reklama

16 příznaků, že jste HIV pozitivní: Znáte je?

Ještě před pár lety se strašák jménem AIDS objevoval všude. Dnes jako bychom na tuto nemoc zapomněli. Zapomněla ale ona na nás? Nakazit se může každý. I vy.

Foto: Thinkstock

Ještě před pár lety se strašák jménem AIDS objevoval všude. Dnes jako bychom na tuto pohlavní nemoc zapomněli. Zapomněla ale ona na nás? Nakazit se může každý. I vy.

Během měsíce až dvou od vstupu nákazy do těla se projeví symptomy podobné chřipce. Má je až 90 % nakažených, ale u dalších se neobjeví třeba ještě dalších 10 let. Nepřekvapí pak, že jeden z pěti nemocných o své chorobě neví. Jedinou jistotu přinesou testy, zvlášť jestli berete drogy injekčně nebo provozujete nechráněný sex s více partnery (nejen najednou, ale i průběžně).

Případů hrozivě přibývá

O testech byste měli uvažovat při sebemenším podezření nejen kvůli sobě, ale i kvůli druhým. Virus HIV je nejnakažlivější v prvním stádiu. A myslet na to, že pár týdnů (někdy dokonce až měsíců) po rizikovém chování a nákaze se ještě v krvi neprojeví.

Za rok 2013 se v ČR nakazilo nově virem HIV 235 lidí, což je zatím absolutní rekord! Z toho bylo 162 homosexuálně orientovaných mužů. Pacientů, kteří se dostali až do stadia AIDS, jsou v ČR téměř čtyři stovky.

Doporučujeme: Téma: Virus HIV

Podle Marka Malého z národní laboratoře sice Česko stále patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem nemoci, nárůst za poslední roky je ale prudký a bohužel se rozšiřuje i mimo tzv. rizikové skupiny. Poznáte nebezpečné příznaky?

Co by vás mělo varovat:

Problém je v tom, že většina počátečních symptomů se dá velice snadno zaměnit s příznaky jiných, mnohem méně nebezpečných nebo přímo běžných onemocnění. Nedejte se však ukolébat pocitem falešného bezpečí!

Horečka - nijak vysoká, spíš jen teplota, maximálně do 38 stupňů. Pokud se objeví, bývá doprovázena dalšími příznaky: únavou, vyčerpáním, bolestí v krku a oteklými mízními uzlinami. Jde o zánětlivou reakci imunitního systému. "V tuto chvíli virus vstupuje do krevního oběhu a začíná se rychle množit," vysvětluje doktor Carlos Malvestutto z oddělení infekčních nemocí a imunologie Lékařské fakulty newyorské univerzity, která patří k předním světovým pracovištím zabývajícím se léčbou a výzkumem AIDS.

Vyčerpání - zánětlivý proces v těle přináší únavu a lhostejnost, což se může zaměnit za jarní únavu nebo syndrom vyhoření. Jde jak o raný, tak pozdní symptom infekce HIV. Nezvyklou námahou  se může stát dokonce i chůze.

Neurčité bolesti - klouby, šlachy, svaly, oteklé lymfatické žlázy. Tyto příznaky se často zaměňují za chřipku nebo mononukleózu, někdy i za žloutenku. Lymfatické žlázy jsou součástí imunitního systému a v případě nákazy často reagují zánětem. Jsou v krku, ve slabinách a v podpaží.

Bolest v krku - může znamenat cokoliv, takže jako příznak HIV ji lze rozeznat jen v kontextu s ostatními potížemi.  

Náš tip:  Vakcína proti AIDS: Zadarmo a už brzy?

Suchý kašel - nezabírá na něj protialergická léčba, antibiotika ani sirupy? Podivný kašel může být varovnou známkou, trpí jím většina nakažených, a je tak typický pro HIV.

Zápal plic - letos jich je hodně, tak ať se ten váš "neztratí" mezi obyčejnými.

Vyrážka - objevuje se jak na začátku onemocnění, tak i v pokročilých stádiích. Pokud máte pupínky a nejdou jednoduše vysvětlit nebo jednoduše léčit, pak pomyslete i na možnost, že jste se nakazili HIV.

Nevolnost, zvracení, průjmy - zažívacími problémy trpí až 60 % nakažených HIV. I když se vám průjem zdá být banálním problémem, u lidí se zdravým imunitním systémem se objevuje málokdy. U HIV pozitivních však často.

Úbytek váhy - i přes velký příjem jídla nemocní hubnou, ale obvykle až v pokročilém stadiu. V počátcích se spíš jedná o následek nevolnosti a průjmu. Odborníci za varovný příznak považují 10 % ztrátu váhy a slabost spojenou s průjmem a horečkou po dobu víc než 30 dnů.

Noční pocení - trpí jimi polovina nakažených v prvních stadiích infekce. Nezávisí na pohybu a teplotě. Pozor, podobají se návalům horka u žen v klimakteriu a mohou být za ně zaměněny.

Změny na nehtech - patří k pozdějším příznakům nákazy. Projevují se jako ztluštění a kroucení nehtu, štěpení, podivné zbarvení, například jako hnědé či černé horizontální nebo vertikální pruhy. Často je způsobuje mykóza - poškozený imunitní systém způsobuje větší náchylnost k těmto plísňovým onemocněním.

Kvasinkové infekce - objevují se v ústech a na pohlavních orgánech, obzvlášť u žen. Typicky se vyskytují na jazyku a  dásních, kde připomínají afty, a dále v hltanu a na sliznici trávicího traktu. Pacient nemůže polykat, což dál přispívá k hubnutí a celkové devastaci organismu.

Poruchy pozornosti - zprvu působí jako "pouhé" nesoustředění a zmatečnost, častý bývá také vztek a podrážděnost. Problémy s pamětí a dalšími duševními funkcemi vedou až k tzv. HIV-demenci. Objevují se také pohybové potíže: neobratnost, špatná koordinace, problémy s úkoly vyžadujícími motorické schopnosti. Například psaní rukou!

Opary na ústech a genitáliích - nejenže patří k typickým příznakům, jak je známe filmů, ale vznikají z nich vředy, kudy se do těla dostává infekce. A bohužel také z nich, což je za určitých okolností nebezpečné pro okolí (virus se přenáší výhradně tělními tekutinami).

Brnění a ochablost - tak se projevuje periferní neuropatie, která způsobuje změny na končetinách podobně jako u lidí s cukrovkou. Jde o příznak, kdy nervy jsou poničené.

Problémy s menstruací - cyklus u žen začne být nepravidelný, krvácení je slabší a méně časté, což může souviset s hubnutím a celkovým slábnutím organismu. Nákaza HIV se projeví také výrazně dřívějším nástupem menopauzy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec prevence HIV/AIDS v Čechách !?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

Začíná milostivé léto: Dlužníci mají šanci zbavit se nesmyslných exekucí, říká Hábl | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama