reklama

Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?

Dospělý člověk používá denně minimálně 12 kosmetických výrobků, dospívající často až 17 i více produktů. Přitom jsou v nich škodlivé látky a jedy!

Foto: Thinkstock

Žena, která pravidelně používá rtěnku, spolkne za život více než kilogram chemických látek. Další desítky látek z kosmetiky se dostanou do těla přes pokožku a mohou působit jako jedy.

Zdá se vám to přehnané? Běžně používaná kosmetika, vyráběná především z ropy,  obsahuje velký podíl (někdy i 100 %) chemických látek, z nichž některé mohou poškodit lidské zdraví. Důsledkem aplikace ropných produktů dochází k ucpávání pórů, což brání jak dýchání pleti, tak vylučování toxických látek z těla.

Doporučujeme: Líčením se stárne. Kosmetika urychlí přechod o čtyři roky

Řada látek pronikajících do těla také poškozuje (zeslabuje) pokožku, dráždí a stimuluje ochranné mechanismy v těle a způsobuje tak alergie a stres atd. Některé z těchto látek jsou navíc podezřelé z toho, že vyvolávají rakovinu, ovlivňují hormonální systém, poškozují ledviny či játra. 

Kolik toho na sebe "naplácáte" vy?

Dospělý člověk používá denně minimálně 12 výrobků, dospívající často až 17 i více produktů. Zkuste si sami spočítat, co vše a jak často používáte:

  • Péče o pleť: čistící voda a mléko, tonikum, denní a noční krém, odličovač očí, oční krém, peeling
  • Péče o vlasy: šampón, kondicionér, lak na vlasy, gel, tužidlo, zábal
  • Líčení: make up, pudr, korektor, tvářenka, řasenka, linky, stíny, lesk/rtěnka
  • Péče o tělo: tekuté či tuhé mýdlo/sprchový gel, tělové mléko
  • Ostatní péče: krémy na zpevnění a proti celulitidě, krémy po a na opalování, krém na ruce, lak na nehty, odlakovač, parfémy, deodoranty, antiperspirant, zubní pasta, ústní voda, přípravky na a po holení, samoopalovací prostředky

Přes kůži však může do těla proniknout až 60 % aplikovaných látek. Ty se dostávají do krevního oběhu a odtud do celého těla. Část jich vyloučíme, část však zůstává a může zatěžovat životně důležité orgány či působit řadu dalších problémů.

Koktejlový efekt

Argumentem výrobců bývá, že složky splňují legislativní požadavky a vyskytují se v minimálním, tedy neškodném množství, např. do 1 %.  V dnešní době je člověk současně  vystavován  desítkám,  dokonce stovkám nejrůznějších chemických a cizorodých látek, z nichž se mohou stát jedy. V jejich  konečném působení se uplatňuje tzv. koktejlový efekt.

Podívejte se na některé z nejčastějších chemikálií, obsažených v běžných kosmetických výrobcích, jak je uvádí univerzitní  profesor  v oboru toxikologie, autor knižních bestsellerů Doba jedová prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. na webu Biorganica.

1. Laurylsulfát sodný (SLS)

obsahují šampóny nebo zubní pasty, ústní vody, tekutá mýdla a sprchové gely i gely a pěny na holení. Dráždí kůži, oči, sliznice a dýchací cesty. Na pokožce může způsobit zvýšenou citlivost nebo  alergickou reakci. Způsobuje odlupování a vyvolává těžké kožní záněty. Při požití nebo vdechnutí je velmi toxický, protože se snadno vstřebává sliznicemi. Větší množství SLS způsobuje kašel, pálení v ústech a v krku, dávení, zvracení, dýchací obtíže a celkovou nevolnost. SLS ohrožuje imunitní systém.

2. Dimethicon (polymethylsiloxan, E 900)

se používá jako prostředek zabraňující pěnění při výrobě nebo použití a jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Je přítomen v šampónech a kondicionérech a je tou složkou, která dělá vlasy lesklé a hebké. Zasahuje do hormonálních funkcí a ovlivňuje lidskou plodnost. Představuje také nebezpečí pro životní prostředí, která v přírodě setrvává mnoho let a akumuluje se.

3. Ethylenglykol a polyethylenglykol 

obsahují hydratační krémy, vlhčené ubrousky, desinfekční gely na ruce apod. I když vstřebávání ethylenglykolu kůží není velké, může vést k jejímu podráždění a poškození jater a ledvin. Zajímavé je další využití této látky: nemrznoucí kapaliny, chladicí a topné systémy, brzdové kapaliny, nátěrové hmoty a zejména PET lahve. Při požití této látky dochází k otravě, v jejímž důsledku selžou ledviny.

4 Parabeny

jsou asi z těchto potenciálních škůdců nejznámější. Samy o sobě jsou považovány za prakticky netoxické, ale zřejmě existuje souvislost mezi používáním antiperspirantů a deodorantů s obsahem parabenů a rakovinou prsu, zejména po vyholování podpaží. Novější farmakologický výzkum prokázal estrogenní aktivitu parabenů - tedy že působí podobně jako ženské hormony. Každodenní používání kosmetiky s jejich obsahem může představovat riziko alergií a jiných zdravotních problémů.

5. Ftaláty

se používají při výrobě plastů jako změkčovadla. Způsobují řadu vážných zdravotních problémů. Působí na lidské hormony, takže ovlivňují např. vrozené vady mužských pohlavních orgánů nebo nižší kvalitu spermií. Jsou známy i jejich negativní účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve. Ftaláty jsou rizikovým faktorem vedoucím k rozvoji astmatu a alergií. Jejich použití v kosmetice je sice zakázáno, ale v levnějších výrobcích se stále vyskytují. Zejména v antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, šampónech, kolínských vodách a parfémech. Na etiketách se objevují pod zkratkami DEP (dietylftalát) nebo DBP(di-n-butylftalát). Přímým kontaktem se sliznicemi jsou ftaláty přenášeny přímo do krve, což může nastávat například u různých gelových erotických pomůcek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci zjistili, jak rakovina vstupuje do našeho těla

Z barvy moči poznáte nemoc. Pozor hlavně na tmavou

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

reklama
Doporučené recepty
    reklama