reklama

Antikoncepce po muže: Dáte se sterilizovat?

Už rok mohou i muži v ČR vzít situaci do vlastních rukou a  nemít děti - tedy zabránit početí. Omezující předpisy pro obě pohlaví byly zrušeny a sterilizace se stala přístupným způsobem antikoncepce. Čeští muži však o ni příliš nestojí a stále se spoléhají na ženy - počet sterilizovaných mužů stále nepřekročil pouhá tři procenta.

sexy muž
sexy muž | Foto: thinkstockphotos.com

Už rok mohou i muži v ČR vzít situaci do vlastních rukou a  nemít děti - tedy zabránit početí. Omezující předpisy pro obě pohlaví byly zrušeny a sterilizace se stala přístupným způsobem antikoncepce. Čeští muži však o ni příliš nestojí a stále se spoléhají na ženy - počet sterilizovaných mužů stále nepřekročil pouhá tři procenta.

Přitom ve světě, například v Británii či v USA, je takto "zabezpečných mužů" od určitého věku i nad padesát procent. Mužská sterilizace tam jako záruka nevázané rozkoše a zároveň zodpovědného přístupu k sexu byla předmětem chlubení. 

Mužská sterilizace - bezpečná a jednoduchá

Potřebný klid přinese vasektomie - malý chirurgický výkon, jímž se přeruší chámovod, který z varlat přivádí spermie do močové trubice. Dnes si ho i u nás mohou nechat jednoduše provést muži starší 21 let.

Mužská sterilizace je považována za bezpečný a trvalý způsob antikoncepce. Na rozdíl od kastrace tělo dál produkuje mužský pohlavní hormon testosteron, takže vasektomie nemá  žádný vliv na chuť na sex ani na sex samotný.  

Doporučujeme: Antikoncepce natrvalo: Bez hormonů a za 20 minut

Zákrok se provádí  malým řezem na šourku, buď zcela bez šití, nebo jen s jedním stehem. Stačí na něj jen místní anestézie, trvá asi 20 minut a pacient pak může jít hned domů. Bezprostředně po sterilizaci se pouze doporučuje vyhýbat se minimálně dva až tři dny tělesné námaze a nejméně týden nejezdit na kole.

Neplodnost po 40 ejakulacích

Přerušení se dosáhne buď takzvanou kauterizací, případně se část chámovodu (asi jeden centimetr) zcela odstraní a konce se podvážou. Odtud také pochází lidové označení "dal se podvázat".

Dokonalé neplodnosti se však dosáhne až zhruba po 40 ejakulacích. Do té doby se mohou v ejakulátu vyskytovat živé spermie, "přežívající" v cestách, kudy spermie putovaly.

Po dvou až čtyřech měsících je muž pozván na kontrolu obsahu spermií v ejakulátu, a dokud není vzorek naprosto čistý, měl by se při sexuálním životě dále chránit jiným způsobem - nebo jeho partnerka. Vasektomie je pokládána za úspěšnou, nejsou-li ve dvou vzorcích po sobě žádné spermie

Náš tip: Zákaz antikoncepce: Týká se i vás?

V poslední době se také začíná používat tzv. dočasná vasektomie, při níž se chámovody pouze "ucpou". Odstranění překážky je snazší, než opětné chirurgické zprůchodňování.

Plodnost se dá obnovit

Sterilizace sice vede ke sterilitě, což znamená neplodnost, ale nikoli neschopnost!  Přesto se však mnoho mužů tohoto zákroku obává zřejmě v představě, že by se z nich stali impotenti. Někteří se obávají i toho, že by se jim mohla osobní situace změnit a oni znovu zatoužili mít děti.

I to se může stát! Mužům po vasektomii lze navrátit plodnost díky pokroku v mikrochirurgii.

Odborně se operace nazývá vasovasostomie a během ní se přerušené chámovody zase spojí. Úspěšnost oplodnění je pak až 76 %.  Závisí zejména na době, která uplynula od samotného podvazu chámovodů, a pochopitelně i na kvalitě semenné tekutiny v chámovodu v době operace.

Jak dosáhnout sterilizace?

Sterilizace je jednou z mála možností, kterou muží v zabránění početí mají. Jedná se v podstatě jen o kondom, jiné metody (třeba působení horké vody) jsou jak nespolehlivé, tak nepříjemné. A antikoncepční pilulka pro muže stále nebyla vynalezena, a podle odborníků ani nikdy nebude.

Dříve to se sterilizací měli muži opravdu složité. Bez zdravotní indikace ji nesměli absolvovat vůbec. Pouze výjimečně mohli podstoupit zákrok místo manželky, pokud ta ze zdravotních důvodů již podmínku splňovala, a zároveň by pro ni byla narkóza spojená se zákrokem výrazným rizikem.

Lékaři však sterilizaci nedoporučují mužům do 35 let. Diskuse na webových stránkách však naznačují, že na některých klinikách se lze "domluvit" a za poplatek si nechat výkon provést.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Antikoncepce pro muže: Nechte to na něm!

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama