reklama

I detox můžete mít rádi. Co vám opravdu prospěje?

Chcete se pustit do módní detoxikace? Nejdřív začněte v hlavě!

Foto: Isfa/Thinkstock

Lékaři sice upozorňují, že naše tělo se škodlivin zbavuje průběžně, ale lidé dnes na slovo detox prostě slyší. Tato móda může být skutečně užitečná, pokud u ní nezapomeneme na zdravý rozum.

Vyhněte se například návodům, postaveným jen na jedné nebo několika málo potravinách konzumovaných po delší dobu. Hladovky s pitím vody a/nebo pročišťujících čajů už vůbec nemusí být správnou cestou. Na druhou stranu pokusit se alespoň na pár dní ozdravit svůj jídelníček, zamyslet se nad tím, co jíme, zařadit více ovoce a zeleniny a naopak vypustit průmyslově zpracované potraviny a maso, to naší kondici může jedině pomoci.

Pročišťujte zdravě

"Pročišťování jako součást vyváženého a zdravého životního stylu je pro lidské tělo velice prospěšné. Jednoduchým způsobem, jak tělu pomoci, je zařadit do jídelníčku očistné šťávy. Ovoce a zelenina jsou totiž nejzdravější, když se konzumují čerstvé a syrové," vysvětluje nutriční specialistka Pavla Tomášková.

Doporučujeme: Snězte to zaživa: Je syrové jídlo zdravější?

Do rozumné detoxikace skvěle zapadá koncept syrové neboli živé stravy. "Období detoxikačního jídelníčku by mělo trvat alespoň 14 dní a spočívá v konzumaci pouze zdraví prospěšných potravin jako je ovoce a zelenina, superpotraviny, a to vše v RAW variantě. vysvětluje , odbornice na syrovou stravu Zuzana Lužná z LoveOfRaw. Přidává k tomu svůj tip na detoxikační svačinku.

Detoxikační zelené smoothie

Ingredience: hrst čerstvého špenátu, hrst římského salátu, 4 malé kousky celeru, 1 jablko, 1 hruška, šťáva z jedné limetky, 1 lžíce mladého ječmenu (Vitalvibe)

Postup: Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte. Vodu dolévejte postupně podle toho, jak husté smoothie máte rádi.

Nabudí vás okamžitě

Výhodou za studena lisovaných raw šťáv je především to, že si zachovávají většinu živin a enzymů nezbytných k jejich vstřebávání. Podle Sabiny Doskočilové z vitariánského bistra RawDeli se do těla vstřebá stejně rychle jako alkohol, takže přináší téměř okamžitý povzbudivý účinek.

"Člověk si je dle chuti může zařadit do stravy během dne, anebo vyzkoušet několikadenní detox, kdy pije jen čerstvé šťávy. Během této doby se mu příjemně zharmonizuje mysl, uzdraví trávicí ústrojí, člověk se cítí lehčí, svěžejší a dochází k celkové regeneraci organizmu. Mizí i takové neduhy, jako jsou například zácpa či únava. Jedná se o celkový restart, a proto bychom měli během delšího očistného režimu být ideálně v klidu, nejlépe na čistém vzduchu a bez stresu," říká k tomu.

Celkový detox těla i ducha

Cílem detoxikace je celková vnitřní očista organismu a věnuje se mu i speciální obor - detoxikační medicína. Tento proces jde za prapůvodní příčinou chronických potíží, s nimiž si klasické zdravotnictví často neví rady. Pracuje s holistickým neboli celostním přístupem, jež vnímá zdraví člověka jako spojení psychiky a fyzického těla. Trpíte-li na alergie, ekzémy, migrény nebo vracející se gynekologické výtoky, může pomoci i vám.

Přečtěte si: Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Porouchá-li se tedy něco v těle, je třeba zaměřit pozornost i na duševní stránku a vnímat pacientův problém v kontextu jeho osobnosti, myšlenkového nastavení a životní situace. Takový náhled na problematiku vleklých zdravotních neduhů má i metoda C.I.C. (Control Inner Cleansing), českým názvem řízená vnitřní očista.

Vyčistěte si i emoce

Její základy položil známý MUDr. Josef Jonáš, který za příčinu potíží vidí zatížení organismu různými druhy toxinů. Metoda C.I.C. je založená na očistných procedurách s originálními detoxikačními preparáty z bylin, z nichž každý je zaměřen na boj s určitým typem toxinů. Organismus pak aktivuje svůj obranný systém a příslušné škodliviny vyloučí vlastními silami.

Za organismus zanesený toxiny podle něj mohou být zodpovědné také negativní emoce. Pro dobré zdraví je totiž důležité také sebeocenění a uvědomění si vlastní hodnoty. Řada nemocí - včetně obezity - vychází mimo jiné z toho, že si člověk nedostatečně váží sám sebe. Je to zároveň výsledek toho, jak nebyl v dosavadním životě okolím přijímán a jak byly neodpovídajícím způsobem oceňovány jeho schopnosti a snahy. Takže - s "úklidem" těla začněte v duši!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lékaři musí změnit přístup. Léčit budou i duši

Léčba a falešná naděje: Nevyhazujte peníze zbytečně

Kýcháte? Možná právě myslíte na sex

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama