reklama

Antikoncepce pro muže: Nechte to na něm!

Proč se mají cpát pilulkami pouze ženy? Jedním z hlavních důvodů je, jak přiznávají velké světové farmaceutické firmy, že prostě neumějí vytvořit spolehlivou antikoncepci pro muže. Teď se to však může změnit!

sexy muž
sexy muž | Foto: thinkstockphotos.com

Proč se mají cpát pilulkami pouze ženy? Jedním z hlavních důvodů je, jak přiznávají velké světové farmaceutické firmy, že prostě neumějí vytvořit spolehlivou antikoncepci pro muže. Teď se to však může změnit!  

V současnosti mohou muži volit pouze mezi kondomy a vasektomií, tedy poměrně invazivním zákrokem na chámovodech, jenž je navíc v mnoha případech nevratný.

Přímo na cíl

Vědci nyní přišli s objevem, jenž může od základů změnit antikoncepci, především tu hormonální. Dokonce naznačují, že jejich nejnovější zjištění by mohla vést až k vynálezu mužských antikoncepčních pilulek.

V semenných váčcích mužských varlat, konkrétně v Sertoliho buňkách, totiž izolovali klíčový gen pro vývoj zdravé spermie, který ji ale ovlivňuje až v posledním stádiu vývoje.

V praxi to znamená, že pokud se podaří zacílit antikoncepci právě na gen nazývaný Katnal 1, tedy pouze na téměř zralé spermie, ty mladší ani tvorba nových by neměly být ovlivněny.

Po vysazení možné budoucí antikoncepce by proto měl být muž v krátké době opět plodný.

Bez hormonů

Autoři studie publikované na webu britské Veřejné vědecké knihovny PLoS Genetics tvrdí, že se jedná o nadějný objev, jenž může farmaceutům otevřít dveře k uživatelsky pohodlné nehormonální a hlavně mužské antikoncepci.

"Až najdeme cestu, jak na tento gen působit přímo ve varlatech, budeme schopni vyvinout nehormonální antikoncepci," cituje BBC, která na objev upozornila, vedoucího výzkumu Lea Smithe z Edinburské univerzity.

Jak už se to stalo i u mnoha dalších převratných objevů, Smithův tým našel cestu k mužským antikoncepčním pilulkám v podstatě náhodou. Místo antikoncepce totiž pátral po příčinách mužské neplodnosti.

Metoda pokus - omyl

Když prováděli testy na myších samcích, všimli si mutace, která způsobuje sterilitu. Vyvinout takové tabletky, které budou působit na proteiny uvnitř konkrétních buněk, ovšem bude obtížné, připouští Smith. Řešením by ale podle něj mohlo být nalezení dalšího procesu, snáze uchopitelného, na nějž se protein váže.

"Je jasné, že něco takového potřebujeme. Prášky pro muže jsou už roky svatým grálem našeho vědního oboru. Něco podobného je, vzhledem k tomu, že má mužská antikoncepce působit pouze na procesy ve varlatech, nebo dokonce v konkrétních buňkách, velmi obtížné," prohlásil k objevu britský androlog Allan Pacey z Univerzity v Sheffieldu.


--------------------------------------------------------------------------------

O antikoncepci pro ženy se více dozvíte v ordinaci gynekologie.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama