reklama

Chcete umět relaxovat? Pořiďte si pořádnou vanu!

Stavíte dům, modernizujete byt nebo jednoduše chcete mít v koupelně luxus? Vyberte si svou vanu správně. Rohová vana nebo hydromasážní vana? Víme víc.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Vana je ideálním místem k relaxaci a odpočinku, proto bychom výběru té správné vany měli věnovat dostatek času. Velikost, ergonomický tvar, materiál či vnitřní členění. To vše hraje důležitou roli, pro naše budoucí pohodlí.

V součné době se v koupelnách upřednostňují sprchové kouty, ale kdo jednou zažije příjemný večer ve voňavé pěně při svíčkách a s relaxační hudbou, už se tohoto luxusu nevzdá. Jak vybrat vanu, která nám padne? Nechte se inspirovat.

Chce to čas a důkladné přemýšlení

Je velmi jednoduché vyrazit do koupelnového studia a na jeden kousek jednoduše ukázat, ale věřte, že bez dokonalých příprav si můžete domů přívést sice krásný doplněk do koupelny, ale nevhodný pro vaše záda. V klidu se zamyslete, kolik osob by mělo vanu užívat a jaké zvyklosti se u vás doma vedou. Myšlenky vás snadno zavedou k výsledku, zda upřednostníte krásný design nebo praktičnost. Ať už si vyberete rohovou vanu nebo hydromasážní, musí to být přesně na vaši míru.

V koupelnovém studiu se chovejte jako doma. Jednoduše si vanu vyzkoušejte a ptejte se na všechny všetečné otázky, které vás doma napadly. Určitě záleží na materiálu a doplňcích. Dámy by se měly zamyslet i nad  údržbou jednotlivého povrchu.

Akrylát, ocel, litina nebo něco speciálního?

Akrylátové vany mají jednu výhodu, tento materiál je velmi tvárný, proto vany z tohoto materiálu najdete v koupelnovém studiu v mnoha provedeních, typech, tvarech a originálních designech. Akrylátová vana nabízí teplý a příjemný povrch, který vám neochlazuje vodu. Vany lze upravovat a vrtat do nich snadno.

Proto si hravě doplníte vanu o podhlavník nebo jinou zajímavou baterii. U akrylátových van se ujistěte, zda je tloušťka materiálu alespoň 4,5 milmetrů. Pokud si připlatíte, je možné tento povrch opatřit vrstvou antibakteriálního přípravku. Vanu z akrylátu čistíme běžným přípravkem. Dávejte pozor na čistící písky a pasty, které povrch porušují.

Čtěte také: Nadčasová mozaika: Osvěží vzhled interiéru

Smaltovaná litina je pro milovníky starého dekoru. Litinové vany stojí na nožkách a patří k dominantě celé koupelny. Je třeba s nimi nakládat jako s nábytkem. Těžké vany musí mít dobrý a pevný podklad a dostatečně teplou vodu, která povrch zahřeje. Smaltovaná ocel se nedá tolik tvarovat, jako je tomu u akrylátu. Velkou výhodou je opravitelnost poškozeného povrchu, ale i zde je třeba počítat se studenějším povrchem a napustit si trochu teplejší vodu. Ocelové vany jsou v poslední době velkou konkurencí těm akrylátovým.

Oblouk, čtverec nebo rohová vana?

Tvar vany vám ovlivní prostor, který máte v koupelně, ale pokud teprve stavíte dům, je možné počítat s jakoukoliv vanou ať už v prostoru nebo do rohu. V obchodech seženete vany obdélníkové, oválné, rohové nebo asymetrické. Dobře si vyzkoušejte ergonomiku vany, protože i dostatečně velká vana nemusí být zrovna pohodlná. Vanu tedy nezkoumejte jen z venku, ale hlavně uvnitř. Zkuste si ve vaně odložit ruce a opřít nohy v přirozené a pohodlné poloze.

Chcete si netradičně obložit stěny nebo strop? Inspirujte se ZDE >>

Máte-li v koupelně málo místa, nebojte se sáhnout po asymetrické vaně, která je na jedné straně velmi úzká, ale přesto přináší velký vnitřní komfort. Pokud se doma nemůžete rozhodnout, zda vanu či sprchu, využijte možnosti kombinované vany se zástěnou.

Dopřejte tělu správný a komfortní odpočinek

Při koupi vany myslete i na to, zda s velkou rohovou vanou projdete všemi vchody. Nekupujte si zbytečně velkou vanu, když tento luxus nevyužijete. Přijdete tak o velké množství vody. Pamatujte, že velká vana nemusí být vždy pohodlná. Nebojte se tedy ve studiu skočit do všech typů van, které se vám líbí. A jako poslední se zamyslete nad obkládání vany a údržbou. Asymetrické potřebují šikovného řemeslníka, aby je dobře obložil. Volně stojící vany v koupelně zase potřebují větší péči. Musíte pod nimi dobře vytírat, aby u nožiček nevznikala plíseň a nechte kolem vany dostatek místa na vylézání.

Ať si vyberte kulatou, hranatou nebo do tvaru srdce, je to čistě vaše volba, ale pamatujte si, že máte vanu na dost dlouhou dobu a je tedy důležité se v ní cítit dobře a pohodlně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

Vášnivý fanoušek Tolkiena si postavil Hobití dům

Zastřelená přítelkyně atleta Pistoria: Jaká byla?

 

 

Slavná ostravská vila má temnou minulost. V podzemí je ukrytý opravdový unikát | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama