reklama

Jak se zbavit oparu? Kokosem, banánem i náplastí

Poradíme, jak se zbavit oparu. Dřív než za tři dny to sice nebude, ale funguje to!

Foto: Isifa/Thinkstock

Opar je nebezpečná známost. Kdo se s ním jednou zaplete, už se ho nezbaví. A s typickým svěděním na rtu se přihlásí vždy, kdy se to nejméně hodí.

Virus herpes simplex, který opar způsobuje, totiž číhá v těle nejčastěji už od nakažení v dětství. Probudí se vždy, když mu dáte šanci nějakým oslabením: stresem, únavou, vyčerpáním imunitního systému, infekcí nebo horečkou, ale i v létě třeba nadměrným opalováním.

Radši se nelíbejte!

Nakazit se můžete ale kdykoliv. Nejjednodušší prevencí je nepůjčovat si skleničky, příbory, ručníky a šminky a moc se nelíbat s kdekým na potkání. Opar je nakažlivý po celou dobu svého trvání

Je sice dobré vědět, kde se opar vzal, ale ještě lepší je zjisti, jak se ho zbavit. Počítejte ale s tím, že dřív než za tři dny to nebude. Jakmile se opar zhojí, virus se znovu vrátí do latentního stadia v nervových buňkách a čeká na další příležitost.

Doporučujeme: Téma: Imunita 

Virem oparu je nakaženo osm až devět z deseti lidí, u mnoha se však nikdy neobjeví. Dobrou prevencí je proto posilování celkové imunity zdravou stravou s dostatkem vitamínů (Cé je správně!) i vhodným životním stylem.

Co nás proti oparu ochrání?

K účinným prostředkům pro podporu imunity patří například zinek - také proto na opar dobře fungují přípravky se zinkem, ať už jako léky k polykání, nebo ve formě krémů.

Protivirové masti dokážou také zabránit, aby se bolestivé puchýřky nerozšířily po celém obličeji i dál po těle - včetně genitálií! I  když na těchto místech obvykle způsobuje opar jiný druh viru, stát se to skutečně může. Pokud dojde k náhlé horečce a puchýřovité vyrážce na obličeji nebo na těle, vždy vyhledejte lékaře. Strup z oparu nikdy nestrhávejte!

Kdo jednou zažil kouzlo účinku minináplastí na opary z lékárny, nedá na ně dopustit. Pokud chcete vyzkoušet přírodní prostředky, máte hned několik možností.

Puchýřky na rtu zažene i banán

Vitamíny skupiny B podporují imunitní systém a studie prokazují, že oparem trpí právě ti, kdo jich mají nedostatek. Podle vědců pomůže zbavit se oparů už 250 mg vitamínu B 12 spolu s kyselinou listovou . Béčka najdeme v banánech, brusinkách, mořských řasách, kvasnicích, rybách atd. V boji proti oparu vás podpoří i vitamín E. Můžete ho spolknout nebo vymáčknout z kapsle a natřít na postižené místo.

Náš tip: Téma: Opar 

Jednotkou včasného nasazení je při oparu citrón. Zkušení už znají typické brnění, svědění a zarudnutí na rtu a vědí, že mají "nasadit" starý dobrý citrón ještě předtím, než se opar vyrazí.. Stačí prostě na postižené místo přiložit plátek.

Podobně můžete puchýřek natřít mlékem nebo smetanou - obsažený druh tuku zvaný monokaprin zabírá také. Najdeme ho také v mléce z kokosového ořechu a kokosovém oleji.

K nejstarším domácím medicínám proti oparům patří jablečný ocet. Pár kapek na tampónku by mělo přinést rychlou úlevu, ale pozor na to, pokud je puchýřek otevřený a mokvá - pořádně by to štípalo. Vysušit puchýřek také můžete pomocí čajového obkladu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Smrtící polibek: Miminko může zabít obyčejný opar

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Dieta podle krevních skupin

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama