reklama

Každá bolest v krku nemusí být angína. Jak to poznat?

Bolí vás v krku? Nechtějte hned po doktorovi antibiotika, zkuste to šetrnějším způsobem.celková

Foto: Isifa/Thinkstock

Každá bolest v krku nemusí být angína. Ve skutečnosti má bakteriální původ jen necelá pětina infekcí. Na všechny ostatní antibiotika nezabírají a ještě ke všemu zbytečně zatěžují organismus. Zhruba 80 % z infekcí je totiž virových.

Vyznáte se ve všech těch  -itidách, které vám lékař napíše jako diagnózu? Tady jsou ty, které připadají v úvahu při bolení v krku.

Jak je od sebe poznat?

Právě virového původu bývá asi nejčastější krční zánět známý jako akutní faryngitida, česky zánět hltanu. Člověka přitom pobolívá v krku, často se přidává rýma, ale teploty nejsou nijak výrazné stejně jako bolesti kloubů a další příznaky. Zadní strana hltanu bývá zarudlá, nicméně mandle postižené nebývají. Po pár dnech potíže většinou ustupují.

Doporučujeme: Antibiotika přestávají fungovat. Můžeme si za to sami!

Podobný původ, příznaky i průběh má laryngitida, což je zánět hrtanu na hranici horních a dolních cest dýchacích. Může lehce přejít i do zánětu průdušnice a průdušek.

Naopak tonzilitida, což je velmi neoblíbený zánět mandlí neboli angína, je bakteriálního původu. "Krční mandle jsou zarudlé, zvětšené a na jejich povrchu jsou často patrné bělavé povlaky. Častým příznakem bývá také zduření krčních lymfatických uzlin zejména při úhlu dolní čelisti, horečky nezřídka dosahují 39 °C, u dětí překračují i čtyřicítku," popisuje příznaky MUDr. Petra Bruthansová z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Praze-Motol. Bolest v krku je výrazná, a je často zhoršována polykáním a mluvením, takže zejména děti často odmítají jíst.

Kdy antibiotika nebrat?

Tady se bez celkových antibiotik neobejdete, ale jinak je jim dobré se vyhnout. Jsou pro tělo zátěž a navíc podporují rezistenci organismu, takže antibiotika už nezaberou ani v odůvodněných případech. Proto se už vůbec nemají používat při zánětu virového původu. Ten však dokáže citlivou sliznici oslabit natolik, že následná bakteriální infekce nemá problém s překonáním přirozené obranyschopnosti.

Nejčastěji se ORL záněty projevují pálením až bolestí v krku, jež může vystřelovat do uší a pod úhel dolní čelisti, někdy dochází ke zvětšení lymfatických uzlin na krku. V případě postižení nosohltanu a dutiny nosní se přidává pálení v nose, rýma a nosní neprůchodnost. "Celkové příznaky mohou být různě výrazné, od mírně zvýšené teploty po horečky se zimnicemi a třesavkami, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. U dětí se může přidávat zvracení či bolesti břicha," popisuje příznaky doktorka Bruthansová.

Jak záněty léčit?

Chybou ale je okamžité nasazení antibiotik "pro jistotu", stejně jako naprostá ignorance varovných příznaků vyčerpaného organismu. Léčba spočívá zejména v přikládání Priessnitzových obkladů, přísunu vitaminů, případně použití léků proti bolesti, teplotě a také protizánětlivých přípravků ve formě pastilek, kloktadel či sprejů.

"Dobrou volbou je i volně prodejné antibiotikum ve spreji s účinnou látkou fusafungin (tím je například lék Bioparox), které působí pouze lokálně na postižené sliznici,  riziko případné následné bakteriální infekce, má protizánětlivé účinky a mírně tlumí bolest," říká doktorka Bruthansová.

Návštěvu lékaře by podle ní neměli odkládat ti nemocní, u nichž nedochází ke zlepšení stavu ani po dvou až třech dnech. Varovné je zhoršené dýchání, polykání, rozvoj krvácení nebo omezení otevírání úst.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Borůvky léčí angínu i močový měchýř. Čerstvé i zavařené

Sladkosti jen v sobotu: Norské týrání i u nás

6 tipů, jak se zbavit černých kruhů pod očima

reklama
Doporučené recepty
    reklama