reklama

Komplikace při operaci: Co se může stát?

Pokud máte obavy z operativního zákroku, tenhle článek nemá za cíl vás postrašit ještě víc, i když by to tak mohlo na první pohled vypadat. Na každé z uvedených rizik totiž existuje účinný protilék. Ten ale lze úspěšně najít jen v případě, že o všech následujících rizicích předem dobře víme.

Foto: Profimedia.cz

Pokud máte obavy z operativního zákroku, tenhle článek nemá za cíl vás postrašit ještě víc, i když by to tak mohlo na první pohled vypadat. Na každé z uvedených rizik totiž existuje účinný protilék. Ten ale lze úspěšně najít jen v případě, že o všech následujících rizicích předem dobře víme.

Při každé operaci zasahujeme do přirozeného chodu organismu a při tom samozřejmě nějaké riziko hrozí vždy. Avšak díky pokroku moderní medicíny, novým vědeckým poznatkům, účinným antibiotikům, maximální sterilitě a dodržování hygienických pravidel, díky moderním nástrojům a  výkonné technice, ale především díky zkušeným lékařům a kvalitnímu operačnímu týmu jsou většinou všechna následující rizika jenom nízká. Proto se také pořád vyplácí operace podstupovat místo toho, abychom raději čekali a nedělali nic.

Přehled nejčastějších rizik chirurgických zákroků

Každá operace může mít svoje specifická rizika, ta následující jsou však většině chirurgických zákroků společná.

Komplikace při anestezii - při anestezii a intubaci (zavádění dýchací trubice) hrozí riziko vdechnutí tekutiny nebo části potravy do plic. Tomuto riziku se u všech plánovaných operací vyhýbáme tím, že po jistou dobu před zákrokem je zakázáno cokoli jíst nebo pít. Další možná komplikace anestezie, takzvaná maligní hypertermie, je sice životu nebezpečná, ale také extrémně vzácná a náchylnost k ní je vrozená.

Doporučujeme: Jednodenní operace jsou "na pojišťovnu", říká lékařka

Nadměrné krvácení - krvácení při operaci je samozřejmě normální. Pokud pacient krvácí příliš mnoho, může být nezbytné podat krevní transfuzi nebo operaci předčasně ukončit.     

Tvorba krevních sraženin (hluboká žilní trombóza) - riziko tohoto vážného stavu stoupá mimo jiné i v důsledku chirurgických zákroků (především operací na dolních končetinách). Proto se často v době před operací a po ní podávají léky "na ředění krve" a také se bandážují dolní končetiny nebo používají kompresní punčochy.

Infekce - chirurgický řez představuje otevřenou bránu, kudy může do těla vstupovat infekce. Proto se během operace používají antibiotika a dodržuje se přísná sterilita všech nástrojů a materiálů, které přichází do styku s ránou.

Obtížné dýchání po operaci - většina pacientů je ihned po skončení operace odpojena od ventilátoru bez jakýchkoli potíží. U  některých z nich, hlavně u lidí s plicními chorobami, těžkých kuřáků nebo chronicky nemocných osob, může být nutné ponechat je na ventilátoru delší dobu.

Dočasné znecitlivění, brnění a bolest operovaného místa - dočasná bolest operovaného místa je běžná a závisí na typu a závažnosti operace. Znecitlivění v místě řezu a jeho okolí většinou po nějaké době vymizí, může se však stát, že malý okrsek kůže už zůstane necitlivý stále. V takovém případě došlo k většímu přerušení nervů, které již nebyly schopné znovu regenerovat.

Náš tip: V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

Otok a modřiny v místě operace - jsou normální součástí hojení po operaci. Pomáhat mohou studené obklady, naopak některé typy léků mohou průběh hojení zpomalit.

Jizvy - hlavně u větších operací jsou někdy jizvy nutným zlem, pokud je však operatér zkušený a zákrok i hojení probíhají bez komplikací, jedná se většinou jen o zanedbatelnou kosmetickou vadu. Tvorbu jizev může do velké míry ovlivnit také samotný pacient tím, jak se v pooperačním období stará o svou ránu a dodržuje pokyny lékaře.

Mohu při operaci zemřít?

Náš seznam by nebyl úplný, kdybychom nezmínili komplikaci nejzávažnější: smrt. U operací, které nejsou naprosto nutné (například operace kloubů, nebo dokonce operace estetické medicíny) musí být riziko smrti naprosto minimální, jinak by se vůbec neprováděly.

Na druhou stranu je mnoho akutních operací, například po vážných úrazech, kde je riziko úmrtí relativně vysoké a volí se jako menší zlo: pacient sice může na následky operace zemřít, ale pokud se zákrok neprovede, docela jistě zemře na následky svého poranění.

MUDr. Helena Janíčková

Odborník uLékaře.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

Antikoncepce pro muže: Nechte to na něm!

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Snížit penze komunistům je důležité gesto, o peníze by přišel i Ondráček, říká Blažek | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama