reklama

Chemoterapie zabíjí. Co je na tom pravdy?

Rakovina už nemusí tolik děsit. Ani její léčba.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Když mi říkali diagnózu, nedokázala jsem vlastně myslet na nic jiného, než že lékař má pěšinku nakřivo a že já brzy nebudu mít žádné vlasy," vzpomíná šestatřicetiletá Marcela na chvíle, kdy se dozvěděla, že má rakovinu prsu a čeká ji chemoterapie.

"Nevěděla jsem, jak s tím budu žít. Vždycky mi na vzhledu hodně záleželo a na vlasy jsem byla dost pyšná, a teď mám chodit s holou hlavou? Paradoxně jsem se toho bála víc, než že umřu," přiznává.

Chemoterapie zabíjí buňky. I zdravé

Chemoterapie je léčba, která v poslední době vzbuzuje téměř tolik obav, jako sama rakovina. Lidé se děsí vedlejších účinků, jako je nevolnost, nemožnost jíst, hubnutí a slábnutí, a také ztráta vlasů a chloupků po těle.

Doporučujeme: Rakovina je prý jenom smůla. Na geny zapomeňte

Je to tím, že léčebné látky - cytostatika - v první řadě narušují buněčné dělení a poškozují hlavně ty buňky v organismu, které se  dělí rychle. K nim patří buňky vlasových váčků, zodpovědné za růst vlasů, ale také buňky výstelky trávicího traktu a také krvetvorné buňky v kostní dřeni. Kromě nádorových buněk, pro které je překotné dělení charakteristické, tak zasahují i ty zdravé.  

V tom je právě jádro námitky, že chemoterapie zabíjí stejně jako nemoc sama. Je pravda, že cytostatika jsou ze své podstaty jedovaté látky. Nebezpečnost nádorového onemocnění ale k podstoupení takového rizika opravňuje.

Rakovina v každé rodině?

Dnes je Světový den rakoviny, nemoci, kterou v České republice dnes onemocní každý třetí člověk. Jen s mírnou nadsázkou se tak dá říct, že rakovinu mají všichni Češi v rodině. Má tisíce podob a proto zřejmě nikdy nemůže vzniknout univerzální lék.

Naopak se vývoj ubírá cestou, kdy se lék vytváří jako speciální koktejl každému pacientovi na míru. Jedná se o tzv. cílenou biologickou léčbu, která dnes klasická cytostatika doplňuje a podle odborníků by měla postupem času vytlačit klasická cytostatika. Tato skupina léčiv už umí rozlišovat mezi nemocnými a zdravými buňkami a skutečně "cílit" jen na ty špatné. Navíc často umí povzbudit imunitní systém tak, aby se s rychle rostoucím vetřelcem popral sám.

Chemoterapie probíhá v opakovaných cyklech. Každý cyklus je plánován tak, aby snížil počet nádorových buněk v organismu přibližně na setinu. Další cyklus by nemocný měl podstoupit do doby, než se počet buněk opět zdesetinásobí. Pacient ji může dostávat denně, jednou týdně, nebo jednou měsíčně. Může se dávat do žíly, ale i v injekcích do svalu nebo ústně jako tablety nebo tekutiny, ale existují i v podobě masti. Záleží na druhu nádoru. 

Vedlejší účinky se už dají odstranit

Ale ani původní cytostatika už dnes nejsou to, co bývala. Jsou šetrnější a nemocní je lépe snáší. "Když se mi nemoc vrátila, musela jsem na chemu znovu.  Objevily se však nové léky a já jsem při ní cítila mnohem lépe," potvrzuje i Marcela. Navíc se vedlejší problémy dají účinně potlačovat. 

"Onkologická léčba je mezi nemocnými obávána pro nežádoucí účinky, především pro nevolnost a zvracení. Obavy však již nejsou opodstatněné. V současnosti máme k dispozici dostatečně účinné a dostupné léky, které zmíněné obtíže výrazně zmenší, a ve většině případů dokonce zcela odstraní,"  upozorňuje MUDr. Jiří Vorlíček, ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti.

Podpůrnou léčbu je však potřeba nasadit včas, tedy ještě před tím, než se nežádoucí účinky chemoterapie objeví. Dovolí tak nemocnému výživou nabýt sil a zůstat v dobré fyzické kondici. V bitvě s nemocí ji nutně potřebují.

Čím podpořit léčbu? Vitaminem C

V podpůrné léčbě teď velké naděje vzbuzuje terapie vysokými dávkami vitamínu C. Musí být podáván v infuzích do žíly, protože tak vysoká koncentrace se při podávání ústy nedá dosáhnout. Staré dobré "céčko" na normální buňky působí antioxidačně (takže je podporuje), ale na nádorové prooxidačně (čímž je pomáhá likvidovat). Dosavadní výsledky zdůrazňují zejména subjektivní zlepšení pacientů, prodloužení bezpříznakového období i lepší toleranci chemoterapie.

Infuzní terapie vitaminem C je registrovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv a je vázána na lékařský předpis. Lidé, kteří se domnívají, že by pro ně byla vhodná infuzní léčba či preventivní kúra, mohou kontaktovat svého onkologa či praktického lékaře, protože tuto terapii může předepsat každý lékař. Místně příslušného lékaře, který se touto terapií zabývá, lze nalézt zde.

Naše čtenářka Marcela je dnes zdravá. Potvrzuje tak statistiku, že sice roste počet případů rakoviny, ale zároveň i procento těch, které se dají úplně vyléčit - v současnosti je to polovina všech pacientů. U některých diagnóz, jako je právě rakovina prsu, je úspěšnost dokonce ještě o hodně vyšší

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zázračné "léky" na rakovinu: Kšeft s lidským neštěstím

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

Mléko jen pro děti: Čím a proč ho v dospělosti nahradit

reklama
reklama
reklama