reklama

Léky na klouby, střeva a kůži způsobují cukrovku

Přinášejí okamžité zlepšení a úlevu, ale nic neléči, pouze zmírňují projevy nemocí. Na kortikoidy si dejte pozor!

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná vám je předepsali na klouby, při potížích s dechem nebo na kožní problémy. Kortikoidy zabírají skvěle, ale mají svá rizika. O těch se ale moc nemluví.

Sami lékaři označují léčbu kortikoidy za smlouvu s ďáblem. Rychle a účinně pomohou, ale musí se za to zaplatit vznikem nežádoucích účinků. Své o tom ví pětatřicetiletá Tereza.

Odvrácená tvář zázraku

"Mám Crohnovu chorobu, což je hodně velký zásah do života. Při zánětu střev trpíte bolestmi, průjmy, zácpami, slabostí, na obličeji máte boláky a opary. Kortikoidy mi přišly jako malý zázrak. Jenže jsem začala přibírat, obličej mi opuchl a zrudl, takže jsem se necítila mezi lidmi dobře stejně jako dřív. Taky jsem chytla každou nemoc, co kolem mě prošla. A začalo mi z toho všeho tak nějak "hrabat," vypráví o důvodech, proč tuto léčbu nakonec raději vzdala.

Doporučujeme:  Na atopický ekzém platí léčba imunity

Kortikoidy velmi dobře pomáhají třeba s atopickými ekzémy, s lupénkou i u řady alergií a roztroušené sklerózy. Prospívají lidem s autoimunitními nemocemi, kam se řadí třeba Crohnova choroba či další zánětlivá onemocnění střev, a u mnoha dalších zdravotních potíží. Nejčastěji se předepisují v revmatologii, dermatologii, gastroenterologii a v plicním lékařství.

Pozor na vyvolání cukrovky

Pozitivní působení kortikoidů vychází z jejich účinků - dovedou velmi dobře tlumit zánět, mají antialergický účinek a potlačují reakci imunity. Navíc celkově povzbuzují organismus, takže nemocní jakoby zázračně okřejí. Při zánětech, mokvání, otocích či svědění jsou podle lékařů často nenahraditelné. "Při delším či celkovém užívání však mohou oslabovat imunitu a přispívat k rozvoji cukrovky, vředů nebo třeba psychických problémů," potvrzuje dermatolog MUDr. Tomáš Kampe.

Viditelné změny se objevují i na těle: Tuk se hromadí v obličeji a na břichu. Vzniká typický obézní měsícovitý obličej a velké břicho s relativně tenkými končetinami. Spolu s nabýváním na hmotnosti vlivem ukládání tuku dochází k úbytku svalové hmoty. Také se snižuje se imunita. Navíc kortikoidy neléčí podstatu nemoci, jen zmírňují projevy, ale ty se po jejich vysazení zase vrátí.

Lupénku lze léčit i jinak

S tímto druhém léků se obvykle setkávají lidé s lupénkou - psoriázou. Projevuje se zarudlými šupinatými ložisky na různých částech těla, a jen v ČR trápí 400 tisíc lidí, kteří se tak často cítí ve společnosti méněcenní. Kortikoidy jim zprvu připadají jako zázrak.

Kortikoidy v tabletové formě však mají celkově špatný vliv na tvorbu kolagenu, který se v kůži nachází. Kůže tak začne praskat a vznikají temně fialové praskliny, nejčastěji na břiše. Kůži při dlouhodobějším užívání narušují i kortikoidy v mastech, zde je ovšem oblast poškození vázaná na místo aplikace masti. Spolu s těmito problémy je spojené i pomalé hojení ran. Proto lupénkáři přivítali, že v ČR konečně začala zdravotní pojišťovna proplácet léky dr. Michaelse, které jsou velmi účinné, ale bez vedlejších následků. 

Na co si dát pozor?

K negativním účinkům užívání kortikosteroidů se řadí porucha látkové výměny cukrů, což může vést až k cukrovce, útlumu činnosti nadledvinek, žaludečním vředům, neuropsychiatrickým komplikacím či třeba k růstu krevního tlaku.

Ve velkých dávkách mohou zpomalit růst plodu, a tak se některé typy kortikoidů v těhotenství nedoporučují vůbec. U dětí je pak třeba volbu kortikoidů rovněž zvážit a vyhnout se aplikaci nejsilnějších hormonů na celý povrch kůže.

"Lokálně aplikovaná léčiva mohou navíc při dlouhodobém užívání způsobovat atrofii, tedy ztenčení pokožky. V prvních týdnech léčby se dají potíže ještě zvrátit, později již nikoliv. Stanovit časovou hranici, kdy se změny na pokožce stávají trvalými, však není možné," vysvětluje MUDr. Tomáš Kampe.  Doporučuje proto u kortikoidů užívat co nejmenší účinnou dávku a jen v nejakutnějším stadiu, a pak pomalu přecházet na udržovací léčbu, například směrem k produktům s obsahem Aloe vera gelu.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Po 26 letech skončil s veganstvím, pak konečně zhubl

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama