reklama

Křečovým žílám běhání nevadí, uklidňuje lékař

Křečové žíly jsou nejen estetický, ale především zdravotní problém. Poraďte se s lékařem, jak je odstranit. Zejména pokud berete antikoncepci.

Foto: ISIFA/Thikstock

Že křečové žíly zlobí i mladé lidi potvrdil také náš on-line rozhovor s doktorem Dvořáčkem, odborníkem na cévní onemocnění. Velkou část tvořily překvapivě také dotazy od mužů.  

Zajímavá byla napříkla otázka, jestli módní běhání, jemuž se dnes lidé často věnují, přispívají k rozvoji varixů, tedy křečových žil. MUDr. Libor Dvořáček, vedoucí lékař Bomton Clinic, ve své odpovědi potvrdil, že běh stav žil nezhoršuje, ale pro jistotu doporučil používat kvalitní kompresivní podkolenky pro sportovce například od firmy CEP.

Zákrok vás nemine

Dokror Dvořáček, který má dlouholeté zkušenosti v oblasti cévní, robotické a endovaskulární chirurgie, v on-line rozhovoru často radil ohledně ‎různých operačních postupů. Upozornil, že žádná metda není úplně bezbolestná, ale že si lze vybrat i postup, který je šetrný, rychlý a pacient je po něm druhý den zaee fit. Dokonce ani stahovací punčochy nemusí nosit tak dlouho, jako obvykle.

Doporučujeme: Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

Proč řešit křečové žíly právě před létem? Horko je pro ně učiněná pohroma. S vysokou teplotou přichází  vyšší tlak, který rozšíří  poškození žilní stěny. Způsobí nedostatečnou funkcí žilních chlopní a vede k ztíženému návratu krve zpět z dolních končetin k srdci. 

Navíc dovolená je obvykle spojena s cestováním, často mnohahodinovým, které problém s křečovými žilami navíc vždy zásadně ovlivní. Stlačení dolních končetin s omezením pohybu způsobí, že se krevní oběh snižuje. Krev se pak může vracet zpět do nohou, kde se hromadí. Když je tlak příliš vysoký, žilní stěna se vyboulí tak, že je vidět i na povrchu kůže. Z estetické záležitosti se tak může vyvinout problém, který ohrožuje zdraví. A někdy dokonce i život!  Městnání krve v žilách nohou může vést až ke vzniku krevní sraženiny. Ta putuje žilním systémem a může způsobit plicní embolii. Doktor Dvořáček proto důrazně doporučuje odborné vyšetření už v počínajícím stádiu křečových žil, tzv. metliček.

Všechny odpovědi MUDr. Dvořáčka na veškeré vámi položené otázky naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Libor Dvořáček

Cévní a estetický chirurg, vedoucí lékař Bomton Clinic Praha. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie, České chirurgické společnosti, České společnosti robotické chirurgie a České angiologické společnosti ..

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ucpávání cév? Je tady nová léčba i prevence

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Zkuste "sliz": Dieta, která zaručeně zabere

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama