Celiakie? Lepek vám může škodit i bez ní
Biovýrobkům přikládají mnozí až zázračné účinky. I když to není pravda, v jednom případě to platí. Bezlepkové biopotraviny pomáhají nejen lidem s celiakií.
Biovýrobkům přikládají mnozí až zázračné účinky. I když to není pravda, v jednom případě to platí. Bezlepkové biopotraviny pomáhají nejen lidem s celiakií.
Celiakie, donedávna považovaná za dětskou nemoc, je dnes vážným problémem pro dospělé. Může stát za celou řadou neurčitých potíží od kožních přes zažívací až imunitním, a proto spousta lidí žádá vyšetření. I když však testy celiakii nezjistí, neznamená to, že lepek těmto lidem nevadí.
Dvě nemoci, jedna dieta
Pojmy "alergie na lepek" a "nesnášenlivost lepku" neboli celiakie se často pletou. Jedná se o dvě onemocnění, která spolu souvisejí jen velmi málo. Hlavním společným rysem pro pacienta je nutnost dodržování speciální diety.
Doporučujeme: Téma: Alergie
Alergie na lepek se projevuje podobně jako všechny ostatní potravinové alergie, tj. především zažívacími problémy, dýchacími problémy a kopřivkou nebo ekzémem. Jedná se o imunitní (zánětlivou) reakci organismu na bílkoviny obsažené v lepku.
Nesnášenlivost lepku (celiakie) se projevuje jako zánět tenkého střeva vyvolaný jeho kontaktem s lepkem. Jedná se o tzv. autoimunní onemocnění, protože tkáň tenkého střeva je při zpracování lepku napadána imunitním systémem.
Komu dál škodí lepek?
"Významnou skupinou jsou také lidé s intolerancí lepku neceliakálního typu," upozorňuje MUDr. Karel Černý, alergolog a odborník v oboru klinické imunologie.
Rozdíly mezi dietou při alergii na lepek a dietou při celiakii vysvětluje Tamara Starnowská, vrchní nutriční terapeutkou Thomayerovy nemocnice v Praze: "V případě alergie je třeba ze stravy vyřadit všechny potraviny, které obsahují alergen (podle sdělení na etiketě, že mohou obsahovat stopy lepku) a pokrmy z nich připravené. V takovém případě mnohdy nevyhovují ani "bezlepkové" potraviny a je nutné pečlivě sledovat složení výrobků. A při celiakii je třeba vybírat potraviny se sníženým obsahem lepku či bezlepkové, které splňují kritéria legislativní pro označení "vhodné pro nemocné celiakií". Tyto potraviny mohou obsahovat jasně stanovené minimální množství lepku."
Co jíst bez lepku?
Základem pro vhodné opatření je prokázané onemocnění - tedy vědět, zda jde o:
- alergii na lepek
- alergii na jiné složky obsažené v mouce
- alergii na lepek a další složky obsažené v mouce
- případně o onemocnění celiakií (nebo Dühringovou dermatitidou)
K přirozeně bezlepkovým obilninám patří jáhly, kukuřice (i když na ni bývá zase jiná alergie, takže pozor), rýže, quinoa neboli merlík, amarant neboli laskavec, sója a především tradiční pohanka. Tyto potraviny bývají většinou k dostání právě jenom v biokvalitě.
I mezi těmito výrobky jsou však rozdíly. Běžné loupačky zrn používané v ČR bohužel surovinu často poškozují a zpracované zrno je pak následně například bez špičky, která obsahuje nejcennější část - obilný klíček, na rozdíl od výrobků Pro -Bio. Tato firma, která se stala partnerem seriálu České televize Herbář, právě teď spustila také provoz nového bezlepkového mlýna.
Komu prospívá bezlepková dieta?
Podle MUDr. Karla Černého je výskyt celiakie je v ČR odhadován na 1 pacienta na 200 obyvatel. "Řada autorů se ale domnívá, že toto číslo zachycuje jen zlomek pacientů s tímto onemocněním. V USA se výskyt udává až kolem 6 % populace. Tito lidé mají po požití lepku problémy (nejen zažívací), přestože testy na celiakii jsou u nich negativní. Nasazení bezlepkové diety jim může výrazně pomoci. Člověk s celiakií i neceliakální intolerancí lepku je odkázán na výhradně bezlepkovou dietu," připomíná doktor Černý.
Jsou bezlepkové potraviny určené pouze pro celiaky nebo mohou přispět ke zdravému životnímu stylu i ostatních? "Paušální zavedení bezlepkové stravy u zdravé populace nepředstavuje přínos v prevenci celiakie. Příležitostné zařazování přirozeně bezlepkových (a mnohdy opomíjených) potravin významně obohatí jídelníček i zdravého člověka," uzavírá doktor Černý.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Bezlepková dieta: Může vám i významně uškodit
7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!
Menopauzu zvládnou hormony z rostlin. Víte kterých?