reklama

Zázračné "léky" na rakovinu: Kšeft s lidským neštěstím

Vyhozené peníze a hazard s osudem!

Foto: Isifa/Thinkstock

"Zkoušela jsem téměř všechno. Jedlou sodu svařovanou s javorovým sirupem nebo meruňková jádra," začíná vyprávět  Jana z Brna o svém boji s rakovinou. Zatím v něm zvítězila, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř.

Když jí doktor sdělil diagnózu, věděla jen, že se stalo to nejhorší, čeho se v životě obávala. Představa smrtí se jí zdála najednou hrozně skutečná ...

Zoufalství je špatný rádce

Horečně začala shánět dostupné informace o léčbě. "U internetu jsem trávila celé hodiny. Zajímalo mě, jak si můžu pomoct sama," vzpomíná dál. Po pokusech se sodou přešla na nejrůznější tablety, které slibovaly zničení nádoru. "Dokonce jsem přerušila léčbu v nemocnici," přiznává dnes Jana. Pak se ale její stav zhoršil. Jak sama říká, tehdy se jí v hlavě rozsvítilo a ona se vrátila k standartní léčbě. Naštěstí nebylo pozdě....

Doporučujeme:

Rakovina - ortel, který si každoročně vyslechnou desítky tisíc lidí.  Řada z nich pak ze zoufalství vyzkouší všemožné prostředky, jejichž reklama hlásá až zázračné účinky. Podle odborníků však může jít o způsob, jak na lidském neštěstí snadno vydělat. Onkologové varují: "Zázračné" potravinové doplňky proti rakovině jsou často jen vyhozené peníze a hazard s léčbou.

Tablety za tisíce, výsledek pochybný

Přípravky, jejichž vliv na léčbu rakoviny nebyl nikdy klinicky dokázán:

Při bližším pohledu na potravinové doplňky, které údajně léčí rakovinu, zjistíme, že se jejich ceny pohybují v širokém spektru. "Zaručený" zabiják nádorů - žraločí chrupavka, stojí okolo 200 Kč za 30 tablet. Za 30 tablet jiného "zázračného" doplňku však lze zaplatit až 1 300 Kč a více. 

Přitom fungování těchto doplňků nikdy nebylo prokázáno důvěryhodnými studiemi. Odklon od doporučené léčby, ke kterému v důsledku jejich užívání někdy dochází, navíc může mít pro nemocného i smrtelné dopady.

Jak podpořit obranyschopnost těla?

Na rakovinu u nás zemře každý rok až 30 000 lidí.  ČR si pak v Evropě drží nelichotivé prvenství ve výskytu nádorů ledvin, tlustého střeva a děložního hrdla - i když se proti tomuto onemocnění dá očkovat. Na předních místech v Evropě se držíme také v případě nádorových onemocnění slinivky, kůže a vaječníků.

"Posílení imunitního systému je samozřejmě důležité pro lepší průběh onkologické léčby. Potřebné vitamíny a živiny lze získat ze zdravých potravin, jako jsou různé druhy ovoce, zeleniny, ryb. Samozřejmě je nutné omezit jakékoliv zlozvyky, například kouření a pití alkoholu. Velmi pomáhá i zachování pozitivního přístupu k životu. V tom mohou sehrát významnou roli rodina a přátelé nemocného," připomíná doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Věřte odborníkům

Pokud už pacient nebo jeho rodina chtějí zkusit tzv. přírodní cestu, neměli by tedy rezignovat na standardní terapii poskytovanou lékaři. Je ale třeba si uvědomit, že potravinové doplňky neléčí samotný nádor.

"Skutečný dopad na průběh choroby má pouze léčba doporučená odborníkem dle druhu a stavu nádoru. Internetem ale bohužel koluje řada mýtů. I proto vznikl specializovaný rozcestník Onkoportál.cz, který návštěvníky odkazuje na informace prověřené námi - onkologickými odborníky," upozorňuje docentka Tesařová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

VIDEO: Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!

Podle obličeje poznáte nemoc. Prozradí, co vám chybí

Jak být plodnou Superženou: Když mozek zruší blok

  

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama