reklama

Rakovina je prý jenom smůla. Na geny zapomeňte

Žijete zdravě? Ani to vás před rakovinou neochrání, zjistili vědci.

Foto: Isifa/Thinkstock

Žijete zdravě? Ani to vás před rakovinou neochrání, zjistili vědci.

Podle nejnovější studie výzkumného centra americké Johns Hopkins University plné dvě třetiny zhoubných nádorů způsobuje "smůla" - jednoduše řečeno špatné biologické procesy v organismu.

Život je jen náhoda?

Vědci hledali vysvětlení, proč jsou některé tkáně mnohokrát náchylnější ke zhoubnému bujení, než jiné. Ukázalo se, ve většině případů jde o mutace buněk, k nimž dochází zcela nahodile. To je tedy ta "smůla" - bad luck, jak to výzkumníci sami nazvali.  Jde o nešťastné setkání mnoha faktorů, kdy se běžná mutace nějak "zvrhne".

Doporučujeme: Důvody, proč žít zdravěji: Kalkulačka rizika rakoviny

Všechny tkáně v organismu se neustále regenerují. Starší buňky v těle jsou nahrazovány novými, které vznikají dělením. Pokaždé ale hrozí možnost, že dojde k nebezpečné mutaci.

Zděděné tzv. "špatné geny" tedy většinou za vznikem rakoviny nestojí. Nemůže však za ni často ale ani kouření a další nezdravé návyky! Znamená to tedy, že můžeme "prasit" podle libosti?

Jen někdy...

"Studie ukazuje, že kouření a další špatné životní zvyky mohou zvyšovat riziko, že člověk onemocní rakovinou. Změnit naše životní zvyklosti bude velmi užitečné pro předcházení některých rakovin, ale  proti jiným typům rakovin zvlášť účinkovat nebude," odpověděl na tuto otázku onkolog Cristian Tomasetti, jeden ze dvou autorů uvedené studie.

Vědci analyzovali 31 typů rakovin a zjistili, že 22 z nich se dá vysvětlit především nahodilými mutacemi DNA. Vliv "biologické smůly"  rozpoznali především u pacientů s rakovinami krve, slinivky, varlat, vaječníků a mozku

U rakoviny prsu a prostaty, které patří k nejčastějším zhoubným onemocněním, nebyli vědci tento vliv schopni vyhodnotit. Přesto se ví, že vliv genů BRCA1 a BRCA2  (říká se jim "geny Angeliny Jolie") asi u 5-10% pacientek způsobuje  nádory prsu, ale také  vaječníků a tlustého střeva. Špatný životní styl či zděděná dispozice  podle vědců ovlivňuje především vznik rakoviny hlasivek,  kůže, plic a tlustého střeva.

Co můžeme ovlivnit?

"Je velmi obtížné hodnotit zhruba 80 druhů zhoubných nádorů tímto globálním způsobem. Některé nádory zcela jednoznačně souvisí s tím, jak se k sobě chováme. Třeba rakovina plic je třicetkrát častější u dlouhodobých kuřáků. Rakovina kůže - melanom - je samozřejmě častější u lidí, kteří se opalují nebo žijí v prostředí, kde je sluneční záření častější," okomentoval studii pro českou televizi MUDr. Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti, který poukázal na roli genetiky zejména u rakoviny prsu.

Důležité je uvědomit si, že organismus má množství mechanismů, kterými může mutace opravit. Pokud ho vystavujeme zátěži, jako je třeba záření nebo známé karcinogeny, tato jeho schopnost se rychle vyčerpává. Stále častěji se také připomíná vliv virů, které rovněž souvisejí s tím, jak žijeme. Proto zdravý životní styl zůstává nejlepší prevencí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina prsu: České ženy mají riziko 7 %. A vy?

Jídla, která zahřejí a přesto z nich neztloustnete

Strašná pravda: Na celulitidu nezabere nic, Ledaže...

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama