reklama

Špatně spíte a míváte sklon k depresím? Možná trpíte nedostatkem hořčíku

Jste unavení, špatně se soustředíte a kvalita vašeho spánku za moc nestojí? Zhoršily se vám vlasy a občas se potýkáte se svalovou křečí? Nemusí jít o nic dramatického. Je možné, že trpíte "pouhým" nedostatkem hořčíku.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Hořčík patří k základním minerálům, které naše tělo potřebuje. Po draslíku je hořčík nejčastěji zastoupeným minerálem uvnitř buněk. Jeho nedostatek se může projevit na více úrovních a různými způsoby.

  Hořčík je procentuálně nejvíce zastoupen v kostech (61 – 71), následně ve svalech (27), v tukové tkáni (0,012), v červených krvinkách (0,5) a v krevním séru (0,3). Člověk, grafika, lidské tělo, žena.cz

Dospělý člověk má v těle asi 20 gramů hořčíku, nejvíce (asi 90 procent) je obsažen právě ve zmiňovaných tělesných buňkách. Je nezbytný pro získávání energie a zásadní pro spoustu biochemických reakcí v našem těle.

Hořčík pomáhá udržovat funkčnost svalů a nervů. Důležitý je také pro kosti a zuby, ovlivňuje stabilitu srdečního rytmu a je nezbytný pro imunitní systém. Pozitivně působí na soustředění a schopnost učit se.

Jak se projevuje jeho nedostatek, kolik ho potřebujete a kde ho najdete, se dozvíte v naší grafice.

reklama
reklama
reklama