reklama

Ucpávání cév? Je tady nová léčba i prevence

Kvůli antikoncepci se trombóza stala postrachem mnohem mladších ročníků než dřív. Teď už se jí předejít!

Foto: Isifa/Thinkstock

Kvůli antikoncepci se trombóza stala postrachem mnohem mladších ročníků než dřív. Dá se jí nějak předejít?

Odborný termín leidenská mutace už zná  většina lidí - aspoň by znát měla. Jde o vrozenou zvýšenou srážlivost krve a trpí jí podle odhadů 5 až 10 % lidí v ČR, ženy i muži - například zpěvák a producent Janek Ledecký.  Ovšem antikoncepce  ji činí zvlášť nebezpečnou právě pro ženy.

Ucpané cévy: kouření, tuky, antikoncepce

Důvodů je ovšem víc: kouření, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, který se usazuje právě na stěnách cév. Podle odborníků umírají lidé postižení onemocněním cév dolních končetin na infarkt myokardu mnohem častěji než ostatní.

Často se na ředění krve doporučuje užívat kyselinu acetylsalicylovou (aspiriny, acylpyriny). Nyní přichází nová generace léčiv, která  působí i preventivně.

Doporučujeme: Trombóza děsí ženy s antikoncepcí. Bát se musí i jiní

Takto "nemocná" krev totiž snadno vytváří sraženiny neboli tromby, které v žilním řečišti působí částečnou nebo úplnou překážku toku krve. Nastane hluboký žilní zánět a stav se může komplikovat uvolněním trombu do plicních cév - pak vzniká plicní embolie.  

Nové léky proti srážlivosti krve

Trombózy žil se nejčastěji projeví v oblasti dolních končetin a pánve. Mezi klasické známky přítomnosti žilní trombózy se řadí otok, bolest či napětí v končetině, případně změna barvy.

Léčba pak umí zabránit "cestování" trombu krevním řečištěm a maximálně žílu zprůchodnit. Tím se brání vzniku potrombotického syndromu na končetině a opakování tohoto nebezečného problému. K tomu se podávají léky proti srážlivosti krve, jako je heparin, warfarin, nebo přímo látky rozpouštějící tromb.

V poslední době se objevil nový druh preparátů, který klade větší důraz na prevenci trombózy, embolie a dokonce i  dalších onemocnění, jako je infarkt, mrtvice či nepravidelný tep - fibrilace síní

Účinné i proti infarktu

"Vývoj v prevenci a léčbě trombembolismu v posledních  letech určují nové léky k ústnímu užívání, označované NOAC (new oral anticoagulants). Výhodou je možnost léčby i v akutní fázi tabletou bez nutnosti krevních odběrů. Lépe než léčit již vzniklou žilní trombózu je jejímu vzniku předcházet - proto jsou propracované metody prevence," připomíná docentka MUDr. Debora Karetová, CSc. z II. interní kliniky 1. LF UK.

Díky nim byla vlastně zahájena zcela nová éra léčby po infarktu myokardu. "To nejdůležitější ale je, že tato léčba zachraňuje životy a jednoznačně prodlužuje život. Po 60 letech užívání warfarinu tak přichází pro pacienta účinná  a bezpečná léčba nezatížená nutností pravidelných krevních odběrů a kontrol," uzavírá Prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 tipů, jak si snížit cholesterol

Nejčastější rizika rakoviny: Můžete si je spočítat!

Pevné objetí: Léčí duši, nebo týrá dítě?

 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama