reklama

Jak na ekzém, lupy i akné. Odpovídala vám dermatoložka

Jaký šampón nalupy? Čím se zbavit akné? A jak zatočit s atopickým ekzémem jste se radili on-line rozhovoru.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na problémy s pletí dospělých i miminek zejména v náročných zimních měsících jste se ptali kožní lékařky.

V chladnějším období roku se obvykle zhoršují všechny kožní problémy a nemoci. Podle množství otázek, které jste nám v tomto on-line rozhovoru položili,  je největším problémem malých i velkých atopický ekzém. Určitě vám bude užitečný i tip na šampón, který dokáže skutečně spolehlivě odstranit lupy.

Atopikům kortikoidy nedoporučuje

Naše dnešní odbornice, dermatoložka MUDr. Xenie Kučerová upozorňuje, že atopie je celoživotní pohotovost k nepřiměřené zánětlivé reakci, takže léčba musí být trvalá a dlouhodobá. Proto se musí atopici mazat, i když zrovna mají kůži v klidu.

Doporučujeme: Téma: kožní onemocnění

Akutní pomoc představují kortikoidy, které ihned zaberou a uleví. Pro dlouhodobou léčbu je ale doktorka Kučerová nedoporučuje. Jako nejmodernější způsob léčby doporučuje přípravky, které fungují na bázi imunity.

Kůže je největším orgánem lidského těla. Odrazí se na ní nejen vliv vnějšího prostředí, ale i všechny vnitřní problémy. Proto se na jejím stavu projeví všechny chřipky, záněty horních cest dýchacích, angína, zvýšená teplota, ale i obyčejná rýma. Souvisí totiž s celkovou imunitou.  

Svědění, zarudlost, šupiny?

Topické imunomodulátory, mezi něž patří například látka tacrolimus, se nanášejí stejně jako kortikoidy na kůži. Dokážou potlačit zánět jiným mechanismem - navážou se na imunitní buňky v horních vrstvách kůže a zabraňují jim, aby vyvíjely alergickou reakci, která jinak atopickou kůži poškozuje.

Stejně tak se hodí pro všechny ekzematiky, pokud potřebují terapii na místech, kam se nedoporučuje kortikoidy vůbec nanášet. To je třeba obličej, dekolt nebo šíje.

Dermatoložka MUDr. Kučerová radila i ohledně lupénky, akné a dalších potíží. Otázky na všechny další dtazy z dnešního on-line rozhovoru včetně doporučení konktérních léků naleznete pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Xenie Kučerová

Dermatoložka, jejíž hlavní specializací je atopický ekzém. Působí v dermatologické ambulanci Skincare Liberec.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zubní pasty dělají pupínky u úst, říká dermatoložka

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama