reklama

Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

Nemocnice o víkendu? Službu konající lékař už nespal od pátku a na celé oddělení je třeba i jen jedna sestra.

Foto: Profimedia.cz

Nemocnice o víkendu? Službu konající lékař už nespal od pátku a na celé oddělení je třeba i jen jedna sestra. Známý obrázek není typický jen pro ČR.

Výzkum prokázal, že pacienti, hospitalizovaní o víkendu, mají větší riziko, že zemřou.  Studii prováděli vědci v britských nemocnicích, ale závěry jsou velmi znepokojivé i pro nás.

Riziko stoupá

Tím spíš, že výsledky odpovídají zjištěním, k niž dospěla obdobná americká studie.  Jiná sledovaná data zase prokázala, že pokud pacienta o víkendu  přijmou na pohotovostním příjmu,  má menší pravděpodobnost, že se mu dostane správné péče, a riziko úmrtí stoupá o 10%. 

Jedná se o infarkt nebo selhání srdce, sepsi, akutní selhání ledvin, infekce močových cest, zlomeniny páteře a krčku stehenní kostizápal plic.

Není divu, že výsledky průzkumu  vlastně varují před nástupem  k hospitalizaci během soboty nebo neděle. Podle Journal od the Royal Society od Medicine se hrozba fatálního výsledku zvyšuje o významných 16 %. 

Výmluvná čísla

Jako výsledek zkoumání 14 miliónů nemocničních příjmů - jak plánovaných, tak urgentních - v letech 2009 až 2010 jde . o výmluvná čísla.

Z nich  187 300 pacientů zemřelo do 30 dnů, což v porovnání znamená, že se nebezpečí úmrtí zvýšilo celkově o 16% v porovnání s nemocnými, kteří do nemocnice nastoupili během pracovních dní.

Šetří se všude

„Není jasné, zda je příčinou vážnost stavu nemocných, nebo naše péče," není si jistý lékařský ředitel nemocnice Sir Bruce Keogh.  Faktem je, že závažnost onemocnění svou roli zřejmě hraje. Kdyby to stav nemocných dovolil, zřejmě by s odjezdem do nemocnice tolik nepospíchali a počkali na všední den.

Šéf výzkumu z Nadačního trustu pro univerzitní nemocnici Birmingham profesor Domenico Pagano k tomu však říká, že podstatný vliv má omezení stavu nemocničního personálu a menší počet lékařů, zvlášť těch zkušených. Negativně se podepisuje i skutečnost, že o víkendech existuje menší možnost provádět diagnostické testy

Ani pátek není nic moc...

Připomíná také, že plánované operace o víkendu, vyhovují spíš  pacienům, kteří tak někdy chtějí ušetřit svůj čas, než zdravotnickému personálu. Totéž platí o pátečních výkonech.

Doktor Mark Hamilton, který je jak lékařem, tak oblíbeným britským rozhlasovým moderátorem zdravotnických pořadů a popularizátorem medicíny, to shrnul lapidárně: „Během týdne jsou v nemocnici  všichni lékaři, o víkendu jen ti, kdo mají službu. Máte tedy k dispozici lékaře, ale ne všechny." A to může být rozdíl…

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama