reklama

V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

Padesát lidí zabily letos nebezpečné klostridie. Tyto bakterie způsobují těžký průjem, který je u mnoha lidí neléčitelný. Dojde k zánětu střev a  jejich proděravění. Nejzákeřnější je, že klostridie číhají v českých nemocnicích!

Foto: Isifa/Thinkstock

Padesát lidí zabily letos nebezpečné klostridie. Tyto bakterie způsobují těžký průjem, který je u mnoha lidí neléčitelný. Dojde k zánětu střev a  jejich proděravění. Nejzákeřnější je, že klostridie číhají v českých nemocnicích!

nemocnici bychom měli být v bezpečí, ale opak je pravdou. Právě tam na nás číhají zvlášť nebezpečné organismy, které útočí na slabší jedince - děti a také seniory. Do nemocnic se dostávají při nedostatečné hygieně ze svého běžného prostředí v přírodě, např. v odpadních nebo povrchových vodách.

Nejde o bublinu

Klostridie se nacházejí ve střevě zdravých jedinců a nepůsobí žádné problémy. Vyžaduje prostředí bez kyslíku (anaerobní),ve kterém je schopna se dále množit. Produkují toxiny a spory, které jsou odolné vůči desinfekčním přípravkům.  V nemocnicích se musí proto používat speciální desinfekce  působící i na spory bakterie (na mytí rukou např. stačí mýdlo).

Jak prokázal nedávný test MF Dnes, klostridie se vyskytují ve většině českých nemocnic, nejčastěji z důvodu špatného úklidu.  Pro další informace jsme oslovili  RNDr. Evu Chmelařovou z Bakteriologického oddělení Zdravotního ústavu Ostrava.

Dvojnásobek za tři roky

Nejde opět o mediální bublinu a hysterii, jako v případě prasečí, či ptačí chřipky, anebo je tentokrát problém mnohem vážnější?

Tato infekce se od infekcí prasečí nebo ptačí chřipky liší, protože v průběhu posledních let opravdu dochází k zvýšení počtu onemocnění CDI ve všech zemích Evropy i světa a také v ČR. Ostražitost je tedy určitě na místě, ale přehnaná panika je dle mého názoru zbytečná.

Vypadá to, jakoby klostridie najednou spadly z nebe. Jaký byl vývoj této infekce v posledních letech? 

Tyto infekce jsou známy celou řadu let a byly v nemocnicích zaznamenávány určitě v průběhu posledních 25 let. Současné výrazné zvýšení počtu onemocnění je způsobeno také lepšími možnostmi diagnostiky v mikrobiologických laboratořích a zvýšenou pozorností  klinických pracovníků. Problém úmrtí na CDI je však určitě celostátní a záleží pouze na schopnosti odpovědných pracovníků onemocnění správně identifikovat a hlavně nahlásit. Dá se odhadnout, že výskyt C.difficile s produkcí toxinu se za poslední tři roky téměř zdvojnásobil.

Nemocnice - semeniště nákazy?

Útočí klostridie pouze v nemocnicích, anebo na tyto bakterie můžeme narazit kdekoli?  Proč jsou případy nejčastěji hlášeny z nemocnic?

V nemocnicích je vyšší počet onemocnění např. proto, že je tam soustředěno více pacientů s léčbou antibiotiky, se závažným jiným onemocněním, a je zde k dispozici lepší diagnostika (i mikrobiologická).  Domnívám se, že jako potenciální pacienti bychom o těchto problémech v nemocnicích měli vědět a měli bychom na tuto možnost být připraveni. I při sebelepších režimových opatřeních, používání správných desinfekčních prostředků a ochranných pomůcek (rukavice) se riziku možnosti infekce v nemocnicích zcela zabránit nedá.

V čem spočívá největší nebezpečí?

Situaci hlavně komplikuje tvorba spor, které se  i účinnými desinfekčními prostředky hůře odstraňují. A nejedná se jen o infekce C.difficile. Infekce získané při pobytu v nemocnici se v poslední době označují jako „infekce spojené s nemocniční péčí".   Tento termín lépe vystihuje jádro problému. Mimo nemocnici je riziko tohoto onemocnění podstatně nižší. Člověk s normální imunitou a běžnou střevní mikroflórou se může nakazit jen zcela výjimečně.  Infekce s lehčím průběhem může vzniknout i u pacientů, kteří antibiotiky léčeni nebyli. Zatím se spekuluje o možnosti nákazy od domácích mazlíčků.

Prevence neexistuje

Kdo je klostridiemi nejvíc ohrožen, která věková, nebo jiná skupina pacientů?

Infekcí jsou především ohrožení dlouhodobě hospitalizovaní pacienti, léčeni širokospektrými antibiotiky, kteří jsou zároveň oslabeni jiným závažným onemocněním (např.těžká operace,onkologické onemocnění atd.) a většinou se jedná o pacienty nad 65 let.

Máme v současné době účinné léky, které dokážou klostridie zastavit?

Účinné léky zatím existují a u většiny nemocných i účinkují. Opakování infekce se ale zcela nedá zabránit. V současné době je Společností infekčního lékařství ve spolupráci s řadou odborníků připravován celostátní doporučený postup léčby těchto infekcí. Jeden nový preparát bude uveden do klinického použití i v tomto roce.

Existuje nějaká prevence?

Konkrétní prevence přímo neexistuje. Pacient se může infekci vyhnout tím, že nebude po svém obvodním lékaři zbytečně vyžadovat antibiotickou léčbu.

Souvisí tento problém s odolností vůči antibiotika?  O rezistenci bakterií se toho v poslední době namluvilo a napsalo dost.  

Problém přímo nesouvisí s rezistencí na antibiotika, bakterie C.difficile je přirozeně rezsistentní k řadě antibiotik. V odborné literatuře se zatím objevuje jen mizivé procento údajů o rezistenci k přípravkům  užívaným k léčbě.

Daniel Rojan

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potřebují ženy orgasmus? Nebo jen muži?

Rakovině se dá zabránit, tvrdí primář Erben

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama