reklama

Transplantace fekálií: Kdy pomůže sdílení stolice?

Ne, neklame vás zrak. Transplantace stolice skutečně existuje. Jde o starou metoda, která pomáhá lidem se střevními záněty, infekcemi a dokonce i s obávanou Crohnovou chorobou!

Foto: Isifa/Thinkstock

Ne, neklame vás zrak. Transplantace stolice skutečně existuje. Jde o starou metodu, která pomáhá lidem se střevními záněty, infekcemi a dokonce i s obávanou Crohnovou chorobou.

Jedná se sice o poněkud netradiční léčebný postup, nicméně s prokazatelně kladnými účinky. A přestože tento "přenos" nejspíše nikdy nebude ideálním produktem pro masivní reklamu, nijak to nesnižuje jeho medicínský přínos.

Starodávná novinka

Fekální transplantace není nikterak originálním a novým nápadem. Prameny ukazují na použití výkalů od zdravých lidí při léčení život ohrožující otravy jídlem již ve 4. století našeho letopočtu. Jedná se nejprve o získání stolice od zdravého dárce, zpravidla člena rodiny.

Poté následuje úprava tohoto biologického materiálu. Nakonec se uskuteční vlastní transplantační krok, a to vpravení upravených výkalů do zažívacího traktu - obvykle tlustého střeva - nemocného.

Doporučujeme: Téma: Trávení a zažívání

V moderní éře se nám může použití takové metody zdát trochu "nechutné", nicméně účinky jsou skvělé. U mnoha infekcí či chronických průjmu je přirozená bakteriální střevní flóra zásadně poničena, a proto může být fekální transplantace použita k nastolení přirozené mikrobiální rovnováhy a ke zlepšení závažného onemocnění.

Začalo to infekčním zánětem

Transplantace fekálních mikrobů se do povědomí lékařů dostala především díky účinkům v léčbě zánětu tlustého střeva způsobeného bakterií Clostridium difficile. Tato infekce způsobuje vysilující průjmy, může být až život ohrožující a antibiotická léčba na ni ne vždy dobře zabírá. Avšak kde selhaly umělé preparáty, pomohla přirozená lidská mikroflóra. Ve studiích bylo prokázáno, že léčba fekální transplantací je opravdu efektivní a zároveň bezpečná metoda.

Zabírá i na "crohna"

V dětské nemocnici v Seattlu nedávno dokončili lékaři studii, při které byla fekální transplantace použita u malých pacientů s nespecifickými střevními záněty. Děti s ulcerózní kolitidou bohužel nevykázaly výrazné zlepšení onemocnění.

U sedmi z deseti dětských pacientů s Crohnovou chorobou však došlo k ústupu klinických obtíží, což bylo podobné výsledkům farmakologické léčby, ale s nižším rizikem možných vedlejších účinků.

Stále zůstává mnoho otázek, které je potřeba zodpovědět, jako například jaké množství materiálu použít, jaká je ideální forma aplikace, půjde-li o léčbu dlouhodobou apod. Nicméně potenciál této metody je veliký a teprve budoucnost ukáže, jak moc.

(boba)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bolest břicha z nervů: Jakému jídlu se vyhnout

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

Bolest břicha z nervů: Jakému jídlu se vyhnout?

 

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama