reklama

Další hrozba antikoncepce: Zničená střeva

Souvisí pilulka proti početí se zánětem střev? Nové důkazy by mohly vysvětlit, proč se tato nemoc lavinovitě šíří právě v posledních pěti desetiletích.

Foto: Isifa/Thinkstock

Souvisí pilulka proti početí se zánětem střev? Nové důkazy by mohly vysvětlit, proč se tato nemoc lavinovitě šíří právě v posledních pěti desetiletích.

Hormonální antikoncepce zažila rozkvět v 60. letech minulého století. Pilulky s obsahem hormonů užívají miliony žen. Po zavedení tohoto přípravku na trh však výrazně vzrostl výskyt Crohnovy choroby. Lékaři se tak domnívají, že užívání léků proti početí může s tímto neblahým jevem souviset.

Vliv ženských hormonů

Ze současných vědeckých poznatků vyplývá, že hormony výrazně ovlivňují rozvoj většiny závažných autoimunitních nemocí. Příkladem může být systémový lupus, nemoci štítné žlázy, roztroušená skleróza, ale i Crohnova choroba. Ženy jsou autoimunitními chorobami postiženy mnohem častěji než muži. Pozornost se tak logicky zaměřuje na specifické ženské hormony - estrogeny a gestageny.

Doporučujeme: Transplantace fekálií: Kdy pomůže sdílení stolice?

I přes současný vědecký pokrok však nebyla nalezena uspokojivá odpověď, která by osvětlila vliv ženských pohlavních hormonů na rozvoj autoimunitních nemocí. Zdá se, že se jedná o velmi složitý mechanismus, na jehož působení se výrazně podílí také dědičné vlohy.

Váha genů  

V letech 1976-2008 probíhal na Harvardově univerzitě rozsáhlý výzkum, který se zabýval spojitostí mezi užíváním hormonální antikoncepce a rozvojem Crohnovy choroby. Z výsledků vyplynulo, že ženy užívající hormonální antikoncepci po dobu minimálně pět let mají trojnásobně vyšší riziko rozvoje Crohnovy choroby než zbytek populace.

Zvýšené nebezpečí však platí pouze pro ženy, v jejichž rodinách se Crohnova choroba a ulcerózní kolitida již vyskytují.
Výzkum se zabýval také vztahem mezi užíváním hormonální antikoncepce a rozvojem ulcerózní kolitidy - v tomto případě lékaři nezaznamenali žádné zvýšení rizika výskytu choroby.

Zajímavé souvislosti

Hormonální antikoncepce se masivně používá od 60. let 20. století. V této době lékaři také zaznamenali prudký vzrůst výskytu Crohnovy choroby. Spojitost mezi užíváním ženských pohlavních hormonů a rozvojem závažné střevní choroby se tak přímo nabízí. Vědci v této souvislosti zjistili následující:

  • Podávání ženských pohlavních hormonů vede k rozvoji změn na střevní sliznici.
  • Střevní výstelka se stává více propustnou a na jejím povrchu ubývá přirozená bakteriální flóra.
  • Tyto změny následně ovlivňují střevní imunitní systém, který je důležitým regulátorem veškerých imunitních dějů v lidském organismu.
  • Výrazné změny ve složení střevního systému nastávají také při opakovaném použití "pilulky poslední záchrany". Lékaři tak varují před častým užíváním tohoto typu antikoncepce.

Není však třeba propadat panice a houfně vysazovat předepsanou hormonální antikoncepci. V rozvoji Crohnovy choroby se totiž výrazně uplatňují i genetické vlohy. Ne každá žena, která užívá antikoncepci, je tedy ohrožena rozvojem střevních zánětů. Na pozoru by se měly mít především ženy, v jejichž rodinách se nespecifické střevní záněty již vyskytují.

(holi)

více na Jsou dnešní muži jen slabí chudáci? A kdo za to může?

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama