Reklama
Reklama

HPV test odhalí víc než cytologie. Ženy si ho mohou udělat samy

Celosvětový výzkum opakovaně potvrzuje mimořádnou přesnost technologií, které umožňují detekci DNA lidského papilomaviru (HPV) na sliznicích, kde způsobuje rozvoj rakoviny.

HPV virus
HPV virusFoto: Shutterstock
HPV virus
HPV virusFoto: Shutterstock
Jana Harmáčková

Nejvíce se v praxi uplatňují v prevenci rakoviny děložního čípku, u kterého i přes zavedený cytologický screening smrtnost v ČR klesá jen velmi pomalu. V současnosti mu tak ročně podlehne zhruba 300 českých žen. Testy HPV DNA představují příležitost pro modernizaci a zpřesnění současného screeningu založeného na cytologickém stěru. Podle řady odborníků mají dokonce potenciál stát se hlavní metodou při screeningu karcinomu děložního čípku v ČR a zabránit rozvoji nádorového onemocnění u stovek pacientek každý rok.

Reklama

Standardní screeningovou metodou pro všechny věkové skupiny žen je v České republice cytologie. Jde o vyšetření stěru buněk z děložního čípku analyzované pod mikroskopem, které má za cíl identifikovat tvarové změny buněk. Metoda vznikla v polovině 20. století jako tehdy revoluční nástroj pro časnou detekci rakoviny děložního čípku. Tedy v době, kdy ještě nebylo známo, že za vznikem tohoto onemocnění stojí přetrvávající infekce lidským papilomavirem. Třebaže jde o metodu vysoce specifickou, jejím problémem je omezená citlivost. „Při cytologickém vyšetření jsou buňky vyšetřovány pod mikroskopem. Z oficiálních dat z českého screeningu víme, že jen 40,4 % žen s karcinomem děložního čípku mělo abnormální cytologický nález v roce před diagnózou. I přes všechny snahy o vylepšení hodnocení cytologického stěru je tak zjevné, že citlivost vyšetření je značně omezená,“ doplňuje Jiří Sláma.

Reklama

O desítky procent vyšší přesnost

„Testy HPV DNA, které jsou založené na molekulárně-biologické technologii, však dokáží spolehlivě identifikovat přítomnost rizikových kmenů HPV v buňkách, s přesností 90-95 %. U žen vyšetřených touto metodou tedy včas víme, zda mají přetrvávající infekci HPV – a pokud ano, můžeme je pečlivě sledovat a případné předrakovinné změny zachytit a ošetřit již v zárodku,“ popisuje Jiří Sláma.

Na základě vysoké účinnosti prokázané klinickými studiemi již řada zemí světa zavedla HPV DNA testování v rámci preventivního vyšetření v intervalu po 5 letech, což je interval s malým rizikem rozvoje přednádorových změn. Obvykle totiž trvá 10 a více let, než HPV infekce způsobí závažné změny vedoucí k rozvoji rakoviny.

Zpřístupnění dalším věkovým skupinám

V České republice nyní hradí zdravotní pojišťovny HPV DNA test ženám ve věku 35, 45, a 55 let. O dostupnost testu všem věkovým skupinám žen se snaží také Pacientská organizace VERONICA, která v únoru 2024 spustila projekt ASTRA (Ambulantní STěr proti RAkovině). „V rámci našeho projektu si může samoodběrovou soupravu pro HPV DNA test kterákoliv žena vyžádat u svého praktického lékaře jako samoplátkyně. Bezbolestný odběr vzorku si provede sama bez případného ostychu. Testy se pak vyhodnotí v certifikované laboratoři,“ vysvětluje zakladatelka organizace Ing. Veronika Cibulová. Soupravu pro samoodběr je také možné zakoupit v Centru informací pro pacientky Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinářská 18, P1). „Samoodběr je snadný a diskrétní a stojí 1500 korun. Nemáme na něm žádný profit, platíme pouze laboratorní vyšetření, bereme to jako službu ženám, které třeba nemají gynekologa,“ vysvětluje Cibulová.

„Test je velmi vhodný pro všechny ženy nad 30 let z toho důvodu, že rizikovými typy HPV se lze nakazit v podstatě v jakémkoli věku. Dlouhodobě proto apelujeme, aby byly do screeningového algoritmu postupně přidávány další věkové skupiny. K tomu je samozřejmě potřebný konsensus plátců péče, ministerstva zdravotnictví a odborné lékařské společnosti,“ uzavírá Jiří Sláma.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama