reklama

Češi a hygiena: Jaké místo držíme v porovnání s Evropou

Jaké místo zaujímají Češi na žebříčku osobní hygieny v porovnání s Evropou?

Foto: Thinkstock

Jak si stojí Češi na žebříčku čistoty a hygieny? Asi vás překvapíme, ale konečně se držíme na předních příčkách, aniž by šlo o pití piva či kouření.

Voda nad zlato. O tom jsme se mohli přesvědčit hlavně v parných letních dnech, kdy z mraků za dva měsíce nespadla téměř jediná kapka. Ale platí to i pro českou domácnost? Dokážete si představit život bez mytí vlasů, koupele nebo snad čištění zubů? Ve středověku se častá hygiena považovala za hřích, dnes Češi podle průzkumu patří mezi nejčistší národy v Evropě.

Historie "šamponům" nepřeje

Nejen ve středověku bylo koupání považováno za plýtvání vodou. Benediktinský řád povoloval mnichům maximálně dvě plné vany vody ročně.

Naštěstí se podobné "výmysly" nepodařilo prosadit do moderní doby, i když někteří pánové si ještě dnes myslí, že se po celém dni v práci koupat opravdu nemusí, protože se nezapotili. Přesto 76 % Čechů osobní hygienu považuje za velmi důležitou. Dokonce 8 z 10 z nich se osprchuje jednou denně.  

Češi nejsou burani

Společnosti Geberit a GfK realizovali průzkum, na který můžeme být konečně pořádně pyšní. Odpovídalo 1001 respondentů ve věku 35-55. Jak dlouho trávíte v koupelně vy, když sečtete sprchování, čištění zubů, holení a podobné aktivity spojené s hygienou? Téměř tři pětiny dotazovaných blokují oblíbenou místnost na 30 minut. Každý třetí z nich dokonce až 50 minut. Pokud vám tedy bude partner nadávat, že jste v koupelně příliš dlouho, zkuste mu vysvětlit, že se snažíte Českou republiku v žebříčku hygienických návyků posunout ještě výš.

Doporučujeme: Češi sní 3x víc soli, než by měli. Nejhorší je pečivo

Oproti ostatním Evropanům v tomto skutečně vynikáme. Jednou denně se sprchuje 78 % Čechů, u ostatních národů se pohybuje denní koupání jen kolem 69 %.

Rozmazlené pozadí

Až se nám nechce věřit výsledkům. Upřímně, kdo z vás se cítí po použití toaletního papíru dostatečně čistý? S vlhkými ubrousky a dnes už s častější přítomností bidetů na toaletách je to mnohem lepší. Podle průzkumu 9 z 10 dotazovaných považuje opláchnutí vodou po vykonání potřeby za velmi důležitou součást hygieny.

Téměř pro každého druhého Čecha je bidet či toaleta se zabudovanou sprchou nepostradatelným vybavením koupelny. Zajímavostí je ještě jedno prvenství. Podle průzkumu máme nejvíce zhýčkané nosy. Zatímco ostatní Evropané nemají problém se zápachem na toaletě či je netrápí nekomfortní místa na benzinových pumpách, my tedy dokážeme pořádně remcat a klidně strávíme dvě hodiny hledáním voňavého a čistého WC.

Kdo je největší špindíra?

Největšími zastánci osobní hygieny jsou Poláci a Italové. My můžeme hrdě prohlásit, že jsme v první pětce. Na opačném konci žebříčku se drží Dánové, Belgičané, Norové a Nizozemci.

Když bychom se bavili o věkových skupinách, nejčastěji u umyvadla a ve sprše najdete třicátníky a čtyřicátníky. Za týden ve vaně stráví tato kategorie celkem 6,5 hodiny. U mladých lidí do 18 let jde jen pouze o 5,5 hodiny.

Náš tip: Jak vybrat správnou vanu do koupelny?

Když tedy patříme mezi takové milovníky čistoty a osobní hygieny, kdo dokáže vysvětlit, proč při cestování tramvají či metrem by jeden téměř omdlel kvůli všudypřítomnému zápachu? A to nemluvíme jen o letních měsících. Možná se sice rádi koupeme, ale jak bychom asi dopadli na žebříčku používání deodorantů a parfémů?

Jak často se sprchujete vy a kolik času trávíte v koupelně? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vaše podprsenka je špatná! Zjistěte, jak vybrat lepší

Co ženy ochrání, když jdou samy, a vejde se do kabelky?

Nejopuštěnější místa světa: Tajemná i děsivá


Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama