reklama

Menopauzu zvládnou hormony z rostlin. Víte kterých?

Přechod neboli klimaktérium bývá nezvaný host. Dá se však zvládnout bez ztráty kytičky - lépe řečeno právě s ní. S bylinkami!

Foto: Žena

Přechod neboli klimaktérium bývá nezvaný host. Pocit končící životní etapy působí na psychiku, ale vyvolává i zjevné fyzické obtíže. Dá se však zvládnout bez ztráty kytičky - lépe řečeno právě s ní. S bylinkami!

Odedávna ženy využívaly rostliny a byliny, které jim pomáhaly zvládnout návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy, výkyvy nálad. Pomáhají i proti  nebezpečné osteoporóze, kterou není radno podceňovat. To vše bývají následky snižující se hladiny ženských hormonů - estrogenů.

Od horka po demenci

"Menopauza je přirozený proces, který nastává u žen mezi čtyřiceti a pětapadesáti lety. Jde o fyziologický děj, kdy ženské pohlavní orgány přestávají plnit svojí hlavní funkci - tedy přípravu na těhotenství. V tomto věku pomalu ustává produkce pohlavních hormonů ve vaječnících. Jejich úbytek je hlavní příčinou všech potíží spojených s tímto 'syndromem'," upozorňuje gynekoložka MUDr. Miluše Mouková.

Potíže spojené s přechodem se popisují nejčastěji takto:

  1. časné - návaly, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, nesoustředěnost a zapomínání, deprese...
  2. střední - suchost kůže a sliznic, neudržení moči, vypadávání vlasů, zubů, zhoršení vidění, sucho v ústech...
  3. pozdní - osteoporóza (řídnutí kosti), kardiovaskulární onemocnění, Alzheimerova nemoc

Nedejte si vzít sex!

"Hormonální změny, které doprovázejí menopauzu, přispívají k narušení sexuálního života ženy. U žen však mezi 45. a 55. rokem dochází i velmi často ke změnám ve společenské, pracovní, sociální, partnerské či rodinné oblasti, které mohou mít významný vliv na sexualitu i na pocity každé ženy. Řada studií prokázala snížení počtu pohlavních styků v menopauze a bolest při styku je udávána jako nejčastější porucha. Ale i návaly a poruchy spánku negativně ovlivňují sexuální apetit," vysvětluje MUDr. Mouková.

Doporučujeme: Téma: Bylinky a přírodní léčba

Chcete-li se vyhnout léčbě umělými hormony nebo antidepresivy, máte také možnost vše zvládnout na přírodní bázi. Bezpečná náhrada hormonů je založena na konzumaci látek, které se vyskytují v rostlinách, v zelenině, zeleném čaji nebo hroznovém vínu a jsou součástí bylinných preparátů.

Rostlinné estrogeny neboli izoflavony mají chemickou strukturu podobnou ženským pohlavním hormonům estrogenům. Citlivě podporují hormonální rovnováhu a harmonický průběh celého klimaktéria. Více se dozvíte na www.izoflavony.cz.

Sója a jetel místo hormonů, čaje na návaly

Odborné studie dokazují, že fytoestrogeny jsou spojeny se sníženým výskytem kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny prsu, rakoviny obecně a osteoporózy. Přírodní látky extrahované z takových rostlin mají klinicky ověřený účinek a příznivý vliv na organizmus, takže nejen pomáhají zvládnout nepříjemné příznaky klimaktéria, ale zároveň chrání zdraví.

Nejznámějšími a zároveň neúčinnějšími bojovníky z rostlinné říše proti klimakterickým změnám jsou:

  • červený jetel, který je nejbohatším rostlinným zdrojem estrogenu a pomáhá od návalů horka, pocení nebo poruch spánku
  • sója preventivně působí proti karcinomu prsu a jako kardiovaskulární prevence
  • kanadská brusinka, která skvěle působí proti inkontinenci a zároveň přispívá k vylepšení psychické rovnováhy

Jaké bylinky pomůžou dál?

  • Proti pocení a návalům horka pomáhá šalvěj lékařská. Vlažný odvar popíjejte po doušcích po celý den. Pomáhá ale až tak za čtrnáct dnů pravidelného užívání, ovšem velmi účinně.
  • Proti depresi, úzkostem, stresu, strachu, nespavosti můžete popíjet čaj z třezalky tečkované, což je přírodní antidepresivum. Zvyšuje však citlivost na světlo, takže jej nepijte před sluněním a celkově nikdy ne víc než šest týdnů.
  • Ploštičník hroznatý je skvělý na návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální (močopohlavní) potíže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Umíte se léčit přírodně?

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama