitost zažilo již 80 % žen a zhruba 50% z nich jí trpí opakovaně.

Foto: Iisfa/Thinkstock

Chytit vaginální zánět, neboli mykózu, není nic těžkého. Tuto nepříjemnou záležitost zažilo již 80 % žen a zhruba 50% z nich jí trpí opakovaně.

Toto onemocnění se však týká i mužů, což mnoho lidí netuší. Stejně jako nevědí ani další důležité informace. Proto stále existuje řada omylů, které se o vaginální mykóze šíří.  Znáte tyto mýty?

Vždyť se myju pravidelně…

Hygiena je velmi důležitá a může se vznikem vaginální mykózy souviset. Nebezpečná však není pouze nedostatečná hygiena, problémem může být i ta přehnaná. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky. Všechny tyto faktory však zhoršují křehkou poševní rovnováhu.

Doporučujeme: Téma: Kvasinky

Původcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, které se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. V oblasti intimních partií ženy převládá kyselé pH, přirozená obranyschopnost může být snadno narušena přípravky, které působí zásaditě. Vybírejte proto ty s pH kolem 5 - bývají speciálně označené.

Svědění? Tak to je určitě mykóza!

Nemusí to tak být. Svědění až bolest v intimních partiích sice patří k základním příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že ji vždy doprovází. Jenže stejně provází i jiné intimní problémy a infekce, takže je lepší nechat posouzení na odborníkovi - gynekologovi. K typickým příznakům vaginální mykózy však patří bělavý hrudkovitý výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, otok nebo zarudnutí postiženého místa.

Se sexem to vůbec nesouvisí

Ač se o tom nemluví, mnohé ženy se s mykózou setkaly právě po pohlavním styku. Při sexu totiž dochází k mechanickému podráždění poševní sliznice a zejména při nedostatečném zvlhčení vznikají v pochvě drobné trhlinky. Také změna pH v pochvě hraje velkou roli. Přirozeně je toto prostředí totiž kyselé - pH 4,5 a nižší. Ejakulát nebo sliny jsou zásadité, proto narušují rovnováhu přirozeného prostředí a dávají šanci množení kvasinek.

Dalšími rizikovými faktory může být dlouhé cestování, jízda na kole, nadměrná konzumace sladkostí, onemocnění léčená antibiotiky, těsné a neprodyšné oblečení.

Na mykózu stačí bílý jogurt

Je pravda, že živé bakterie v jogurtu v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím chrání poševní sliznici před proniknutím nebezpečných kvasinek. Aplikace bílého jogurtu na postižené místo však nepomůže. Sliznice je tou dobou již narušena a navíc jogurt obsahuje laktobacily odlišného původu. Ke zmírnění nepříjemného svědění si raději dopřejte studenou sprchu, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu.

V bazénech mykóza nehrozí

Patříte-li mezi milovnice koupání, dbejte zvýšené opatrnosti. Množící se kvasinky nesouvisí pouze s rybníky a dalšími přírodními koupališti. Pokud si myslíte, že kryté bazény s čistou vodou jsou lepší a zcela bezpečnou variantou koupání, nemusí tomu tak být. Chlor sice vodu desinfikuje, na druhou stranu však narušuje přirozené prostředí pochvy. Navíc mokré plavky jsou nebezpečné za každé situace. Mohou mít na svědomí i podchlazení pánve. A nemoc je na světě.

Mužů se mykóza netýká

Sice to není běžné, ale i muži mohou mít obtíže. Mykóza se u nich projevuje ve formě zánětu předkožky žaludu. Ovšem většinou se žádné příznaky neprojeví a odhalit onemocnění bývá složitější. U páru se velmi často stává, že si infekci opakovaně předává. Z toho důvodu by se měli léčit oba partneři najednou. V tomto případě lze využít kombinované balení Gyno-Pevaryl Combipack, které obsahuje 3 vaginální čípky a krém k ošetření poševní oblasti (pro okamžitou úlevu od nepříjemného svědění) anebo právě k léčbě partnera. Existuje také unikátní přípravek Gyno-Pevaryl 50, určený pro případy, kdy krátkodobé užívání nepomáhá a je potřeba dlouhodobější léčba. Je dobré si některý z nich přibalit do prázdninové lékárničky.

Tampóny jsou zakázané

Důležité je vybrat také správné hygienické pomůcky. Například vložky Bella Herbs jsou velmi prodyšné a obsahují byliny jako protizánětlivý jitrocel kopinatý nebo květ lípy, který má navíc antibakteriální vlastnosti. Varianta s výtažkem z verbeny neboli sporýše lékařského, má uklidňující vliv.

I když jinak  se kvůli mykóze tampóny obecně nedoporučují, speciální tampóny Ellen mají naopak vyloženě pozitivní účinky. Obsahují  totiž probiotika, která obnovují přirozenou mikroflóru a zlepšují přirozenou obranyschopnost proti urogenitálním infekcím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Koupete se v moči? Problém bazénů: Voda a lidé

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama