Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!
Při hubnutí bohužel nestačí pouze počítat, kolik kalorií jste snědli. Záleží také na tom, CO jste snědli.
Jsou všechny kalorie stejné, nebo jde také o to, z jakých potravin pocházejí?
"Nejsou. A to i přesto, že jedna kalorie, bez ohledu na to, z jakých potravin pochází, dodá našemu tělu stejné množství energie. Při hubnutí ale nestačí pouze počítat kalorie," říká výživový poradce a odborník na hubnutí Petr Mesároš.
Tloustnout můžete i při nízkém příjmu
Při zdravém hubnutí byste měli také sledovat, z jakých druhů potravin a živin kalorie získáváte. Záleží také na tom, ve které denní době je sníte. Podle toho je totiž vaše tělo využije a zpracuje. A to ve prospěch i v neprospěch hubnutí. A nejen hubnutí, ale také zdraví.
Pokud chceme zhubnout, tak by se po určitou dobu měl náš příjem energie obecně pohybovat kolem 1400 kalorií za den. Kalorie příímáme z bílkovin, sacharidů a tuků. Ne se všemi kaloriemi ale nakládá naše tělo stejně.
Doporučujeme: Margarín versus máslo: Co je zdravější a jak to poznat?
Z jakých potravin tedy můžeme kalorie při hubnutí získávat a z jakých to naopak vhodné není? V orientaci nám pomohou především informace o nutričních hodnotách a složení výrobku.
Bílkoviny
Metabolizováním, tedy přeměnou bílkovin do podoby, kterou naše tělo dokáže využít, spálíme nejvíce energie. Jejich další výhodou je, že nás hodně zasytí. Bílkoviny by měly představovat 30 % všech kalorií, které za den přijmeme. "Nejvhodnější čas pro konzumaci bílkovin je večer, nejpozději je ale jezte tři hodiny před spaním, tělo je tak během spánku nejlépe využije pro regeneraci," připomíná diplomovaný specialista Petr Mesároš.
Hlavním zdrojem kvalitních bílkovin je maso, ryby, poctivé masné výrobky, kvalitní mléčné výrobky a vejce. Méně kvalitním zdrojem jsou rostlinné bílkoviny z brambor, luštěnin a obilovin. Přesto bychom je neměli opomíjet.
- U masa a masných výrobků (uzenin) sledujte na obalu především obsah tuku a soli. Čím více bílkovin a méně tuku a soli, tím lépe. U uzenin platí také, čím méně vody a soli, a čím vyšší obsah masa, tím je z hlediska zdraví uzenina vhodnější. Nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb.
- Mléčné výrobky mají přirozeně vysoký obsah bílkovin, ale také tuků. Jogurty, tvarohy, kefír a mléčné nápoje vybírejte raději polotučné místo nízkotučnýchi, které obvykle obsahují hodně přidaného cukru a škrobu (pokud se ovšem nejedná o neochucenou variantu). Tyto "light" varianty obsahují prakticky stejné, nebo dokonce vyšší množství kalorií . U sýrů je naopak varianta light vhodná.
- Vejce můžete sníst i 1-2 denně, pokud nemáte zvýšenou hladinu cholesterolu.Připravujte je vařením nebo na teflonu s minimem tuku.
Sacharidy
Jsou hlavním zdrojem energie a měly by předstatovat 40 % všech kalorií přijatých za den. Upřednostňovat bychom měli ty složité, tedy škrobovité, před jednoduchými, jako je řepný, ale také hroznový a ovocný cukr. Proto vylučte kalorie přijaté ze 100% ovocné šťávy a čerstvé ovoce jezte střídměji, to je 1-2 kusy ovoce, celkem do 200 g za den.
"Kalorie ze škrobovitých sacharidů můžete konzumovat v průběhu celého dne. Pokud jde však o verzi řepného cukru, tu si dopřejte v menší míře spíše jen ráno a dopoledne, nikoliv již večer nebo dokonce před spaním," upozorňuje výživový poradce.
Nezapomínejte, že nadbytečně přijaté kalorie ze škrobovitých sacharidů nebo řepného či ovocného cukru naše tělo vždy uloží do zásoby v podobě tuku. Takže i když se tukům maximálně vyhýbáte, při přemíře kalorií jakéhokoliv druhu sacharidů můžete přibrat. Stejně tak to funguje i u bílkovin.
Náš tip: Experiment dvojčat: Tuk vs. Cukr. Kdo zhubnul víc?
Ve složení potravin sledujte a vyhýbejte se kaloriím ze sacharidů typu "skrytého" řepného cukru (případně glukózového sirupu nebo invertního cukru), především ve slazených nápojích, cukrovinkách, koláčích, buchtách, dortech nebo zmrzlinách.
Tuky
Přesto, že 1 gram tuku má dvakrát tolik kalorií, jako 1 g bílkovin nebo sacharidů, tak by tuky při hubnutí neměly být nepřítelem. Slouží jako zdroj energie, jsou nezbytné pro vstřebávání v tuku rozpustných vitamínů nebo pro tvorbu hormonů. Tvořit by měly 30 % všech kalorií, které denně přijmeme.
Nadbytečné kalorie z tuků uloží naše tělo velmi jednoduše a rychle a při hubnutí je spaluje jako poslední. Proto se nedoporučuje přijímat je večer a vůbec ne již před spaním.
Hlavním zdrojem i škůdcem v potravě při nadváze nebo hubnutí nejsou tuky v podobě másla, margarínu nebo sádla, ale tuky skryté - přirozeně obsažené nebo přidané do potravin. Jsou v tučných masech, uzeninách, smetanových mléčných výrobcích, smažených jídlech, v sladkém pečivu a v dortech. "Zdraví škodlivý je palmový olej. Ten je přidáván téměř do všech cukrovinek, sladkého i slaného pečiva a také sladkých i slaných polotovarů, např. mražené pizzy nebo knedlíků. Palmový olej je velice levný, v teple se ihned neroztéká, takže ho výrobci rádi používají.. Palmový olej sice nemá více kalorií jako jiné druhy tuků, ale z hlediska zdravotního je na tom výrazně hůř než sádlo, přesto že jde o tuk zcela rostlinný," varuje Petr Mesároš.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Choutky a chutě: Co na vás prozradí?
Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?
Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak