reklama

Děsí vás pilulky? Zkuste novinku v antikoncepci

Antikoncepce už není, co bývala. Původní nadšení vystřídaly obavy s strach z vedlejších účinků. Není divu, že tolik žen uvažuje o změně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Antikoncepce už není, co bývala. Původní nadšení vystřídaly obavy a strach z vedlejších účinků. Není divu, že tolik žen uvažuje o změně.

Každá druhá česká žena - dokonce 54 % z nich - ve věku  mezi 18 a 35 lety užívá nějakou antikoncepci, nejčastěji hormonální pilulky, zjistil průzkum agentury Ipsos. Jenže za sexuální svobodu platí daň v podobě zdravotních rizik, o kterých se mluví čím dál častěji.

Pilulky mají stále víc odpůrců

Pohybují se od těch spíš "úsměvných" - změny nálad, tloustnutí a snížená chuť k sexu - až k zdraví ohrožujícím problémům, jako je rozhození hormonální rovnováhy možná navždycky, takže zabrání uživatelce někdy přivést na svět dítě.

U těch dalších, jako je zvýšená srážlivost krve a riziko trombózy, už jde dokonce o život. K závažným vlivům patří také změny jaterních funkcí a ztukovatění jater. U některých typů antikoncepce dochází i ke zvýšení rizika rakoviny prsu.

Doporučujeme: Téma Antikoncepce

Ženy se začaly na své každodenní pilulky dívat jinýma očima. Podle aktuálního výzkumu je svou antikoncepcí naprosto spokojeno pouze 18 % uživatelek. Možná proto, že jen málokdy využivají jiné druhy, než právě hormonální pilulky.

Víte o tělísku do dělohy?

Nové nároky na moderní antikoncepci -  šetrnost, bezpečnost a spolehlivost - však mnohem lépe splňují nitroděložní tělíska. Jejich výhoda je jednoznačná: neovlivňují hormonální rovnováhu v těle, protože přítomné hormony jsou jen v nízkých dávkách a působí výhradně lokálně - na místě v děloze. Některé systémy dokonce neobsahují hormony vůbec!

Nitroděložního tělíska v děloze brání pohybu spermií. Těch se tam ale dostane jen opravdu minimum. Obsažený hormon totiž zahušťuje hlen děložního hrdla, který pak spermie nedokáží překonat. V žádném případě tedy nitroděložní hormonální systém nezpůsobuje potrat - spermie se k vajíčku vůbec nedostanou, nemůže tedy ani dojít k oplodnění.

Nově i pro mladé, co chtějí mít časem děti 

Ženy mohou vybírat mezi klasickými tělísky s obsahem kovu nebo nitroděložním hormonálním systémem. Mezi jednoznačné benefity tohoto druhu antikoncepce patří kromě spolehlivosti (srovnatelné se spolehlivostí při sterilizaci) také příznivé finanční hledisko. 

Náš tip: Antikoncepce po muže: Dáte se sterilizovat?

Dříve byla tato dlouhodobá antikoncepce vhodná především pro ženy po porodu. "Nově ji mohou mít ženy, které doposud nerodily a v nejbližší době těhotenství neplánují. Od letošního roku je i v ČR k dispozici nitroděložní hormonální systém, který ženám poskytuje dlouhodobou ochranu před nechtěným těhotenstvím až po dobu tří let,"  říká pražská gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová, a vyvětluje dál:

"Zavádí se do dělohy během jednoduchého ambulantního zákroku u gynekologa. V případě, že se žena rozhodne otěhotnět, je možné jej kdykoliv vyjmout, přičemž úroveň plodnosti před zavedením se velmi rychle obnoví."

Snižuje riziko rakoviny

Další výhodou je, že brání nárůstu děložní sliznice, což je rizikový faktor pro myomy, cysty a někdy i zhoubné bujení. Kromě jednoduchého užívání a velmi vysoké spolehlivosti, nitroděložní hormonální systém snižuje riziko zánětů dělohy a vejcovodů a rakoviny děložního těla.

Podle doktorky Makalové může být šetrný nitroděložní systém vhodný i pro rizikové pacientky. Jedná se o srdečně-cévní rizikové faktory, jako je obezita nad 30 BMI, kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu. Patří sem i ženy, které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy nebo mononukleózy. U nich by běžné pilulky mohly zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci. 

"Tělísko je možnou formou antikoncepce také pro ženy postižené poruchou funkce štítné žlázy (hyperfunkce nebo hypofunkce), u kterých se nedaří dobře zvládat léčbu," uzavírá gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce ovlivňuje výběr muže. Zradit vás může čich

16 příznaků, že jste HIV pozitivní: Znáte je?

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

reklama
Doporučené recepty
    reklama