reklama

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

Problémy s erekcí znamenají, že se v těle něco děje. Nejčastěji hrozí infarkt, mrtvice nebo amputace končetiny.

Foto: Isifa/Thinkstock

Žhavé letní noci... Jenže co když "to" nejde podle našich představ? I když obíhání doktorů není příliš lákavá představa, na rozdíl od užívání superpilulek může mít na život mužů mnohem větší význam, než by se zdálo.

Potíže s erekcí postihují až 52 % mužů mezi 40 a 70 lety věku. Přes 70 % z nich není adekvátně léčeno. Nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je onemocnění cév, odhaduje se až 60 %.

Základem jsou cévy

Příčin erektilní dysfunkce je mnoho, patří mezi ně psychické zábrany, stres, duševní nemoci, neurologická a cévní postižení nebo prostý pokles hladin hormonů, onemocnění prostaty a diabetes. Hlavní a nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je ale onemocnění cév.

Doporučujeme: Bylinky na impotenci: Rady přímo od bylinkářky

Metlou současné civilizace je ateroskleróza, nejčastější příčina onemocnění a úmrtí v ČR. Často se vyskytuje i ve věku pod 45 let. "Nejde pouze o známé postižení srdce nebo mozkovou mrtvici. Ateroskleróza postihuje až ve 30 % i tepny pánve a dolních končetin. Zatímco postižení tepen dolních končetin se projevuje jako kulhání s bolestí v lýtku při běžné chůzi, nedokrevnost malé pánve se projevuje kulháním vzácného pánského zařízení. Toto zařízení potřebuje pro získání patřičného tvaru a konzistence celkem velký přísun krve. Pokud je někde mezi srdcem a malou pánví překážka v podobě aterosklerotického plátu,  pak přísun vázne," vysvětluje cévní odborník MUDr. Jiří Matuška, člen České angiologické společnosti.

Červenat se nemusíte

Pánové, kteří mají problémy s erekcí, by proto neměli váhat s návštěvou lékaře, v první řadě urologa Urologické vyšetření je důležité také z hlediska časného záchytu rakoviny prostaty. Pokud urolog nenajde závažnější poruchu, je potřeba pátrat dále. Jestliže urolog nenašel příčinu problému, měli by se pánové zamyslet:

  • Je mi více než 45 let?
  • Kouřím (nebo jsem kouřil)?
  • Mám cukrovku? Mám nadváhu?
  • Nebo dokonce při chůzi kulhám už po 100 metrech?

V případě kladné odpovědi i na část těchto otázek je více než vhodná návštěva cévního internisty, tedy angiologa, který vyšetří všechny cévy od srdce až po malou pánev, případně dále. K angiologovi může pacienta poslat praktický lékař. Pacient ale může navštívit specialistu i bez žádanky, takže se muž s erektilní dysfunkcí nemusí při vysvětlování intimních obtíží červenat před svou praktickou lékařkou.

Zabrání infarktu či mrtvici

Vyšetření tepen ultrazvukem nebolí. Pokud angiolog odhalí nějaký problém, intervenční angiolog nebo radiolog či cévní chirurg zúžení tepen břicha a pánve zpravidla vyřeší. S trochou štěstí se pak cenné tělesné funkce vrátí k vytouženému stavu z minula i bez superpilulek, které stejně jen roztahují zúžené tepny v pánvi a v penisu.

"Jako bonus angiolog pacientovi pravděpodobně zjistí i postižení jiných cév v těle a pokusí se je vyřešit. Přes 50 % pacientů s aterosklerózou tepen dolních končetin a pánve má totiž více či méně skrytou formu postižení srdečních nebo mozkových tepen. Vyšetření u angiologa tak může zabránit infarktu, mrtvici či amputaci končetiny. Nemoci oběhového systému jsou příčinou přes polovinu úmrtí v ČR, takže se s trochou nadsázky dá říct, že porucha funkce pánského zařízení může zachránit i život," říká MUDr. Matuška,

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama