reklama

Borůvky léčí angínu i močový měchýř: Dejte si je čerstvé i zavařené

Právě teď je jejich sezona v plném proudu. Modrá úroda borůvek zve do lesa, tak se tam vydejte a sbírejte. Každá kulička totiž prospěje vašemu zdraví víc, než možná tušíte.

Foto: iStock

Modrá úroda borůvek zve do lesa. Každá jejich kulička stojí za shýbnutí!

Čím tmavší ovoce, tím je zdravější, tvrdí výzkumy. O borůvkách, jejichž barvící síla je pověstná, to platí na 200 %.  Povzbuzují celkovou imunitu natolik, že dokonce dokážou pomoci úspěšně bojovat s rakovinou.

Léčí bobulky i borůvčí

Obsahují totiž pterostilben, což je přirozený antioxidant, který pomáhá ničit volné radikály. Ty právě mohou vyvolat růst rakovinných buněk. Borůvky také pomáhají tlumit záněty a brzdí rychlost dělení buněk střevní tkáně, což je považováno za rizikový faktor pro vznik nádorového bujení.

Při pokusech na krysách dali vědci zvířatům látky vyvolávající rakovinu, ale potom jim podávali pterostilben. Ukázalo se, že pokusné krysy měly ve střevech méně předrakovinových prvků než ostatní zvířata. O borůvkách se dokonce mluví i jako o přírodní prevenci rakoviny prostaty a mnohých jiných typů nádorů.

Již dříve bylo zjištěno, že pterostilben pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu, a dokonce regulovat množství krevního cukru, což je důležité v boji proti cukrovce druhého typu. Účinné látky proti mírné cukrovce najdeme nejen v bobulkách samotných, ale i v borůvčí - listech z nízkého keříku brusnice borůvky, jak se tato znamenitá rostlinka správně nazývá.

Borůvky na ženské problémy

Listy také obsahují vysoký podíl tříslovin, které působí jako lehká dezinfekce při průjmech, problémech s žaludkem, ledvinami a  močovými cestami. Čistí je a pomáhají léčit případné infekce v této oblasti. Působí mírně močopudně, zbavují tělo škodlivin a zlepšují funkci lymfatického systému.

Třísloviny, zejména tanin, zmírňují i menstruační bolesti a silné krvácení a díky vysokému obsahu železa pomáhají nahradit krevní ztráty. Rovněž pomáhají při klimakterických potížích.

 

Pokud si je zavaříte do kompotu, v nadcházejících chladných měsících tak najdete ve spíži nejen báječnou domácí pochoutku, ale neuvěřitelně silný lék proti angíně. Studený a pojídaný po lžicích ji porazí do tří dnů (pokud vám tak dlouho vydrží zásoby!).

Pomáhají proti infekcím

Čerstvé, sušené, mražené i jinak konzervované borůvky jsou tím pravým lékem při všech respiračních onemocněních. Chrání sliznice před infekcemi z virů a bakterií a pomáhají tak léčit chřipku, angínu, bronchitidu, rýmu a jiná nakažlivá a zánětlivá onemocnění.  Pomáhají i k rychlejší regeneraci sliznic, zejména při onemocněních a zánětech dýchacích cest.

Čerstvé i konzervované fungují rovněž jako léčebný prostředek při střevních potížích a kolikách, při průjmu a otravách jídlem, tady fungují jako dezinfekce a takzvaně 'staví'.

Borůvky pro dobrý zrak

K síle borůvek přispívá i bohatství vitaminu C, který posiluje náš imunitní systém. Působí tak nejen  jako lék, ale i jako prevence nemocí z nachlazení a různých infekcí.

Dalším úžasným působením je schopnost zlepšovat a udržovat náš zrak, což prokázaly i vědecké výzkumy. "Naordinované" je měli piloti za druhé světové války, aby se mohli lépe orientovat při letu ve tmě. Častá konzumace borůvek je účinnou prevencí šerosleposti.  Lidé, kteří mají problémy s nočním viděním, pak pozorují zlepšení zraku ve zhoršených světelných podmínkách.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama